Jedynie prawda jest ciekawa


Polska para prezydencka w Meksyku

23.04.2017

Andrzej Duda spotka się ze swoim meksykańskim odpowiednikiem.

Para prezydencka przybyła w sobotę wieczorem czasu lokalnego do Meksyku, stolicy Meksyku. Prezydent Andrzej Duda podczas trzydniowej wizyty będzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Enrique Peną Nieto, weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z Polonią.

Z prezydentem do Meksyku przybyła grupa polskich przedsiębiorców. W stolicy kraju planowane jest m.in. Polsko-Meksykańskie Forum Biznesowe, zainaugurowana też zostanie działalność Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Oficjalny program wizyty rozpoczyna się w niedzielę po południu czasu lokalnego (czas w Polsce minus siedem godzin) od udziału we mszy świętej w polskiej misji pallotyńskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire, miejscowości położonej na południe od stolicy kraju.

Tego dnia para prezydencka spotka się z Polonią. Wieczorem odwiedzi bazylikę Matki Bożej z Guadalupe.

W poniedziałek na dziedzińcu Palacio Nacional w stolicy Meksyku odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenckiej pary. Po rozmowach plenarnych zostanie podpisanych szereg umów gospodarczych między Polską a Meksykiem, m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami. Wieczorem Duda weźmie udział w zakończeniu Forum Gospodarczego Polska-Meksyk.

We wtorek prezydent zainauguruje działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w stolicy Meksyku i weźmie udział w uroczystej sesji Senatu.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że będzie to pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Meksyku; w roku 2018 Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju RP wybrało pięć rynków perspektywicznych, na których w najbliższych latach chce prowadzić intensywną promocję polskiej gospodarki. Do wybranych rynków należą: Algieria, Indie, Iran, Meksyk, Wietnam.

Z Meksyku Katarzyna Nocuń

mly/PAP

fot. [KPRM/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook