Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ponad ćwierć miliona uchodźców z Syrii

11.09.2012

Ponad 250 tys. syryjskich uchodźców przebywa w czterech sąsiednich krajach - podało we wtorek w Genewie biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Obóz dla uchodźców w Jordanii odwiedziła specjalna wysłanniczka UNHCR Angelina Jolie.

85,1 tys. uchodźców przebywa w Jordanii, 78,4 tys. w Turcji, 66,9 tys. w Libanie i 22,5 tys. w Iraku - poinformował rzecznik UNHCR Adrian Edwards.

Szacuje się, że faktyczna liczba syryjskich uchodźców jest o wiele wyższa, gdyż tysiące ludzi, którzy uciekli z Syrii, nie zarejestrowało się u władz państwa, w którym się schronili.

Szef UNHCR Antonio Guerres i jego specjalna wysłanniczka, słynna aktorka Angelina Jolie przebywają obecnie w Jordanii, gdzie na miejscu zapoznają się z warunkami, w jakich żyją uchodźcy. Spotkają się z królem Abdullahem II i premierem Fajezem Tarawnehem.

Po wizycie w obozie Zaatari hollywoodzka gwiazda z oczami pełnymi łez powiedziała, że wysłuchała "strasznych" i "łamiących serce" opowieści uchodźców, którzy uciekli z Syrii przed wojną domową.

Angelina Jolie jest od kwietnia ambasadorką dobrej woli UNHCR.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarević poinformował, że WHO rozszerzy swą działalność w syryjskim mieście Hims, gdzie "sytuacja jest poważna i się pogarsza".

W Syrii od marca zeszłego roku trwa powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Początkowe pokojowe demonstracje, inspirowane arabską wiosną, przerodziły się w opór zbrojny, krwawo tłumiony przez siły rządowe. Według najnowszych danych opozycyjnego Syryjskiego

Obserwatorium Praw Człowieka w konflikcie zginęło już ponad 26 tys. osób, w tym ponad 18,5 tys. cywilów.

PAP/run

fot. EPA

Słowa kluczowe:

Syria

,

Angelina Jolie

,

Jordania

,

uchodźcy

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 4. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 5. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 6. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 7. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook