Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Muzułmanie pielgrzymują do Medyny

13.11.2013

1,44 miliona muzułmanów z całego świata odwiedziło drugie święte miasto islamu – Medynę. Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina.

Powołując się na miejscowe biuro pielgrzymkowe, gazeta "Arab News" podała 11 listopada, że 14 tys. 400 pielgrzymów zagubiło się i trzeba było szukać grup, z którymi przyjechali. Ponadto w czasie pielgrzymki zmarło 119 osób, które pochowano w Medynie.

W tegorocznym okresie pielgrzymkowym do Mekki przybyło 1,98 miliona muzułmanów, w tym 1,38 miliona – z zagranicy. Saudyjski urząd statystyczny odnotował, że liczba pątników była w tym roku o 37,4 procent niższa niż przed rokiem. Jednym z tego powodów był fakt, że ze względu na trwającą przebudowę w obrębie Wielkiego Meczetu w Mekce Arabia Saudyjska zmniejszyła liczbę wydawanych wiz dla pielgrzymów.

Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina. Winien on przynajmniej raz w życiu odbyć taką podróż, najlepiej w ściśle określonym czasie, między 8. a 12. dniem ostatniego miesiąca w islamskim kalendarzu księżycowym – dhu al-hidżdża; w tym roku było to w dniach 13-17 października. Jest to tzw. Wielki Hadżdż, a wierny, który ją odbył, ma prawo dodać do swego nazwiska słowo „hadżi” na znak, że odbył tę pielgrzymkę. Jeśli ktoś z jakichś powodów (finansowych, zdrowotnych i innych) nie może udać się do Mekki w tym czasie, może spełnić ten obowiązek w innym terminie, odbywając tzw. Mały Hadżdż.

Warto jeszcze dodać, że zarówno Mekka i Medyna, jak i inne święte miejsca islamu na terenie Arabii Saudyjskiej są dostępne wyłącznie dla muzułmanów, i to niezależnie od pory roku (czy jest pielgrzymka czy nie).

ansa/ KAI

[fot. http://snus-news.blogspot.com]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Słowa kluczowe:

pielgrzymi

,

religia

,

muzułmanie

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook