Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie PO i PiS zgodni: Obama w Polsce to szansa

17.04.2014

„Liczę na to, że zapadną decyzje o wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej” - mówi Witold Waszczykowski. „To ważne, że akurat 4 czerwca będzie u nas przebywał prezydent USA” - wskazuje Antoni Mężydło.

Barack Obama przyjedzie do Polski. Zgodnie z medialnymi doniesieniami ma wziąć udział w obchodach rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku, a także odwiedzić bazę lotniczą w Łasku. Politycy PiS i PO, z którymi rozmawiał Stefczyk.info, są zgodni: to będzie bardzo ważna wizyta.

„Wizyty prezydenta USA są zawsze ważne i znaczące, ze względów politycznych” - tłumaczy Witold Waszczykowski, poseł PiS, były wiceszef MSZ. Dodaje, że w okresie, w którym przypada wizyta Obamy, w Europie mamy silny kryzys militarny. „Polska sąsiaduje zarówno z krajem, który jest ofiarą agresji, jak i agresorem. W związku z tym mam nadzieję, że ta wizyta będzie również uwzględniała ten aspekt, że nie skończy się na kurtuazji politycznej, że zapadną decyzje o wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej” - dodaje nasz rozmówca. Zaznacza, że liczy na wzmocnienie państw, które „stanowią flankę wschodnią NATO”. Podkreśla, że wizyta powinna uwzględniać aspekt militarny i doprowadzić do wzmocnienia bezpieczeństwa.

W podobny sposób o wizycie mówi poseł Platformy Obywatelskiej. Antoni Mężydło wskazuje, że wizyta Baracka Obamy jest ważna z dwóch powodów. „W warstwie symbolicznej ta wizyta będzie znacząca. To ważne, że akurat 4 czerwca będzie u nas przebywał prezydent USA. Ta obecność będzie miała również znaczenie symboliczne ws. Ukrainy, jeśli prezydent będzie obecny w bazie w Łasku” - tłumaczy poseł PO. Mężydło dodaje, że trudno powiedzieć, czy wraz z wizytą prezydenta USA w Polsce gwarancje sojusznicze dla Polski będą silniejsze. „Przeważnie rzeczywistość jest testem dla takich gwarancji. Na takie pytanie trudno odpowiedzieć” - tłumaczy nasz rozmówca.

Mężydło przyznaje, że w jego ocenie USA stało się bardziej aktywne w Europie Środkowej. „Stany są bardziej konkretne i aktywne niż Unia Europejska. UE nam trudniej rozruszać. Ten konflikt ma charakter globalny, więc może dlatego Stany są tak aktywne. Sądzę, że to nie tylko wynik naszej aktywności” - przekonuje poseł Platformy. Dodaje, że znacznie większe przejawy zaangażowania w sprawy ukraińskie widać w Waszyngtonie a nie Brukseli.

Pytany o wymierne efekty wizyty Witold Waszczykowski zaznacza, że w czasie, gdy Barack Obama będzie w Polsce, decyzje dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa w naszym regionie powinny już zapaść. „W czasie tej wizyty powinno dojść już do poinformowania o decyzjach. One powinny już dawno zapaść, a przynajmniej powinny zapadać w tej chwili, w tych momentach, kiedy Rosja eskaluje konflikt i grozi dalszym rozwojem. Wizyta Obamy powinna służyć temu, by o decyzjach jedynie poinformować i zacząć je wykonywać. Najpóźniej wraz z rozpoczęciem tej wizyty powinno nastąpić wzmocnienie NATOwskie w Polsce” - dodaje.

Wizyta Baracka Obamy ma szanse być znaczącą dla Polski. Pytanie tylko czy uda się przy tej okazji ugrać konkretne zyski dla Polski. Oby nie skończyło się jedynie na marketingu...

TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook