Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie koncerny chcą zbroić Ukrainę

11.10.2016

Piętnaście polskich firm z sektora zbrojeniowego uczestniczy w rozpoczętych we wtorek w Kijowie 13. międzynarodowych targach "Broń i Bezpieczeństwo", które są największym tego typu przedsięwzięciem na Ukrainie.

"Polacy już od kilku lat są najbardziej liczną reprezentacją pośród zagranicznych wystawców na tej imprezie" - powiedział PAP Bartosz Musiałowicz, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy ambasadzie RP na Ukrainie. 

W uroczystości otwarcia targów wziął udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch, który przyjechał na Ukrainę na zaproszenie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony tego kraju Ołeksandra Turczynowa. 

Podczas kijowskich targów Soloch przeprowadził rozmowy z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem i szefem MSW Arsenem Awakowem. Szef BBN przypomniał, że na ostatnim szczycie NATO w Warszawie Polska podpisała z Ukrainą protokół do umowy o współpracy wojskowo-technicznej. 

"Możliwości współpracy jest bardzo dużo. Ukraina, jako kraj, który prowadzi wojnę, ma swoje doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o artylerię i broń pancerną, ale i my mamy tutaj sporo do przekazania. Ukraińcy zainteresowani są naszymi systemami kierowania ogniem, naszą amunicją, ale zobaczymy, jakie będą efekty tych targów w postaci podpisanych i realizowanych kontraktów" - powiedział polskim dziennikarzom.

W targach uczestniczą duże przedsiębiorstwa, takie jak m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, czy grupa WB oraz mniejsze firmy. 

"Te targi są istotne na mapie tego typu imprez na całym świecie. Ukraina jest liczącym się
partnerem i prowadzimy z nią owocną współpracę. Rok temu podpisaliśmy na przykład umowę z firmą Antonow na produkcję i rozwój systemów bezzałogowych" - wyjaśnił Tomasz Badowski, rzecznik grupy WB.

Andrzej Górecki z firmy Castelior przyjechał do Kijowa z ofertą skrzyń transportowo-ochronnych dla potrzeb armii. "Są to bardzo bezpieczne i bardzo szczelne pojemniki, które spełniają najwyższe wymagania i mają certyfikaty uznawane przez wojsko" - powiedział w rozmowie z PAP. 

Podkreślił, że choć wtorek jest dopiero pierwszym dniem targów, to zainteresowanie wyrobami jego firmy jest duże. "Jesteśmy trochę zaskoczeni zainteresowaniem, z którym się tutaj spotkaliśmy. Przeprowadziliśmy już szereg rozmów z zagranicznymi partnerami i z przedstawicielami ukraińskich placówek naukowych, więc ten pierwszy dzień wygląda dość ciekawie" - podkreślił Górecki. 

Targi "Broń i Bezpieczeństwo" w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Kijowie będą trwały do najbliższego piątku. Towarzyszy im 10. międzynarodowy salon lotniczo-kosmiczny "Aviasvit XXI".

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 2. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 3. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 4. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 5. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 6. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 7. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook