Jedynie prawda jest ciekawa


Muzułmanie pielgrzymują do Medyny

13.11.2013

1,44 miliona muzułmanów z całego świata odwiedziło drugie święte miasto islamu – Medynę. Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina.

Powołując się na miejscowe biuro pielgrzymkowe, gazeta "Arab News" podała 11 listopada, że 14 tys. 400 pielgrzymów zagubiło się i trzeba było szukać grup, z którymi przyjechali. Ponadto w czasie pielgrzymki zmarło 119 osób, które pochowano w Medynie.

W tegorocznym okresie pielgrzymkowym do Mekki przybyło 1,98 miliona muzułmanów, w tym 1,38 miliona – z zagranicy. Saudyjski urząd statystyczny odnotował, że liczba pątników była w tym roku o 37,4 procent niższa niż przed rokiem. Jednym z tego powodów był fakt, że ze względu na trwającą przebudowę w obrębie Wielkiego Meczetu w Mekce Arabia Saudyjska zmniejszyła liczbę wydawanych wiz dla pielgrzymów.

Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina. Winien on przynajmniej raz w życiu odbyć taką podróż, najlepiej w ściśle określonym czasie, między 8. a 12. dniem ostatniego miesiąca w islamskim kalendarzu księżycowym – dhu al-hidżdża; w tym roku było to w dniach 13-17 października. Jest to tzw. Wielki Hadżdż, a wierny, który ją odbył, ma prawo dodać do swego nazwiska słowo „hadżi” na znak, że odbył tę pielgrzymkę. Jeśli ktoś z jakichś powodów (finansowych, zdrowotnych i innych) nie może udać się do Mekki w tym czasie, może spełnić ten obowiązek w innym terminie, odbywając tzw. Mały Hadżdż.

Warto jeszcze dodać, że zarówno Mekka i Medyna, jak i inne święte miejsca islamu na terenie Arabii Saudyjskiej są dostępne wyłącznie dla muzułmanów, i to niezależnie od pory roku (czy jest pielgrzymka czy nie).

ansa/ KAI

[fot. http://snus-news.blogspot.com]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Warto poczytać

 1. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 2. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 3. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 4. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 5. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 6. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

 7. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 8. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook