Jedynie prawda jest ciekawa

Polska wyleci ze strefy Schengen?

19.11.2015

Grecja, Hiszpania, Włochy i kraje Europy Wschodniej mogą zostać wyrzucone ze strefy Schengen - donosi brytyjski brukowiec „Daily Mail”. Tak radykalne posunięcie to część planu na rzecz ratowania swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej.

Pomysł zrodził się w Holandii – jak twierdzi holenderski dziennik „De Telegraaf”. Haga chce współpracować z Belgią, Niemcami, Austrią i Luksemburgiem, by stworzyć coś w rodzaju „mini-Schengen”, zamkniętej strefy o zaostrzonych kontrolach na granicy. Obozy dla uchodźców miałyby być sytuowane na obrzeżach granic nowej strefy.

Kontrole graniczne nie obowiązywałyby tylko w tak zakreślonym obszarze. Podróżujący z krajów Europy Wschodniej, w tym z Polski, oraz Włochy, Grecji i Hiszpanii, podlegaliby kontrolom paszportowym.

Lider centroprawicowej holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Halbe Zijlstra powiedział w rozmowie z gazetą, że „w czasach kryzysu imigracyjnego potrzebne są nieortodoksyjne rozwiązania”.

„Napływ imigrantów jest tak wielki, że każdy środek jest dobry, by go ograniczyć” - dodał. Jutro pomysłem powołania „mini-Schengen” mają zając się ministrowie spraw wewnętrznych UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Komisja Europejska oświadczyła w oficjalnym komunikacie, że „nie otrzymała na razie żadnej formalnej propozycji utworzenia specjalnej strefy w ramach Schengen”.

Obecna strefa Schengen obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią, Irlandią, Cyprem, Bułgarią, Rumunią i Chorwacją. Wraz ze zwiększającym się napływem migrantów, kraje strefy Schengen były oskarżane o umożliwianie tłumom migrantów niekontrolowanego przemieszczania się po kontynencie.

Niektóre kraje wobec narastającego kryzysu migracyjnego zadecydowały o tymczasowym przywrócenie kontroli na granicach, by mieć większy nadzór nad przepływem migrantów. Uważa się, że jeden z zamachowców zaangażowanych w ataki w Paryżu przybył do Francji z Syrii jako uchodźca przez grecką wyspę Leros.

W zeszłym tygodniu Donald Tusk podkreślił, że przywrócenie tymczasowych granic w związku z nadmiernym napływem uchodźców wyraźnie pokazuje, że kraje członkowskie znajdują się obecnie pod wielką presją.

„Uratowanie strefy Schengen to wyścig z czasem i jesteśmy zdeterminowani, żeby go wygrać” - zapewnił. Po zamachach w Paryżu Jan Rokita stwierdził, że "czeka nas pełzająca śmierć Schengen".

Ryb, De Telegraaf, dutchnews.nl, Reuters, dailymail.co.uk

Fot. [fr.sputniknews.com]

Warto poczytać

 1. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 2. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 3. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 4. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 5. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 6. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

 7. pope15012018 15.01.2018

  Papież wyruszył w podróż do Chile i Peru. Chce spotkać się z ofiarami Pinocheta

  W czasie 22. zagranicznej podróży, która potrwa tydzień, spotka się z rdzennymi mieszkańcami obu krajów Ameryki Południowej, z ofiarami reżimu Augusto Pinocheta w Chile i ludnością Amazonii.

 8. paris25122017 14.01.2018

  Francuzi zaczynają mówić o innej polityce w sprawie imigrantów? "Nie możemy przyjąć wszystkich"

  - Minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Le Parisien", że projekt nowej ustawy imigracyjnej przewiduje, iż Francja stworzy nowe miejsca w ośrodkach dla uchodźców, ale ograniczy napływ imigrantów.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook