Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie wojsko na ulicach Moskwy

30.08.2012

Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przedefilują na początku września przez plac Czerwony w Moskwie. Orkiestra wojskowa i kompania reprezentacyjna wezmą udział w rozpoczynającym się w sobotę festiwalu muzyków wojskowych Spasska Wieża.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Paweł Zduniak, w imprezie, która stanowi część obchodów dni Moskwy, wezmą udział orkiestry wojskowe z Austrii, Chin, Finlandii, Francji, Grecji oraz kilkanaście orkiestr i zespołów reprezentujących Rosję. W tym roku organizatorzy po raz pierwszy zaprosili też Polaków.

Do Moskwy pojechało 87 żołnierzy z orkiestry i kompanii reprezentacyjnej WP. "Polscy żołnierze podczas festiwalu przedstawią pokaz musztry paradnej oraz zagrają wiązankę marszów wojskowych" - powiedział Zduniak.

Nazwa festiwalu pochodzi od Wieży Spasskiej, głównej wieży Kremla. Tradycja organizowania festiwali orkiestr wojskowych w Rosji sięga okresu tuż po zakończeniu II wojny światowej i została zaczerpnięta z Wielkiej Brytanii. "Co roku widowisko przyciąga na plac Czerwony tłumy ludzi. Muzyce towarzyszą tańce, pokazy broni i występy folklorystyczne" - powiedział Zduniak. Jak dodał, organizatorzy spodziewają się około 56 tysięcy widzów podczas każdego dnia festiwalowego (impreza potrwa do 8 września) oraz ponad stumilionowej widowni w ramach transmisji telewizyjnych i internetowych.

Poprzednim razem polscy żołnierze defilowali na placu Czerwonym w maju 2010 r. Pododdział batalionu reprezentacyjnego wziął wówczas udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa Związku Sowieckiego na hitlerowskimi Niemcami. Polskie wojsko zostało wpisane tym samym w rosyjską propagandę, która mówi, że Rosjanie w 1945 roku wyzwolili Polskę.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook