Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Poroszenko: „Siły ukraińskie wycofały się z frontu w Donbasie”

02.03.2015

Ukraina wycofała ciężki sprzęt wojskowy z linii podziału między wojskami rządowymi, a siłami rosyjskimi na wschodzie Ukrainy - poinformował dziś prezydent Petro Poroszenko w trakcie spotkania z szefami MSZ Polski i Danii.

Poroszenko podczas rozmowy z szefami dyplomacji Polski Grzegorzem Schetyną i Danii Martinem Lidegaardem wskazywał na wielokrotne łamanie przez dywersantów porozumień mińskich; mówił m.in. o kolejnych ofiarach po stronie ukraińskiej, o pozostających w niewoli jeńcach oraz o złej i ciągle pogarszającej się sytuacji zdrowotnej pilotki Nadii Sawczenko, która od 12 grudnia prowadzi strajk głodowy w moskiewskim więzieniu

Prezydent Ukrainy wskazywał też, że ciężki sprzęt artyleryjski nie jest wycofywany przez dywersantów. Dodał, że obserwatorzy OBWE, których - zdaniem Poroszenki - powinno być więcej, nie mają wystarczającego dostępu do terenów kontrolowanych przez prorosyjskie siły.

Rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego, mimo to ciągle pojawiają się informacje o nowych ofiarach śmiertelnych i ruchach wojsk. Rozejm został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej.

Tymczasem szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow spotkali się dziś w Genewie, by rozmawiać o konflikcie na Ukrainie. Według obserwatorów, Kerry będzie też chciał uzyskać od Ławrowa zapewnienie, że Rosja przeprowadzi wiarygodne śledztwo w sprawie zabójstwa jednego z przywódców opozycji, Borysa Niemcowa.

To pierwsze spotkanie obu polityków od czasu, gdy Kerry oświadczył w Kongresie, że Rosja i Ławrow okłamywali go w sprawie sytuacji na Ukrainie. Rozmowa prawdopodobnie będzie trudna. Przed jej rozpoczęciem politycy nie wypowiedzieli się dla mediów.

Ryb, PAP, Deutsche Welle

Fot. [PAP/epa]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

wojna

,

OBWE

,

Ławrow

Warto poczytać

Facebook