Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy pamiętają o naszym wsparciu. Polsko-węgierska konferencja w miejscu bitwy z 1849 r.

09.09.2017

Polsko-węgierska konferencja poświęcona stosunkom dwustronnym odbyła się w sobotę w miejscowości Isaszeg (30 km od Budapesztu), gdzie w 1849 roku Polacy przyszli z pomocą Węgrom z starciu z Austriakami.

Podczas konferencji z okazji 45-lecia współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg, którą poprowadził były ambasador Węgier w Polsce Ivan Baba, mówiono m.in. o wspólnej walce o wolność podczas powstania węgierskiego z okresu Wiosny Ludów, o postaci Władysława I Świętego - urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów, a także o historii kontaktów polsko-węgierskich w Isaszeg.

Polski ambasador Jerzy Snopek przedstawił zarys stosunków polsko-węgierskich od najwcześniejszych czasów. Historyk Istvan Kovacs, który jest autorem m.in. leksykonu biograficznego polskich uczestników walk o niepodległość Węgier w latach 1848-49, zaznaczył, że było ich aż 5 tysięcy.

"To wyjątkowe miejsce, bo podczas bitwy pod Isaszeg w 1949 r. Legion (Józefa) Wysockiego wspomógł węgierskich honwedów, przyczyniając się do ich zwycięstwa. To symboliczne wydarzenie i jest ono fundamentem tutejszej dbałości o bogatą polsko-węgierską tradycję" - podkreślił w rozmowie z PAP Baba.

Konferencja, w której wziął też udział m.in. dyrektor wydziału ds. narodowości w węgierskim Ministerstwie Zasobów Ludzkich Richard Tircsi, stanowiła jeden z elementów obchodów 45. rocznicy współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg.

Współpracę tę zapoczątkowało w 1972 r. umieszczenie na siedzibie urzędu gminnego oraz budynku miejscowego kościoła tablic upamiętniających gen. Józefa Wysockiego oraz Legiony Polskie. Wówczas także miejscowy historyk i założyciel muzeum w Isaszeg Zoltan Szathmary zorganizował tu po raz pierwszy Węgiersko-Polskie Dni Historyczne.

Jak podkreśliła szefowa współorganizującego obchody Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski, Stowarzyszenie współpracuje z muzeum w Isaszeg od 1972 r. "Muzeum od 45 lat dba o pamięć o legionistach, o bitwie i o udziale w niej Polaków" - zaznaczyła.

W ramach obchodów jeszcze przed konferencją w miejscowym muzeum otwarto wystawę poświęconą 20-leciu działalności na Węgrzech Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego, skupiającego m.in. osoby zainteresowane historią Polaków na Węgrzech.

Po sobotniej konferencji odbył się koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Z Isaszeg Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot. CC3.0/Globetrotter19

Warto poczytać

 1. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 2. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 3. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 4. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 5. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 6. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 7. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook