Jedynie prawda jest ciekawa


Popełnił jedną z najbardziej odrażających zbrodni w historii. Jest na wolności

02.04.2018
polic02042018
Popełnił jedną z najbardziej odrażających zbrodni w historii. Jest na wolności

Amerykańskie media odkryły, że Christopher Thomas, sprawca jednej z najbardziej odrażających zbrodni w historii Nowego Jorku, został po cichu zwolniony z więzienia po odsiedzeniu zaledwie 32 lat. Thomas wyszedł na wolność w styczniu, jednak zauważono to dopiero teraz.

Zbrodnia popełniona przez Thomasa miała miejsce w niedzielę palmową, 15 kwietna 1984 roku. Sprawca, będąc pod wpływem narkotyków, wszedł do mieszkania w Brooklynie, należącego do znanego policji dealera kokainy. Wyciągnął dwa pistolety kalibru .22 wyposażone w tłumiki i zaczął strzelać do zgromadzonych w nim osób. Oddał łącznie 19 strzałów zabijając dwóch mężczyzn, dwie kobiety – z których jedna była w szóstym miesiącu ciąży – i szóstkę dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Powodem zbrodni była zazdrość – Thomas był przekonany, że jego była żona Charmane, do mieszkania której włamał się kilka dni wcześniej i pobił ją do nieprzytomności, zdradzała go z jego dealerem, Enrique Bermudezem. Gdy nie zastał go w mieszkaniu, wyładował swój gniew na jego ciężarnej żonie, dwóch synach i i przypadkowej rodzinie, która dzieliła z nimi mieszkanie. Wszystko odbyło się tak szybko, że zaskoczone ofiary nie zdążyły nawet zareagować – Thomas często bywał w ich mieszkaniu i jego wizyta nie wzbudziła w nikim podejrzeń.

Cudem ocalona

Jedyną osobą, która przeżyła, była Christina Riviera. Jej matka, 20-letnia Carmen Perez, akurat karmiła ją czekoladowym budyniem – Christina miała wtedy 11 miesięcy – kiedy sprawca strzelił jej w głowę. Policja znalazła ją płaczącą na kolanach jej zmarłej matki. Christina była potem wychowywana przez jej babcię, ale policja przydzieliła jej do pomocy Joannę Jaffe – która miała wkrótce zostać najwyżej postawioną policjantką w Nowym Jorku, ale w momencie zbrodni była zaledwie dzielnicową i jako jedna z pierwszych pojawiła się na miejscu zbrodni. W wieku 14 lat Cristina przeprowadziła się do niej, a obie kobiety pokochały się tak bardzo, że w 2014 roku Jaffe oficjalnie ją adoptowała.

Thomas wpadł przez przypadek kilka miesięcy później. Od jakiegoś czasu siedział już w więzieniu po tym, jak jego własna matka oskarżyła go o próbę gwałtu. Policjanci zaczęli podejrzewać, że to on dokonał masakry po zeznaniach świadków, którzy widzieli mężczyznę, ewidentnie pod wpływem narkotyków, w okolicy mieszkania. Wiedzieli także, że posiadał pistolet kalibru .22, ale nie udało im się go odnaleźć. Na szczęście Thomas użył kiedyś swojego pistoletu we własnym mieszkaniu aby zabić mysz. Jedno z jego własnych dzieci zachowało łuskę na pamiątkę, a jego była żona przekazała ją policji. Badania wykazały, że ta łuska bez wątpienia pochodzi z tej samej broni, która posłużyła do morderstwa, a świadkowie rozpoznali w Thomasie naćpanego mężczyznę, którego widzieli wcześniej.

„To, co zrobiłeś, było najbardziej bezdusznym i nieludzkim czynem jaki można sobie wyobrazić”

Ława przysięgłych chciała oskarżyć Thomasa o 10-krotne morderstwo z zimną krwią. Sędzia uznał jednak, że sprawca był pod wpływem narkotyków, co spowodowało, że nie kontrolował swojego zachowania. Został więc oskarżony o to, że dziesięciokrotnie nieumyślnie spowodował śmierć i skazany na 250 lat więzienia – dodając, że ma nadzieję, że odsiedzi każdy dzień, godzinę i minutę z tego wyroku. Szybko jednak okazało się, że stanowe prawo dopuszcza maksymalną łączną karę 50 lat za taką zbrodnię – i z takim wyrokiem trafił do więzienia w Shawagunk. Jego zbrodnia wzbudziła takie oburzenie mieszkańców Nowego Jorku, że policja bała się, że zostanie zlinczowany na miejscu.

Jego zwolnienie po zaledwie 34 latach także było spowodowane przepisami. Thomas pięciokrotnie występował o ułaskawienie, po raz pierwszy w 2009 roku, i pięciokrotnie mu go odmawiano. Jednak w świetle przepisów obowiązujących w 1984 roku – od tego czasu nieco zaostrzonych – po odsiedzeniu dwóch trzecich wyroku oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci nie potrzebuje aprobaty komisji oceniającej stopień resocjalizacji. Jako że Thomas nie popełnił w więzieniu żadnej zbrodni został zwolniony z automatu. Nadal jest jednak objęty okresem próbnym, który skończy się za 17 lat – wtedy, kiedy powinien się skończyć jego wyrok. Obecnie mieszka w dzielnicy Queens, ale dokładny adres z przyczyn oczywistych jest tajemnicą.

Gdy uwolnienie Thomasa wyszło na jaw, wzbudziło zrozumiałe oburzenie. Christina Riviera odmówiła jakichkolwiek komentarzy dla mediów. Jej przybrana matka powiedziała jedynie, że ma nadzieję, że Thomas zrozumiał jakie zło uczynił i jest już innym człowiekiem. Inni policjanci, którzy brali udział w tej sprawie, są mniej oszczędni w słowach i otwarcie twierdzą, że Thomas doskonale wiedział co robi – i powinien zgnić za kratkami.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 2. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook