Jedynie prawda jest ciekawa


Poroszenko: Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie

12.02.2018
1270wojan
Poroszenko: Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie

Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie w każdej chwili, a społeczność międzynarodowa powinna wysłać "wspólny sygnał", że nie akceptuje agresywnej polityki Moskwy - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszneko.

"Putin ma tyle oddziałów na Ukrainie, że może doprowadzić do eskalacji sytuacji w każdej chwili" - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla tabloidu "Bild", którego treść udostępniono również w języku angielskim na stronie ukraińskiego prezydenta.

Pytany o zaplanowane na czerwiec i lipiec 2018 roku Mistrzostwa Swiata w piłce nożnej w Rosji, prezydent Ukrainy oznajmił, iż "zależy od piłkarskich kibiców" czy przyjadą na turniej, "zważywszy na agresję rosyjską na Ukrainie i w Syrii". Zaznaczył jednak, iż chciałby, aby "cały świat wysłał wspólny sygnał", że "nie akceptujemy takiej polityki (Moskwy - PAP)".

Deutsche Welle, które w swoim rosyjskojęzycznym serwisie odnotowało rozmowę "Bilda" z Poroszenką, oceniło ten fragment jego wypowiedzi jako wezwanie do zbojkotowania MŚ w Rosji.

Prezydent Ukrainy wskazał na przykład Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, z których wykluczono reprezentację Rosji. Zdaniem Poroszenki Rosja nie przestrzega olimpijskich zasad, a przywódcy tego kraju "myślą, że mogą łamać wszystkie zasady w dowolny sposób".

Mówiąc o sytuacji w Donbasie, Poroszenko podkreślił, że nie doszłoby do osiągnięcia porozumienia mińskiego w lutym 2015 roku bez wsparcia kanclerz Niemiec Angeli Merkel. "My Ukraińcy jesteśmy jej za to wdzięczni; sytuacja była wtedy wyjątkowo trudna" - dodał.

Ukraiński przywódca zaznaczył, iż "tak jak wie cały świat - prezydent Rosji (Władimir Purtin) nie dotrzymuje obietnic". Po zawarciu porozumień mińskich na wojnie na Ukrainie zginęły 824 osoby - przypomniał. Prezydent odniósł się do niemieckiej dyskusji na temat ewentualnego zniesienia sankcji wobec Rosji i komentarza prezesa Bayernu Monachium Uliego Hoenessa, iż "rozumie politykę Putina".

"Tacy ludzie są albo niewystarczająco poinformowani albo naiwni. To jest proste: nie jesteśmy częścią rosyjskiego imperium, jesteśmy suwerennym państwem" - wskazał. Dodał, iż "ludzie tacy jak Hoeness powinni odwiedzić Ukrainę, nie Kijów, ale wschodnią Ukrainę", gdyż "zrozumieją wtedy, że chodzi tylko o jedną sprawę: Putin musi wycofać swoje wojska z Ukrainy" .

Poroszenko wyraził również nadzieję, że osiągnięte w Niemczech porozumienie o utworzeniu koalicji rządowej będzie miało pozytywny wpływ na Ukrainę. Wezwał członków SPD, którzy w referendum muszą wypowiedzieć się na temat umowy z chadeckim blokiem CDU/CSU, by pamiętali o "ważnej roli Niemiec w świecie". "Putin jest zawsze szczęśliwy widząc oznaki politycznej niestabilności", szczególnie tam, gdzie panuje demokracja - ocenił.

(PAP) 

Warto poczytać

 1. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 2. halicki25022018 25.02.2018

  Platforma namawia do przyjęcia Euro. "Europa rozwija się szybciej dzięki wspólnej strefie walutowej"

  - Politycy odnieśli się do zapowiedzi Grzegorza Schetyny o przedstawieniu strategii dotyczącej przyjęcia przez Polskę euro.

 3. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 4. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 5. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 6. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

 7. 1270macron 23.02.2018

  Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

  Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook