Jedynie prawda jest ciekawa

Polska wesprze koalicję przeciwko IS?

02.12.2015

Polskie ministerstwo obrony prowadzi rozmowy o możliwości wsparcia przez Polskę koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) - poinformował w środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że nie oczekuje się od Polski wsparcia wojskowego.

Po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli Waszczykowski poinformował, że amerykański sekretarz stanu John Kerry apelował o wsparcie koalicji przeciwko Daesz (Daesh - arabski akronim Państwa Islamskiego).

"Toczą się rozmowy z naszym ministerstwem obrony na temat ewentualnego wsparcia koalicji przeciwko Daesz. Jeśli pojawią się jakieś konkretne propozycje i będziemy mogli na nie odpowiedzieć pozytywnie, jakimś wsparciem materiałowym, to na pewno pomożemy" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom.

Dodał, że "nie ma oczekiwania, by Polska czy inne kraje Europy Środkowej" zaangażowały się wojskowo w działania tej koalicji. "Na pewno będziemy wymieniać się informacjami wywiadowczymi i politycznymi. Wszystko inne zależy od możliwości ministerstwa obrony i wiem, że minister obrony Antoni Macierewicz już takie rozmowy prowadzi" - powiedział Waszczykowski.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook