Jedynie prawda jest ciekawa


Poroszenko: Odzyskamy kontrolę nad naszymi ziemiami

13.02.2017

Ukraina i Mołdawia mają takie same problemy z integralnością terytorialną, ale wcześniej czy później odzyskają kontrolę nad własnymi ziemiami - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowach z premierem Mołdawii Pavlem Filipem.

"Nasz region stał się, niestety, areną konfrontacji dwóch światopoglądowych koncepcji. Pierwsza to wartości demokratyczne, prawa człowieka, ruch ku przyszłości. Druga to totalitaryzm, dyktatura, powrót do przeszłości" - mówił ukraiński prezydent. "Jesteśmy świadkami prób wzniecenia pożaru nienawiści międzyludzkiej na obszarze od Donbasu do brzegów Dniestru" - powiedział.

Poroszenko ocenił, że próby te skazane są na porażkę, gdyż zarówno jego kraj, jak i Mołdawia odzyskają kontrolę nad wszystkimi swoimi ziemiami. „Ćwierć wieku temu Mołdawia miała do czynienia z podobnym wyzwaniem, gdy straciła część swojego suwerennego terytorium. Dziś widzimy usilne próby narzucenia Mołdawii i Ukrainie takich modeli reintegracji, które miałyby pozwolić na decydowanie o losie naszych państw z zewnątrz" – oświadczył Poroszenko.

Ukraina od 2014 roku nie kontroluje Krymu, który został zaanektowany przez Rosję, oraz części obwodów Donbasu, gdzie prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie dwóch samozwańczych republik ludowych - donieckiej i ługańskiej.

Mołdawia ma na swoim terytorium podobny problem z Naddniestrzem, zdominowaną przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczną republiką. Na początku lat 90. wypowiedziała ona posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyła niemal pełną niezależność. 

Ma własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Niepodległości Naddniestrza nie uznało żadne państwo, w tym i Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie.

W poniedziałek, przed rozmowami z prezydentem Poroszenką, premier Filip spotkał się z szefem rządu Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Podpisali m.in. mapę drogową rozwoju relacji między Kijowem i Kiszyniowem i ustalili, że w bieżącym roku zakończą demarkację wspólnej granicy.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook