Jedynie prawda jest ciekawa

Polska wzorem dla ukraińskich nacjonalistów?

14.10.2011

Wśród kilku tysięcy protestujących nacjonalistów przeważała młodzież, wszyscy narzekali na to, że żyje im się coraz gorzej: drożeje transport publiczny, usługi komunalne i produkty spożywcze. Polska, w ich przekonaniu, jest krajem, który powinien być dla Ukrainy wzorem, ponieważ przy takich samych cenach płace są o wiele wyższe, nie ma także takiego rozwarstwienia społecznego.

- Byłem w Warszawie nie widziałem żadnego Mercedesa S600, a u nas jest ich pełno - powiedział Polskiemu Radiu jeden z demonstrantów.

Dla zwolenników nacjonalistycznej Swobody główną przyczyną biedy jest to, że w Kijowie nie rządzą patrioci - tak jak to jest w Warszawie. - Krajem kieruje dziś promoskiewska okupacyjna władza - powiedział Polskiemu Radiu inny z demontrantów.

Tematy historycznych sporów polsko-ukraińskich były przez nacjonalistów niechętnie poruszane. Raczej przeważała opinia, że obecnie Warszawa i Kijów muszą trzymać się razem, ponieważ każdy spór na tej linii daje przewagę Moskwie.

„Marsz sławy UPA” odbywa się zawsze 14 października w rocznicę utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii.

PAP
[fot. PAP/EPA/Sergyey Dolzhenko]

Warto poczytać

 1. Merkel23102017 23.10.2017

  Polityk CDU ujawnia: Merkel przesuwa partię w lewo

  Polityk CDU Alexander Mitsch opowiedział się w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk za wymianą kierownictwa chadeckiej partii. Jego zdaniem Angela Merkel przesunęła CDU za bardzo na lewo, co nie podoba się członkom partii o poglądach konserwatywnych.

 2. Sarahwiki 23.10.2017

  Kardynał Sarah ostro o narzucaniu gender w Afryce: to forma kolonializmu

  Narzucanie ideologii Afryce to forma współczesnego kolonializmu - mówił w poniedziałek w Warszawie prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podczas V sesji kongresu Ruchu "Europa Christi".

 3. ISIS 23.10.2017

  Masowe mordy w kilkadziesiąt godzin. Oto co się działo, gdy ISIS wkraczało do miasta

  Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zabili co najmniej 128 osób w al-Karjatajn, w środkowej Syrii, w ciągu trzytygodniowych rządów dżihadystów w tym mieście - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 4. Kataloniapremier05102017 23.10.2017

  "To próba poniżenia". Kataloński przywódca komentuje decyzję hiszpańskich władz

  Parlament Katalonii zbierze się w czwartek rano w celu wypracowania odpowiedzi na sobotnią decyzję rządu Hiszpanii o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji - poinformował w poniedziałek rzecznik proniepodległościowej koalicji "Razem Na Tak".

 5. Skocznia 23.10.2017

  Narty zamienia na kartę do głosowania. Popularny skoczek został... posłem!

  Jakub Janda otrzymał 2265 głosów i dostał się do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. W związku z tym 39-letni skoczek narciarski zamierza zakończyć sportową karierę. "Tych dwóch zajęć nie da się pogodzić" - podkreślił.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook