Jedynie prawda jest ciekawa

Ponad ćwierć miliona uchodźców z Syrii

11.09.2012

Ponad 250 tys. syryjskich uchodźców przebywa w czterech sąsiednich krajach - podało we wtorek w Genewie biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Obóz dla uchodźców w Jordanii odwiedziła specjalna wysłanniczka UNHCR Angelina Jolie.

85,1 tys. uchodźców przebywa w Jordanii, 78,4 tys. w Turcji, 66,9 tys. w Libanie i 22,5 tys. w Iraku - poinformował rzecznik UNHCR Adrian Edwards.

Szacuje się, że faktyczna liczba syryjskich uchodźców jest o wiele wyższa, gdyż tysiące ludzi, którzy uciekli z Syrii, nie zarejestrowało się u władz państwa, w którym się schronili.

Szef UNHCR Antonio Guerres i jego specjalna wysłanniczka, słynna aktorka Angelina Jolie przebywają obecnie w Jordanii, gdzie na miejscu zapoznają się z warunkami, w jakich żyją uchodźcy. Spotkają się z królem Abdullahem II i premierem Fajezem Tarawnehem.

Po wizycie w obozie Zaatari hollywoodzka gwiazda z oczami pełnymi łez powiedziała, że wysłuchała "strasznych" i "łamiących serce" opowieści uchodźców, którzy uciekli z Syrii przed wojną domową.

Angelina Jolie jest od kwietnia ambasadorką dobrej woli UNHCR.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarević poinformował, że WHO rozszerzy swą działalność w syryjskim mieście Hims, gdzie "sytuacja jest poważna i się pogarsza".

W Syrii od marca zeszłego roku trwa powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Początkowe pokojowe demonstracje, inspirowane arabską wiosną, przerodziły się w opór zbrojny, krwawo tłumiony przez siły rządowe. Według najnowszych danych opozycyjnego Syryjskiego

Obserwatorium Praw Człowieka w konflikcie zginęło już ponad 26 tys. osób, w tym ponad 18,5 tys. cywilów.

PAP/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

 2. kongres12122017 12.12.2017

  Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

  Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

 3. trump12122017 12.12.2017

  Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

  Donald Trump podpisał rozkaz, który nakazuje Amerykańskiej Agencji Kosmicznej skupienie się nad programami, które pozwolą ludziom po raz kolejny wylądować na Księżycu. Tym razem zostaną tam na dłużej, a następnym krokiem ma być załogowy lot na Marsa.

 4. 127chlopieccas 12.12.2017

  Tak przerzucają "uchodźców" do Europy. Policja przecierała oczy ze zdumienia

  Koszmarne odkrycie hiszpańskiej policji i służb granicznych. Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym między Hiszpanią a Marokiem funkcjonariusze natknęli się na makabryczne znalezisko

 5. 127cerhdsg4 12.12.2017

  Ten człowiek jest chory z nienawiści do Polski?

  Verhofstadt: kara dla TVN to powód, by podjąć kroki w sprawie Polski

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook