Jedynie prawda jest ciekawa


Polski generał ostrzega: Rosyjska armia rośnie w siłę

18.09.2017

Od 2008 r. armia rosyjska intensywnie się modernizuje, w tym czasie w siłach zbrojnych krajów europejskich zauważalna była odwrotna tendencja; współczesna walka coraz częściej toczy się również w cyberprzestrzeni - przypomina gen. Roman Polko.

Były dowódca wojskowej jednostki specjalnej GROM i b. wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że przewaga militarna wciąż jest po stronie Zachodu, ale nie powinien on zasypiać gruszek w popiele.

Jak mówił gen. Polko, dowódcy armii rosyjskiej po agresji na Gruzję w 2008 r. w pełni zdali sobie sprawę, że armia ta odstaje od współczesnych wymagań pola walki. - Od 2008 r. nastąpił gwałtowny przeskok, armia rosyjska mocno zaczęła się modernizować, a w tym samym czasie głównie siły europejskie zaczęły się zwijać, budżet był cięty, modernizacja nie następowała - powiedział PAP generał.

W dniach 14-20 września odbywają się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad'17. Według oficjalnych danych, bierze w nich udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych jest 700 jednostek sprzętu wojskowego. Ćwiczenia odbywają się na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji, a także w obwodzie kaliningradzkim.

- Te ćwiczenia, to co armia rosyjska w tej chwili robi, jeżeli chodzi o proces modernizacji - jeśli ta tendencja utrzyma się przez najbliższe kilkanaście lat, to ta przewaga, która dzisiaj jest jednak po stronie Zachodu, po stronie NATO, ona gwałtownie stopnieje - przestrzegł ekspert. Wskazał jednocześnie, że to ogromne wyzwanie dla rosyjskiego budżetu, który może nie udźwignąć tego ciężaru.

Gen. Polko przypomniał, że Rosja nie koncentruje całej swojej uwagi na wschodniej flance NATO. - Zazwyczaj kiedy mówimy o tym, jakie zagrożenie przychodzi ze strony Rosji, to bierzemy cały potencjał sił zbrojnych rosyjskich, zapominając o tym, że tych kierunków operacyjnych i obszarów zainteresowania Rosji jest zdecydowanie więcej i Rosja nie może sobie pozwolić na to, żeby wszystkie siły wykorzystać na wschodniej flance NATO, żeby atakować Polskę. Taka wojna po prostu byłaby nieopłacalna dla niej pod każdym względem, ale ten sam cel można przecież uzyskać za pomocą działań w wojnie informacyjnej, za pomocą działań w cyberprzestrzeni i to, niestety, Putinowi się udaje - powiedział.

Przypomniał, że z polskiego punktu widzenia szczególnie wrażliwym obszarem jest obwód kaliningradzki i siły, które są tam rozmieszczone. - Jednakże w większości są to przestarzałe czołgi, które nie mają szans w starciu chociażby z czołgami trzeciej generacji, którymi dysponuje NATO, bo tak trzeba patrzeć na to - że to nie jest tylko Polska, ale siły Sojuszu - zaznaczył.

PAP
Fot:Kremlin.ru


Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook