Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polskie wojsko na ulicach Moskwy

30.08.2012

Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przedefilują na początku września przez plac Czerwony w Moskwie. Orkiestra wojskowa i kompania reprezentacyjna wezmą udział w rozpoczynającym się w sobotę festiwalu muzyków wojskowych Spasska Wieża.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Paweł Zduniak, w imprezie, która stanowi część obchodów dni Moskwy, wezmą udział orkiestry wojskowe z Austrii, Chin, Finlandii, Francji, Grecji oraz kilkanaście orkiestr i zespołów reprezentujących Rosję. W tym roku organizatorzy po raz pierwszy zaprosili też Polaków.

Do Moskwy pojechało 87 żołnierzy z orkiestry i kompanii reprezentacyjnej WP. "Polscy żołnierze podczas festiwalu przedstawią pokaz musztry paradnej oraz zagrają wiązankę marszów wojskowych" - powiedział Zduniak.

Nazwa festiwalu pochodzi od Wieży Spasskiej, głównej wieży Kremla. Tradycja organizowania festiwali orkiestr wojskowych w Rosji sięga okresu tuż po zakończeniu II wojny światowej i została zaczerpnięta z Wielkiej Brytanii. "Co roku widowisko przyciąga na plac Czerwony tłumy ludzi. Muzyce towarzyszą tańce, pokazy broni i występy folklorystyczne" - powiedział Zduniak. Jak dodał, organizatorzy spodziewają się około 56 tysięcy widzów podczas każdego dnia festiwalowego (impreza potrwa do 8 września) oraz ponad stumilionowej widowni w ramach transmisji telewizyjnych i internetowych.

Poprzednim razem polscy żołnierze defilowali na placu Czerwonym w maju 2010 r. Pododdział batalionu reprezentacyjnego wziął wówczas udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa Związku Sowieckiego na hitlerowskimi Niemcami. Polskie wojsko zostało wpisane tym samym w rosyjską propagandę, która mówi, że Rosjanie w 1945 roku wyzwolili Polskę.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

wojsko

,

Polska

,

Moskwa

,

Rosja

,

defilada

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook