Jedynie prawda jest ciekawa


Polski generał ostrzega: Rosyjska armia rośnie w siłę

18.09.2017

Od 2008 r. armia rosyjska intensywnie się modernizuje, w tym czasie w siłach zbrojnych krajów europejskich zauważalna była odwrotna tendencja; współczesna walka coraz częściej toczy się również w cyberprzestrzeni - przypomina gen. Roman Polko.

Były dowódca wojskowej jednostki specjalnej GROM i b. wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że przewaga militarna wciąż jest po stronie Zachodu, ale nie powinien on zasypiać gruszek w popiele.

Jak mówił gen. Polko, dowódcy armii rosyjskiej po agresji na Gruzję w 2008 r. w pełni zdali sobie sprawę, że armia ta odstaje od współczesnych wymagań pola walki. - Od 2008 r. nastąpił gwałtowny przeskok, armia rosyjska mocno zaczęła się modernizować, a w tym samym czasie głównie siły europejskie zaczęły się zwijać, budżet był cięty, modernizacja nie następowała - powiedział PAP generał.

W dniach 14-20 września odbywają się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad'17. Według oficjalnych danych, bierze w nich udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych jest 700 jednostek sprzętu wojskowego. Ćwiczenia odbywają się na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji, a także w obwodzie kaliningradzkim.

- Te ćwiczenia, to co armia rosyjska w tej chwili robi, jeżeli chodzi o proces modernizacji - jeśli ta tendencja utrzyma się przez najbliższe kilkanaście lat, to ta przewaga, która dzisiaj jest jednak po stronie Zachodu, po stronie NATO, ona gwałtownie stopnieje - przestrzegł ekspert. Wskazał jednocześnie, że to ogromne wyzwanie dla rosyjskiego budżetu, który może nie udźwignąć tego ciężaru.

Gen. Polko przypomniał, że Rosja nie koncentruje całej swojej uwagi na wschodniej flance NATO. - Zazwyczaj kiedy mówimy o tym, jakie zagrożenie przychodzi ze strony Rosji, to bierzemy cały potencjał sił zbrojnych rosyjskich, zapominając o tym, że tych kierunków operacyjnych i obszarów zainteresowania Rosji jest zdecydowanie więcej i Rosja nie może sobie pozwolić na to, żeby wszystkie siły wykorzystać na wschodniej flance NATO, żeby atakować Polskę. Taka wojna po prostu byłaby nieopłacalna dla niej pod każdym względem, ale ten sam cel można przecież uzyskać za pomocą działań w wojnie informacyjnej, za pomocą działań w cyberprzestrzeni i to, niestety, Putinowi się udaje - powiedział.

Przypomniał, że z polskiego punktu widzenia szczególnie wrażliwym obszarem jest obwód kaliningradzki i siły, które są tam rozmieszczone. - Jednakże w większości są to przestarzałe czołgi, które nie mają szans w starciu chociażby z czołgami trzeciej generacji, którymi dysponuje NATO, bo tak trzeba patrzeć na to - że to nie jest tylko Polska, ale siły Sojuszu - zaznaczył.

PAP
Fot:Kremlin.ru


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook