Jedynie prawda jest ciekawa


Poroszenko: Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie

12.02.2018
1270wojan
Poroszenko: Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie

Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie w każdej chwili, a społeczność międzynarodowa powinna wysłać "wspólny sygnał", że nie akceptuje agresywnej polityki Moskwy - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszneko.

"Putin ma tyle oddziałów na Ukrainie, że może doprowadzić do eskalacji sytuacji w każdej chwili" - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla tabloidu "Bild", którego treść udostępniono również w języku angielskim na stronie ukraińskiego prezydenta.

Pytany o zaplanowane na czerwiec i lipiec 2018 roku Mistrzostwa Swiata w piłce nożnej w Rosji, prezydent Ukrainy oznajmił, iż "zależy od piłkarskich kibiców" czy przyjadą na turniej, "zważywszy na agresję rosyjską na Ukrainie i w Syrii". Zaznaczył jednak, iż chciałby, aby "cały świat wysłał wspólny sygnał", że "nie akceptujemy takiej polityki (Moskwy - PAP)".

Deutsche Welle, które w swoim rosyjskojęzycznym serwisie odnotowało rozmowę "Bilda" z Poroszenką, oceniło ten fragment jego wypowiedzi jako wezwanie do zbojkotowania MŚ w Rosji.

Prezydent Ukrainy wskazał na przykład Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, z których wykluczono reprezentację Rosji. Zdaniem Poroszenki Rosja nie przestrzega olimpijskich zasad, a przywódcy tego kraju "myślą, że mogą łamać wszystkie zasady w dowolny sposób".

Mówiąc o sytuacji w Donbasie, Poroszenko podkreślił, że nie doszłoby do osiągnięcia porozumienia mińskiego w lutym 2015 roku bez wsparcia kanclerz Niemiec Angeli Merkel. "My Ukraińcy jesteśmy jej za to wdzięczni; sytuacja była wtedy wyjątkowo trudna" - dodał.

Ukraiński przywódca zaznaczył, iż "tak jak wie cały świat - prezydent Rosji (Władimir Purtin) nie dotrzymuje obietnic". Po zawarciu porozumień mińskich na wojnie na Ukrainie zginęły 824 osoby - przypomniał. Prezydent odniósł się do niemieckiej dyskusji na temat ewentualnego zniesienia sankcji wobec Rosji i komentarza prezesa Bayernu Monachium Uliego Hoenessa, iż "rozumie politykę Putina".

"Tacy ludzie są albo niewystarczająco poinformowani albo naiwni. To jest proste: nie jesteśmy częścią rosyjskiego imperium, jesteśmy suwerennym państwem" - wskazał. Dodał, iż "ludzie tacy jak Hoeness powinni odwiedzić Ukrainę, nie Kijów, ale wschodnią Ukrainę", gdyż "zrozumieją wtedy, że chodzi tylko o jedną sprawę: Putin musi wycofać swoje wojska z Ukrainy" .

Poroszenko wyraził również nadzieję, że osiągnięte w Niemczech porozumienie o utworzeniu koalicji rządowej będzie miało pozytywny wpływ na Ukrainę. Wezwał członków SPD, którzy w referendum muszą wypowiedzieć się na temat umowy z chadeckim blokiem CDU/CSU, by pamiętali o "ważnej roli Niemiec w świecie". "Putin jest zawsze szczęśliwy widząc oznaki politycznej niestabilności", szczególnie tam, gdzie panuje demokracja - ocenił.

(PAP) 

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 3. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 4. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 5. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 6. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook