Jedynie prawda jest ciekawa


Polska poprze Albanię w dążeniu do członkostwa w UE

09.12.2016

Polska będzie wspierać Albanię w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej - oświadczyła w piątek premier Beata Szydło po rozmowie z premierem Albanii Edim Ramą. Jak dodała, obu krajom zależy na pogłębieniu współpracy m.in. gospodarczej i kulturalnej.

Premier przypomniała, że to pierwsza wizyta w Albanii prezesa Rady Ministrów od 2004 roku. -To był długi czas. Wierzę, że dzisiejsza wizyta będzie początkiem pogłębionej współpracy- powiedziała szefowa rządu. W tym kontekście mówiła o szansach na pogłębienie współpracy gospodarczej, a także kulturalnej. Szydło mówiła także o aspiracjach Albanii do członkostwa w UE. -Polska będzie wpierała Albanię w dążeniu do członkostwa w UE. Postrzegamy je jako ważny element stabilności i bezpieczeństwa w Europie i w regionie- zaznaczyła.

Premier podkreśliła, że Polska chce się dzielić z Albanią swoimi doświadczeniami z czasów negocjacji akcesyjnych z UE. Pogratulowała też Albanii reform, które już zostały wprowadzone. Zaznaczyła, że Rada Europejska powinna potwierdzić dotychczasowe, pozytywne stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące procesu integracji tego bałkańskiego kraju z UE. **Szydło zaznaczyła też, że Albania jest bardzo ważnym partnerem Polski w NATO. 

Premier Albanii podziękował za wizytę premier Szydło. -Jest ona znaczącym wyrazem doskonałych relacji między naszymi krajami- oświadczył. -Polska zawsze była i pozostaje krajem, który zdecydowanie popiera proces akcesji Albanii do UE- podkreślił. Rama mówił też m.in. o konieczności zacieśniania współpracy regionalnej. Premierzy mówili też o zauważalnym wzroście liczby turystów z Polski odwiedzających Albanię.

W piątek podczas wizyty szefowej polskiego rządu podpisano program współpracy na lata 2016-2019 pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwem Kultury Republiki Albanii. W trakcie wizyty Szydło ma też dojść do podpisania: umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

fot.[PAP/Radek Pietruszka]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook