Jedynie prawda jest ciekawa

Muzułmanie pielgrzymują do Medyny

13.11.2013

1,44 miliona muzułmanów z całego świata odwiedziło drugie święte miasto islamu – Medynę. Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina.

Powołując się na miejscowe biuro pielgrzymkowe, gazeta "Arab News" podała 11 listopada, że 14 tys. 400 pielgrzymów zagubiło się i trzeba było szukać grup, z którymi przyjechali. Ponadto w czasie pielgrzymki zmarło 119 osób, które pochowano w Medynie.

W tegorocznym okresie pielgrzymkowym do Mekki przybyło 1,98 miliona muzułmanów, w tym 1,38 miliona – z zagranicy. Saudyjski urząd statystyczny odnotował, że liczba pątników była w tym roku o 37,4 procent niższa niż przed rokiem. Jednym z tego powodów był fakt, że ze względu na trwającą przebudowę w obrębie Wielkiego Meczetu w Mekce Arabia Saudyjska zmniejszyła liczbę wydawanych wiz dla pielgrzymów.

Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina. Winien on przynajmniej raz w życiu odbyć taką podróż, najlepiej w ściśle określonym czasie, między 8. a 12. dniem ostatniego miesiąca w islamskim kalendarzu księżycowym – dhu al-hidżdża; w tym roku było to w dniach 13-17 października. Jest to tzw. Wielki Hadżdż, a wierny, który ją odbył, ma prawo dodać do swego nazwiska słowo „hadżi” na znak, że odbył tę pielgrzymkę. Jeśli ktoś z jakichś powodów (finansowych, zdrowotnych i innych) nie może udać się do Mekki w tym czasie, może spełnić ten obowiązek w innym terminie, odbywając tzw. Mały Hadżdż.

Warto jeszcze dodać, że zarówno Mekka i Medyna, jak i inne święte miejsca islamu na terenie Arabii Saudyjskiej są dostępne wyłącznie dla muzułmanów, i to niezależnie od pory roku (czy jest pielgrzymka czy nie).

ansa/ KAI

[fot. http://snus-news.blogspot.com]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook