Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Powództwo poszkodowanych w internecie - w kraju zamieszkania

25.10.2011

Osoby, których dobra osobiste zostały naruszone w internecie, mogą wystąpić z powództwem w kraju swego miejsca zamieszkania - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przyczynkiem do wyroku były m.in. tabloidowe doniesienia o Kylie Minogue.

Unijne rozporządzenie z 2000 r. przewiduje, że mieszkańcy UE zasadniczo są pozywani przed sądy państwa członkowskiego, w którym mieszkają, ale nie jest wykluczone także złożenie pozwu w miejscu, gdzie nastąpiła szkoda. O sprecyzowanie, w jakim zakresie przepisy te dotyczą naruszenia dóbr za pośrednictwem internetu, które jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, wystąpiły do unijnego trybunału w Luksemburgu (ETS) sądy w Niemczech i Francji.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że "opublikowanie treści w witrynie internetowej różni się od rozpowszechniania na określonym terytorium środka przekazu takiego jak druk, ponieważ treści te mogą być przeglądane w tym samym momencie przez nieograniczoną liczbę internautów na całym świecie". Wobec tego lepiej, by krzywda ta została oceniona przez "sąd państwa, w którym poszkodowany ma centrum swoich interesów życiowych", czyli w miejscu jego zamieszkania. Ten właśnie sąd ma kompetencje w zakresie "całości doznanych krzywd i poniesionych szkód na obszarze całej UE".

Poszkodowany może także wytoczyć powództwo przed sądem każdego państwa członkowskiego, na terytorium którego krzywdząca go treść jest lub była dostępna w internecie. W takim przypadku  przedmiotem procesu będzie jednak jedynie krzywda doznana na terytorium tego państwa, nie zaś całość krzywd.

Możliwe jest wreszcie dochodzenie odpowiedzialności za całość krzywd w państwie, gdzie nadawca treści ma swoją siedzibę.

Trybunał zastrzegł przy tym, że kara wymierzana nadawcy internetowemu w kraju osoby poszkodowanej nie może być surowsza niż przewidują to przepisy w państwie, gdzie ma on swoją siedzibę.

Trybunał oparł się przy wydawaniu wyroku na dwóch sprawach: pana X z Niemiec oraz francuskiego aktora Oliviera Martineza, którego spotkanie z australijską piosenkarką Kylie Minogue opisał brytyjski dziennik "Sunday Mirror" pod tytułem "Kylie Minogue jest znów z Olivierem Martinezem". W tej drugiej sprawie Martinez i jego ojciec wystąpili we Francji przeciwko wydawcy tej gazety, brytyjskiej spółce MGN, o naruszenie ich prawa do poszanowania życia prywatnego oraz prawa Martineza do ochrony swego wizerunku.

PAP

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

  1. puy75 26.05.2017

    Putin złoży wizytę Macronowi

    Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

  2. soldier-7663421280 26.05.2017

    Polska gotowa na większą walkę z terroryzmem

    "Była ogólna deklaracja, jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz”.

  3. Jeremy-Corobyn-gfdgdf 26.05.2017

    Lider Partii Pracy o zmianie polityki Wielkiej Brytanii

    Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nowy rząd zmieni politykę zagraniczną i zrezygnuje z interwencji zbrojnych.

  4. Aleksandr-Lukaszenka-fgdg 26.05.2017

    Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

    Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych.

  5. mid-17526089 26.05.2017

    Prezydent: „Zachód ma być silną swoją jednością”

    „Jesteśmy przekonani, że bezpieczna i podmiotowa Europa Środkowa, stanowi niezbędny element stabilności świata transatlantyckiego”.

  6. senatorpapa 26.05.2017

    Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli SKOK-ów

    Senator Grzegorz Bierecki spotkał się z papieżem Franciszkiem

  7. oboz-koncentracyjny-fjkdsgfkjdbg 26.05.2017

    Polsko-Niemiecka Komisja apeluje

    "Na terenie Polski znajdowały się wyłącznie niemieckie obozy koncentracyjne".

  8. Donald-Tusk 26.05.2017

    Tusk przed szczytem G7

    Konieczna jest jedność krajów G7 wobec zagrożenia terrorystycznego, konfliktu ukraińskiego, wojny w Syrii i kryzysu migracyjnego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook