Jedynie prawda jest ciekawa


Porozumienie ws. zawieszenia broni w Syrii

24.01.2017

Trzy kraje ustanowiły mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenie roni w Syrii.

Iran, Rosja i Turcja ustanowiły we wtorek trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami - ogłoszono we wspólnym oświadczeniu opublikowanym po rozmowach w Astanie.

Dokument, który podsumowuje zakończone we wtorek rozmowy w sprawie uregulowania trwającego od 2011 roku konfliktu syryjskiego, ustala zasady funkcjonowania rozejmu. Treść oświadczenia odczytał minister spraw zagranicznych Kazachstanu Kajrat Abdrachmanow. Podkreślił, że trzy państwa użyją swych "wpływów" do utrwalenia zawieszenia broni. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Jak ustalono mechanizm pozwala Iranowi, Rosji i Turcji natychmiast reagować na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu w Syrii.

Podsumowując negocjacje w stolicy Kazachstanu państwa sygnatariusze zapewniły, że wspierają gotowość syryjskiej opozycji do udziału w kolejnej turze rozmów pokojowych, która ma się odbyć w Genewie 8 lutego. Jednocześnie podkreśliły, że dalej będą walczyć w Syrii z siłami Państwa Islamskiego i grupami powiązanymi z Al-Kaidą.

Trzy państwa zaapelowały do rebeliantów, aby wyraźnie odcięli się od grupy Dżabhat Fatah al- zam, czyli dawnego syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy. Ugrupowanie pierwotnie nazywało się Front al-Nusra, ale po oderwaniu się od Al-Kaidy w ubiegłym roku zmieniło nazwę.

Teheran, Moskwa i Ankara poparły również wdrażanie rezolucji nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ta uchwalona 18 grudnia 2015 roku rezolucja nr 2254 zobowiązała specjalnego wysłannika ONZ do Syrii "do zaproszenia przedstawicieli syryjskiego rządu i opozycji do podjęcia w trybie pilnym formalnych negocjacji w sprawie procesu zmian politycznych".

Deklarację trzech państw z zadowoleniem przyjęła delegacja władz syryjskich. Według Damaszku wynik negocjacji w Astanie tworzy podwaliny pod dalsze rozmowy pokojowe. Zdaniem przedstawiciela prezydenta Syrii Baszara el-Asada rozmowy w Astanie wzmacniają też rozejm obowiązujący w kraju.

Z treści komunikatu ogłoszonego po rozmowach w Astanie niezadowoleni są natomiast syryjscy rebelianci. Szef ich delegacji Mohamad Allusz poinformował, że ma zastrzeżenia do treści końcowego dokumentu.

"Rosjanie zmienili stanowisko i z uczestnika walk aktywnie starają się być gwarantem (porozumienia - PAP). Natrafiają na wiele przeszkód ze strony sił Hezbollahu, Iranu i reżimu" – mówił dziennikarzom. Allusz poinformował jednocześnie, że oczekuje, iż Rosja w ciągu tygodnia odpowie na przedstawioną przez opozycję propozycję zawieszenia broni. Zapowiedział też, że rebelianci nigdy nie zgodzą się, aby Iran ze wsparciem sił rządowych miał prawo głosu ws. przyszłości Syrii.

Na negatywną rolę Teheranu w syryjskim konflikcie zwracał też uwagę inny przedstawiciel opozycji.

"Iran w wielu miejscach inicjuje zbrojne ofensywy i powoduje przymusowe przemieszczanie tysięcy Syryjczyków i rozlew krwi. Komunikat (z Astany - PAP) legalizuje tę rolę" - powiedział anonimowy przedstawiciel delegacji syryjskiej opozycji. Drugi z przedstawicieli rebeliantów zapowiedział, że dokument końcowy nie zostanie uznany. Jednocześnie ocenił, że Turcja przyjęła podczas negocjacji miękkie stanowisko i nie była w stanie bronić stanowiska przeciwników władz w Damaszku.

Przed ogłoszeniem treści komunikatu winą za brak porozumienia rebelianci obarczali reżim w Damaszku. Ich zdaniem wojska Asada wielokrotnie naruszały zawieszenie broni.

Negocjacje w Astanie odbywały się pod auspicjami Rosji, Turcji i Iranu. Państwa te wcześniej doprowadziły do rozejmu w Syrii, który utrzymuje się od 30 grudnia.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook