Jedynie prawda jest ciekawa

Ponad 3 tys. uwolnionych ukraińskich jeńców

23.09.2016

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak poinformował, że uwolniono z rąk separatystów ponad 3 tysiące jeńców i zakładników od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy.

"Musimy jeszcze uwolnić 111 zakładników; dziewięciu z nich znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej. 499 osób uznawanych jest za zaginione" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Kijowie. 

Hrycak podkreślił, że ukraińscy zakładnicy odzyskali wolność dzięki wspólnej pracy władz i wolontariuszy. Według SBU połowa z ponad 3 tys. uwolnionych to wojskowi. 

Szef SBU poinformował, że ukraińscy jeńcy i zakładnicy, którzy znajdują się w rękach separatystów, przetrzymywani są w nieludzkich warunkach i nie dopuszcza się do nich obserwatorów międzynarodowych oraz przedstawicieli organizacji humanitarnych. 

"Gromadzimy zeznania ludzi, którzy mówią o torturach, jakim poddawani są nie tylko wojskowi, ale i osoby cywilne, nawet duchowni. Zeznania te będą dowodami w sądach międzynarodowych" – podkreślił Hrycak. 

Przekazał, że ukraińskim władzom znane są miejsca, w których przetrzymywani są jeńcy i zakładnicy. Szef SBU nazwał je "katowniami". Sześć takich miejsc znajduje się na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, zaś dwa inne - w Ługańskiej Republice Ludowej - powiedział. 

Hrycak oświadczył także, że obecnie na terenach Ukrainy, które kontrolowane są przez separatystów, znajduje się 4-6 tys. żołnierzy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. 

Konflikt na wschodniej Ukrainie trwa od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim ponad 9,5 tys. ludzi. 

ak/PAP 

[fot. YouTube]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook