Jedynie prawda jest ciekawa


Polska wyleci ze strefy Schengen?

19.11.2015

Grecja, Hiszpania, Włochy i kraje Europy Wschodniej mogą zostać wyrzucone ze strefy Schengen - donosi brytyjski brukowiec „Daily Mail”. Tak radykalne posunięcie to część planu na rzecz ratowania swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej.

Pomysł zrodził się w Holandii – jak twierdzi holenderski dziennik „De Telegraaf”. Haga chce współpracować z Belgią, Niemcami, Austrią i Luksemburgiem, by stworzyć coś w rodzaju „mini-Schengen”, zamkniętej strefy o zaostrzonych kontrolach na granicy. Obozy dla uchodźców miałyby być sytuowane na obrzeżach granic nowej strefy.

Kontrole graniczne nie obowiązywałyby tylko w tak zakreślonym obszarze. Podróżujący z krajów Europy Wschodniej, w tym z Polski, oraz Włochy, Grecji i Hiszpanii, podlegaliby kontrolom paszportowym.

Lider centroprawicowej holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Halbe Zijlstra powiedział w rozmowie z gazetą, że „w czasach kryzysu imigracyjnego potrzebne są nieortodoksyjne rozwiązania”.

„Napływ imigrantów jest tak wielki, że każdy środek jest dobry, by go ograniczyć” - dodał. Jutro pomysłem powołania „mini-Schengen” mają zając się ministrowie spraw wewnętrznych UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Komisja Europejska oświadczyła w oficjalnym komunikacie, że „nie otrzymała na razie żadnej formalnej propozycji utworzenia specjalnej strefy w ramach Schengen”.

Obecna strefa Schengen obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią, Irlandią, Cyprem, Bułgarią, Rumunią i Chorwacją. Wraz ze zwiększającym się napływem migrantów, kraje strefy Schengen były oskarżane o umożliwianie tłumom migrantów niekontrolowanego przemieszczania się po kontynencie.

Niektóre kraje wobec narastającego kryzysu migracyjnego zadecydowały o tymczasowym przywrócenie kontroli na granicach, by mieć większy nadzór nad przepływem migrantów. Uważa się, że jeden z zamachowców zaangażowanych w ataki w Paryżu przybył do Francji z Syrii jako uchodźca przez grecką wyspę Leros.

W zeszłym tygodniu Donald Tusk podkreślił, że przywrócenie tymczasowych granic w związku z nadmiernym napływem uchodźców wyraźnie pokazuje, że kraje członkowskie znajdują się obecnie pod wielką presją.

„Uratowanie strefy Schengen to wyścig z czasem i jesteśmy zdeterminowani, żeby go wygrać” - zapewnił. Po zamachach w Paryżu Jan Rokita stwierdził, że "czeka nas pełzająca śmierć Schengen".

Ryb, De Telegraaf, dutchnews.nl, Reuters, dailymail.co.uk

Fot. [fr.sputniknews.com]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook