Jedynie prawda jest ciekawa


Poroszenko: Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie

12.02.2018
1270wojan
Poroszenko: Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie

Rosja może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie w każdej chwili, a społeczność międzynarodowa powinna wysłać "wspólny sygnał", że nie akceptuje agresywnej polityki Moskwy - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszneko.

"Putin ma tyle oddziałów na Ukrainie, że może doprowadzić do eskalacji sytuacji w każdej chwili" - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla tabloidu "Bild", którego treść udostępniono również w języku angielskim na stronie ukraińskiego prezydenta.

Pytany o zaplanowane na czerwiec i lipiec 2018 roku Mistrzostwa Swiata w piłce nożnej w Rosji, prezydent Ukrainy oznajmił, iż "zależy od piłkarskich kibiców" czy przyjadą na turniej, "zważywszy na agresję rosyjską na Ukrainie i w Syrii". Zaznaczył jednak, iż chciałby, aby "cały świat wysłał wspólny sygnał", że "nie akceptujemy takiej polityki (Moskwy - PAP)".

Deutsche Welle, które w swoim rosyjskojęzycznym serwisie odnotowało rozmowę "Bilda" z Poroszenką, oceniło ten fragment jego wypowiedzi jako wezwanie do zbojkotowania MŚ w Rosji.

Prezydent Ukrainy wskazał na przykład Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, z których wykluczono reprezentację Rosji. Zdaniem Poroszenki Rosja nie przestrzega olimpijskich zasad, a przywódcy tego kraju "myślą, że mogą łamać wszystkie zasady w dowolny sposób".

Mówiąc o sytuacji w Donbasie, Poroszenko podkreślił, że nie doszłoby do osiągnięcia porozumienia mińskiego w lutym 2015 roku bez wsparcia kanclerz Niemiec Angeli Merkel. "My Ukraińcy jesteśmy jej za to wdzięczni; sytuacja była wtedy wyjątkowo trudna" - dodał.

Ukraiński przywódca zaznaczył, iż "tak jak wie cały świat - prezydent Rosji (Władimir Purtin) nie dotrzymuje obietnic". Po zawarciu porozumień mińskich na wojnie na Ukrainie zginęły 824 osoby - przypomniał. Prezydent odniósł się do niemieckiej dyskusji na temat ewentualnego zniesienia sankcji wobec Rosji i komentarza prezesa Bayernu Monachium Uliego Hoenessa, iż "rozumie politykę Putina".

"Tacy ludzie są albo niewystarczająco poinformowani albo naiwni. To jest proste: nie jesteśmy częścią rosyjskiego imperium, jesteśmy suwerennym państwem" - wskazał. Dodał, iż "ludzie tacy jak Hoeness powinni odwiedzić Ukrainę, nie Kijów, ale wschodnią Ukrainę", gdyż "zrozumieją wtedy, że chodzi tylko o jedną sprawę: Putin musi wycofać swoje wojska z Ukrainy" .

Poroszenko wyraził również nadzieję, że osiągnięte w Niemczech porozumienie o utworzeniu koalicji rządowej będzie miało pozytywny wpływ na Ukrainę. Wezwał członków SPD, którzy w referendum muszą wypowiedzieć się na temat umowy z chadeckim blokiem CDU/CSU, by pamiętali o "ważnej roli Niemiec w świecie". "Putin jest zawsze szczęśliwy widząc oznaki politycznej niestabilności", szczególnie tam, gdzie panuje demokracja - ocenił.

(PAP) 

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook