Jedynie prawda jest ciekawa


Muzułmanie pielgrzymują do Medyny

13.11.2013

1,44 miliona muzułmanów z całego świata odwiedziło drugie święte miasto islamu – Medynę. Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina.

Powołując się na miejscowe biuro pielgrzymkowe, gazeta "Arab News" podała 11 listopada, że 14 tys. 400 pielgrzymów zagubiło się i trzeba było szukać grup, z którymi przyjechali. Ponadto w czasie pielgrzymki zmarło 119 osób, które pochowano w Medynie.

W tegorocznym okresie pielgrzymkowym do Mekki przybyło 1,98 miliona muzułmanów, w tym 1,38 miliona – z zagranicy. Saudyjski urząd statystyczny odnotował, że liczba pątników była w tym roku o 37,4 procent niższa niż przed rokiem. Jednym z tego powodów był fakt, że ze względu na trwającą przebudowę w obrębie Wielkiego Meczetu w Mekce Arabia Saudyjska zmniejszyła liczbę wydawanych wiz dla pielgrzymów.

Wielka pielgrzymka do świętych miejsc islamu jest jednym z 5 tzw. filarów tej religii i obowiązków każdego muzułmanina. Winien on przynajmniej raz w życiu odbyć taką podróż, najlepiej w ściśle określonym czasie, między 8. a 12. dniem ostatniego miesiąca w islamskim kalendarzu księżycowym – dhu al-hidżdża; w tym roku było to w dniach 13-17 października. Jest to tzw. Wielki Hadżdż, a wierny, który ją odbył, ma prawo dodać do swego nazwiska słowo „hadżi” na znak, że odbył tę pielgrzymkę. Jeśli ktoś z jakichś powodów (finansowych, zdrowotnych i innych) nie może udać się do Mekki w tym czasie, może spełnić ten obowiązek w innym terminie, odbywając tzw. Mały Hadżdż.

Warto jeszcze dodać, że zarówno Mekka i Medyna, jak i inne święte miejsca islamu na terenie Arabii Saudyjskiej są dostępne wyłącznie dla muzułmanów, i to niezależnie od pory roku (czy jest pielgrzymka czy nie).

ansa/ KAI

[fot. http://snus-news.blogspot.com]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Warto poczytać

 1. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 2. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 7. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 8. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook