Jedynie prawda jest ciekawa


Porażka polityki zaciskania pasa

15.05.2012

Niemieccy socjaldemokraci zażądali we wtorek unijnego programu wzrostu gospodarczego i inwestycji, który umożliwiłby skuteczniejszą walkę z kryzysem w strefie euro. Ich zdaniem forsowana przez kanclerz Angelę Merkel polityka zaciskania pasa poniosła porażkę.

"Proponujemy wdrożenie programu odbudowy gospodarczej, paktu dla wzrostu i inwestycji, tak aby polityka redukcji długów i pakt fiskalny w ogóle mogły funkcjonować" - powiedział szef SPD Sigmar Gabriel na konferencji prasowej w Berlinie.

Sprecyzował, że nie chodzi o renegocjowanie paktu fiskalnego UE, którego celem jest wzmocnienie dyscypliny budżetowej, lecz o uzupełnienie go o działania wspierające rozwój gospodarek krajów unijnych. Program ten miałby zostać sfinansowany dzięki pozyskaniu nowych dochodów z opodatkowania rynków finansowych, a także poprzez lepsze wykorzystanie środków unijnych funduszy strukturalnych i wzmocnienie kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Termin prezentacji propozycji SPD nie był przypadkowy. We wtorek wieczorem wizytę kanclerz Merkel w Berlinie złoży nowy prezydent Francji, socjalista Francois Hollande, który również domaga się zmiany firmowanej przez Merkel i dotychczasowego francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego strategii walki z kryzysem w strefie euro. Według Gabriela SPD uzgodniła swoje pomysły na zwalczanie kryzysu z francuskimi socjalistami.

"Chcemy by niemiecko-francuski motor w Europie zaskoczył i wreszcie ruszył we właściwym kierunku" - powiedział Gabriel. Jego zdaniem Merkel i Sarkozy ponoszą odpowiedzialność za to, że kryzys zadłużenia w Grecji przerodził się w kryzys zaufania do UE, a gospodarki narodowe się załamują.

"Polityka Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego poniosła porażkę na całej linii - oświadczył szef SPD. - Wynik wyborów prezydenckich we Francji dał szansę na zmianę".

Przewodniczący frakcji SPD Frank-Walter Steinmeier przyznał, że coraz bardziej irytuje go to, iż Merkel i jej chadecko-liberalny rząd zarówno w kraju i zagranicą udzielają rad, które nie mają nic wspólnego z niemieckimi doświadczeniami z walki z kryzysem. "Udawało nam się wyjść z kryzysu, bo umiejętnie połączyliśmy dyscyplinę fiskalną i reformy strukturalne z programami wspierania wzrostu gospodarczego" - powiedział.

"Nie chodzi nam o powrót do polityki zadłużania się, lecz o uzupełnienie działań konsolidujących finanse o impulsy dla wzrostu. A one muszą zostać sfinansowane" - dodał.

Pięciostronicowy plan SPD proponuje m.in. podjęcie natychmiastowych działań na szczeblu unijnym, służących walce z wysokim bezrobociem wśród młodzieży w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem, a także zmianę polityki wydatkowej UE: zamiast przeznaczania 40 proc. budżetów na subwencje rolne, należy więcej inwestować w badania, rozwój, edukację i rozwój konkurencyjnych gałęzi przemysłu. Zdaniem socjaldemokratów banki muszą ponosić większą odpowiedzialność za nieudane spekulacje. SPD opowiada się również za powołaniem europejskiej agencji ratingowej.

Rząd Merkel będzie zmuszony dokładniej przyjrzeć się propozycjom SPD, bo potrzebuje poparcia opozycji dla ratyfikacji przez Niemcy paktu fiskalnego UE; jego przyjęcie wymaga zgody 2/3 posłów Bundestagu. Dlatego w przyszłym tygodniu niemiecka kanclerz chce rozpocząć negocjacje z opozycyjnymi partiami SPD i Zielonych.

"Zobaczymy, jakie są oczekiwania (opozycji). Nie mamy nic przeciwko wspieraniu wzrostu gospodarczego, ale trzeba odpowiedzieć na pytanie, co to oznacza dla budżetów" - powiedziała Merkel w poniedziałek. Wyklucza ona finansowanie działań pobudzających koniunkturę poprzez zaciąganie nowych długów.

Według Steinmeiera nie jest realne, by Niemcy ratyfikowały pakt fiskalny jeszcze w maju, razem ze stałym Europejskim Mechanizmem Stabilizacyjnym, jak początkowo planował rząd. "Bardzo ambitny" wydaje się też plan przyjęcia paktu jeszcze przed wakacjami - ocenił szef frakcji SPD.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Trump24032018 24.03.2018

  Kontrowersyjna decyzja Trumpa. W armii będą służyć transseksualiści

  Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wprowadzenia całkowitego zakazu przyjmowania osób transpłciowych do wojska. Pozostawił ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi możliwość rozpatrzenia każdego przypadku z osobna

 2. Arnaud-Beltrame24032018 24.03.2018

  Oddał życie za bliźniego. Francuski policjant zgłosił się do wymiany za zakładnika

  Zmarł policjant, który w piątek dobrowolnie zgłosił się na wymianę za jednego z zakładników, przetrzymywanych przez uzbrojonego napastnika w Trebes na południu Francji - poinformował w sobotę rano szef francuskiego MSW Gerard Collomb

 3. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 4. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 5. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 6. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 7. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 8. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook