Jedynie prawda jest ciekawa


Popełnił jedną z najbardziej odrażających zbrodni w historii. Jest na wolności

02.04.2018
polic02042018
Popełnił jedną z najbardziej odrażających zbrodni w historii. Jest na wolności

Amerykańskie media odkryły, że Christopher Thomas, sprawca jednej z najbardziej odrażających zbrodni w historii Nowego Jorku, został po cichu zwolniony z więzienia po odsiedzeniu zaledwie 32 lat. Thomas wyszedł na wolność w styczniu, jednak zauważono to dopiero teraz.

Zbrodnia popełniona przez Thomasa miała miejsce w niedzielę palmową, 15 kwietna 1984 roku. Sprawca, będąc pod wpływem narkotyków, wszedł do mieszkania w Brooklynie, należącego do znanego policji dealera kokainy. Wyciągnął dwa pistolety kalibru .22 wyposażone w tłumiki i zaczął strzelać do zgromadzonych w nim osób. Oddał łącznie 19 strzałów zabijając dwóch mężczyzn, dwie kobiety – z których jedna była w szóstym miesiącu ciąży – i szóstkę dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Powodem zbrodni była zazdrość – Thomas był przekonany, że jego była żona Charmane, do mieszkania której włamał się kilka dni wcześniej i pobił ją do nieprzytomności, zdradzała go z jego dealerem, Enrique Bermudezem. Gdy nie zastał go w mieszkaniu, wyładował swój gniew na jego ciężarnej żonie, dwóch synach i i przypadkowej rodzinie, która dzieliła z nimi mieszkanie. Wszystko odbyło się tak szybko, że zaskoczone ofiary nie zdążyły nawet zareagować – Thomas często bywał w ich mieszkaniu i jego wizyta nie wzbudziła w nikim podejrzeń.

Cudem ocalona

Jedyną osobą, która przeżyła, była Christina Riviera. Jej matka, 20-letnia Carmen Perez, akurat karmiła ją czekoladowym budyniem – Christina miała wtedy 11 miesięcy – kiedy sprawca strzelił jej w głowę. Policja znalazła ją płaczącą na kolanach jej zmarłej matki. Christina była potem wychowywana przez jej babcię, ale policja przydzieliła jej do pomocy Joannę Jaffe – która miała wkrótce zostać najwyżej postawioną policjantką w Nowym Jorku, ale w momencie zbrodni była zaledwie dzielnicową i jako jedna z pierwszych pojawiła się na miejscu zbrodni. W wieku 14 lat Cristina przeprowadziła się do niej, a obie kobiety pokochały się tak bardzo, że w 2014 roku Jaffe oficjalnie ją adoptowała.

Thomas wpadł przez przypadek kilka miesięcy później. Od jakiegoś czasu siedział już w więzieniu po tym, jak jego własna matka oskarżyła go o próbę gwałtu. Policjanci zaczęli podejrzewać, że to on dokonał masakry po zeznaniach świadków, którzy widzieli mężczyznę, ewidentnie pod wpływem narkotyków, w okolicy mieszkania. Wiedzieli także, że posiadał pistolet kalibru .22, ale nie udało im się go odnaleźć. Na szczęście Thomas użył kiedyś swojego pistoletu we własnym mieszkaniu aby zabić mysz. Jedno z jego własnych dzieci zachowało łuskę na pamiątkę, a jego była żona przekazała ją policji. Badania wykazały, że ta łuska bez wątpienia pochodzi z tej samej broni, która posłużyła do morderstwa, a świadkowie rozpoznali w Thomasie naćpanego mężczyznę, którego widzieli wcześniej.

„To, co zrobiłeś, było najbardziej bezdusznym i nieludzkim czynem jaki można sobie wyobrazić”

Ława przysięgłych chciała oskarżyć Thomasa o 10-krotne morderstwo z zimną krwią. Sędzia uznał jednak, że sprawca był pod wpływem narkotyków, co spowodowało, że nie kontrolował swojego zachowania. Został więc oskarżony o to, że dziesięciokrotnie nieumyślnie spowodował śmierć i skazany na 250 lat więzienia – dodając, że ma nadzieję, że odsiedzi każdy dzień, godzinę i minutę z tego wyroku. Szybko jednak okazało się, że stanowe prawo dopuszcza maksymalną łączną karę 50 lat za taką zbrodnię – i z takim wyrokiem trafił do więzienia w Shawagunk. Jego zbrodnia wzbudziła takie oburzenie mieszkańców Nowego Jorku, że policja bała się, że zostanie zlinczowany na miejscu.

Jego zwolnienie po zaledwie 34 latach także było spowodowane przepisami. Thomas pięciokrotnie występował o ułaskawienie, po raz pierwszy w 2009 roku, i pięciokrotnie mu go odmawiano. Jednak w świetle przepisów obowiązujących w 1984 roku – od tego czasu nieco zaostrzonych – po odsiedzeniu dwóch trzecich wyroku oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci nie potrzebuje aprobaty komisji oceniającej stopień resocjalizacji. Jako że Thomas nie popełnił w więzieniu żadnej zbrodni został zwolniony z automatu. Nadal jest jednak objęty okresem próbnym, który skończy się za 17 lat – wtedy, kiedy powinien się skończyć jego wyrok. Obecnie mieszka w dzielnicy Queens, ale dokładny adres z przyczyn oczywistych jest tajemnicą.

Gdy uwolnienie Thomasa wyszło na jaw, wzbudziło zrozumiałe oburzenie. Christina Riviera odmówiła jakichkolwiek komentarzy dla mediów. Jej przybrana matka powiedziała jedynie, że ma nadzieję, że Thomas zrozumiał jakie zło uczynił i jest już innym człowiekiem. Inni policjanci, którzy brali udział w tej sprawie, są mniej oszczędni w słowach i otwarcie twierdzą, że Thomas doskonale wiedział co robi – i powinien zgnić za kratkami.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 2. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook