Jedynie prawda jest ciekawa

Ponad ćwierć miliona uchodźców z Syrii

11.09.2012

Ponad 250 tys. syryjskich uchodźców przebywa w czterech sąsiednich krajach - podało we wtorek w Genewie biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Obóz dla uchodźców w Jordanii odwiedziła specjalna wysłanniczka UNHCR Angelina Jolie.

85,1 tys. uchodźców przebywa w Jordanii, 78,4 tys. w Turcji, 66,9 tys. w Libanie i 22,5 tys. w Iraku - poinformował rzecznik UNHCR Adrian Edwards.

Szacuje się, że faktyczna liczba syryjskich uchodźców jest o wiele wyższa, gdyż tysiące ludzi, którzy uciekli z Syrii, nie zarejestrowało się u władz państwa, w którym się schronili.

Szef UNHCR Antonio Guerres i jego specjalna wysłanniczka, słynna aktorka Angelina Jolie przebywają obecnie w Jordanii, gdzie na miejscu zapoznają się z warunkami, w jakich żyją uchodźcy. Spotkają się z królem Abdullahem II i premierem Fajezem Tarawnehem.

Po wizycie w obozie Zaatari hollywoodzka gwiazda z oczami pełnymi łez powiedziała, że wysłuchała "strasznych" i "łamiących serce" opowieści uchodźców, którzy uciekli z Syrii przed wojną domową.

Angelina Jolie jest od kwietnia ambasadorką dobrej woli UNHCR.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarević poinformował, że WHO rozszerzy swą działalność w syryjskim mieście Hims, gdzie "sytuacja jest poważna i się pogarsza".

W Syrii od marca zeszłego roku trwa powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Początkowe pokojowe demonstracje, inspirowane arabską wiosną, przerodziły się w opór zbrojny, krwawo tłumiony przez siły rządowe. Według najnowszych danych opozycyjnego Syryjskiego

Obserwatorium Praw Człowieka w konflikcie zginęło już ponad 26 tys. osób, w tym ponad 18,5 tys. cywilów.

PAP/run

fot. EPA

Słowa kluczowe:

Syria

,

Angelina Jolie

,

Jordania

,

uchodźcy

Warto poczytać

 1. Duda20092017 20.09.2017

  Duda: obecność w RB ONZ szansą na promowanie dobrego wizerunku Polski

  Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki zbliżającej się obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; jesteśmy państwem, które stało się rozpoznawalne i mamy szanse na promowanie dobrego wizerunku naszego kraju - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda.

 2. Meksyk20092017 20.09.2017

  Trzęsienie ziemi w Meksyku. Co najmniej 248 ofiar

  Co najmniej do 248 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w środkowym Meksyku, które według różnych źródeł miało magnitudę 7,1-7,4 - poinformowały w środę meksykańskie służby ratunkowe. Poprzedni bilans ofiar mówił o 149 zabitych.

 3. 1270arbeti-macht 19.09.2017

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom za pracę w czasie wojny. Ich składki zasiliły niemiecki ZUS

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.

 4. jetcrew19082017 19.09.2017

  Dwóch popularnych blogerów obejrzało film IPN-u. Ich reakcje są niesamowite!

  JETCrew to nazwa ekipy złożonej z dwóch niezwykle popularnych w sieci wideoblogerów.

 5. Niewolnictwo 19.09.2017

  Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

  Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook