Jedynie prawda jest ciekawa


Polska para prezydencka w Meksyku

23.04.2017

Andrzej Duda spotka się ze swoim meksykańskim odpowiednikiem.

Para prezydencka przybyła w sobotę wieczorem czasu lokalnego do Meksyku, stolicy Meksyku. Prezydent Andrzej Duda podczas trzydniowej wizyty będzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Enrique Peną Nieto, weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z Polonią.

Z prezydentem do Meksyku przybyła grupa polskich przedsiębiorców. W stolicy kraju planowane jest m.in. Polsko-Meksykańskie Forum Biznesowe, zainaugurowana też zostanie działalność Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Oficjalny program wizyty rozpoczyna się w niedzielę po południu czasu lokalnego (czas w Polsce minus siedem godzin) od udziału we mszy świętej w polskiej misji pallotyńskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire, miejscowości położonej na południe od stolicy kraju.

Tego dnia para prezydencka spotka się z Polonią. Wieczorem odwiedzi bazylikę Matki Bożej z Guadalupe.

W poniedziałek na dziedzińcu Palacio Nacional w stolicy Meksyku odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenckiej pary. Po rozmowach plenarnych zostanie podpisanych szereg umów gospodarczych między Polską a Meksykiem, m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami. Wieczorem Duda weźmie udział w zakończeniu Forum Gospodarczego Polska-Meksyk.

We wtorek prezydent zainauguruje działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w stolicy Meksyku i weźmie udział w uroczystej sesji Senatu.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że będzie to pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Meksyku; w roku 2018 Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju RP wybrało pięć rynków perspektywicznych, na których w najbliższych latach chce prowadzić intensywną promocję polskiej gospodarki. Do wybranych rynków należą: Algieria, Indie, Iran, Meksyk, Wietnam.

Z Meksyku Katarzyna Nocuń

mly/PAP

fot. [KPRM/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook