Jedynie prawda jest ciekawa


Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

24.02.2018
Gettowiki
Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy.

- Konsul (RP Konstanty) Rokicki w latach 1942-43 wystawił co najmniej 1056 fałszywych paszportów Paragwaju; na każdym przeciętnie są dwie osoby - powiadomiła na swym twitterowym koncie polska ambasada. Jej dyplomaci odnaleźli ponadto na cmentarzu miejskim w Lucernie miejsce spoczynku zmarłego w 1958 roku konsula i zamierzają doprowadzić do odbudowy jego pomnika.

Według ambasadora RP w Bernie Jakuba Kumocha liczbę paszportów określono na podstawie ich numerów seryjnych i w oparciu o materiały z tzw. archiwum Silberscheina znajdującego się w Instytucie Yad Vashem w Izraelu. Trafiły tam po śmierci Abrahama Silberscheina (1882-1951) - syjonistycznego działacza z Polski, który w czasie II wojny światowej kierował współpracującym z polskim poselstwem żydowskim komitetem ratunkowym RELICO w Genewie.

- Na podstawie list Silberscheina widać, że Rokicki nadawał kolejnym wyprodukowanym dokumentom kolejne numery porządkowe łamane przez rok wydania. Powstały trzy serie takich paszportów - dwie za rok 1943 i jedna za rok 1942. Liczba 1056 to suma najwyższych numerów odnalezionych kopii paszportów w każdej z trzech serii (572, 341 i 143) - powiedział PAP Kumoch, zastrzegając, że liczba ta może rosnąć wraz z odnajdywaniem kolejnych dokumentów.

Jak dodał, próbka około stu odnalezionych fizycznie kopii pierwszych stron paszportowych pozwala stwierdzić, że na każdym dokumencie znajdują się nazwiska około dwóch osób, co daje na dziś ponad 2100 posiadaczy paszportów. - Do dokumentów wpisywano całe rodziny, na niektórych są mąż, żona i pięcioro dzieci - zaznaczył dyplomata, dodając, że niemal wszystkie paragwajskie paszporty noszą ślady pisma Rokickiego.

Polska placówka w Bernie poinformowała jednocześnie, że konsul Rokicki (1899-1958) spoczywa na cmentarzu w Lucernie, ale jego nagrobka już nie ma. - Potwierdzają się przypuszczenia, że jeden z największych bohaterów akcji ratunkowej z Berna 1942-43 zmarł w biedzie - pochowano go za darmo, a w gazetach zamieszczono tylko informację o śmierci - powiadomiła ambasada, zapowiadając odbudowę grobu.

Konsul Rokicki i jego współpracownicy z polskiego poselstwa w Bernie fałszowali paszporty paragwajskie, korzystając z list dostarczanych im przez co najmniej dwie organizacje żydowskie i korzystając z pełnej ochrony gwarantowanej im przez ówczesnego posła (ambasadora) RP Aleksandra Ładosia (1891-1963). Ponadto współpracowali z Silberscheinem oraz z zuryskim rabinem Chaimem Eissem przy pozyskiwaniu i fabrykowaniu paszportów innych krajów, w tym Hondurasu, Peru, Salwadoru, Boliwii i Haiti.

Posiadacze tych paszportów uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady i skierowani zostali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz okupowanej Francji. Według jednej z notatek Silberscheina z początków 1944 roku, w obozach takich znalazło się łącznie ok. 10 tys. osób. Historycy nie mają zgodności co do liczby osób, które doczekały końca wojny. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook