Jedynie prawda jest ciekawa


Poroszenko: odzyskamy władzę nad Donbasem

18.07.2017

Po proklamowaniu we wtorek przez szefa tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenkę nowego "państwa" o nazwie Małorosja prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że tereny zajęte przez separatystów wrócą pod zwierzchnictwo Ukrainy.

Prezydent Ukrainy podkreślił brak perspektyw projektu "Noworosja" (tak miało się nazywać państwo, które już w 2014 roku chcieli proklamować separatyści). Zapewnił, że regiony obwodów donieckiego i ługańskiego, będące pod kontrolą separatystów, jak i Krym, zaanektowany w 2014 roku przez Rosję, będą zwrócone pod zwierzchnictwo Ukrainy - poinformował rzecznik prezydenta Swiatosław Cehołko.

Przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu, były premier Jewhen Marczuk stwierdził, że wtorkowe oświadczenie przywódcy separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki o utworzeniu "Małorosji" może sparaliżować negocjacje ws. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. - Ta deklaracja może całkowicie zablokować proces negocjacyjny - powiedział we wtorek w wywiadzie dla kanału 112 Ukraina. - Została ona (deklaracja - PAP) złożona przed jutrzejszym posiedzeniem w Mińsku i może tak być, że nie będzie na nim o czym rozmawiać - dodał.

Z kolei generał Wiktor Mużenko, szef sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych, napisał we wtorek na Facebooku: "Chore fantazje rosyjskich marionetek zawsze znikają jak złudzenie". Dodał też, że "naród ukraiński pogrzebał "noworo$$ję", pochowa i "małoro$$ję" (pisownia oryginalna - PAP).

Ukraina oczekuje reakcji ze strony OBWE na wydaną przez Zacharczenkę deklarację. - Zwracamy się do OBWE, aby wydało oficjalne oświadczenie, (...) kiedy główny koordynator OBWE wydaje oświadczenie, to jest to zawsze uważane za obiektywną ocenę - powiedział Marczuk.

Projekt utworzenia Małorosji nie był konsultowany z Ługańską Republiką Ludową, jej przedstawiciele w nim nie uczestniczyli - poinformowała służba prasowa administracji przywódcy ŁRL Ihora Płotnickiego.

- 18 czerwca 2017 roku w mediach pojawiła się informacja o przeprowadzeniu posiedzenia przedstawicieli regionów Ukrainy, podczas którego złożono deklarację o powołaniu nowego państwa - Małorosji; w informacji tej twierdzono, że w tym posiedzeniu brali udział przedstawiciele ŁRL. Z kolei ŁRL nie wysyłała oficjalnych przedstawicieli do omówienia kwestii utworzenia Małorosji. Nawet nie rozmawialiśmy na temat tego projektu - poinformowało biuro rzecznika prasowego.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział natomiast, że deklaracja Zacharczenki stanowi kolejny argument na rzecz przyjęcia przez Ukrainę ustawy o tzw. reintegracji Donbasu. Dodał, że deklaracja świadczy o"agresywnych planach (Władimira) Putina i jego niechęci do pokojowego rozwiązania tej sytuacji".

Ukraińskie władze pracują nad projektem ustawy, która ma zmienić sposoby obrony przed rosyjską agresją oraz podejście do reintegracji zajętych przez separatystów prorosyjskich obszarów Donbasu na wschodzie kraju. Dokument ten ma być ściśle związany z mińskimi porozumieniami na rzecz uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy, a wśród jego zapisów znajdzie się punkt, dający prezydentowi prawo wprowadzania stanu wojennego nie na całym terytorium, a jedynie w części kraju.

Wspierani przez Moskwę separatyści, którzy od kwietnia 2014 roku kontrolują części regionu ługańskiego i donieckiego, początkowo chcieli proklamować państwo o nazwie Noworosja na dużych obszarach położonych na południu i wschodzie Ukrainy. Kilkakrotnie ogłaszali w tym celu przyłączenie się do Rosji, na wzór Krymu, anektowanego przez Rosję w lutym 2014 roku. Dotychczas jednak Kreml odmawiał uznania tej decyzji.

PAP

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook