Jedynie prawda jest ciekawa

Polska coraz bardziej zagrożona rosyjskim atakiem nuklearnym

19.06.2012

- Groźby nuklearne pod adresem Polski powracają. Rosjanie obniżają próg decyzji o ataku nuklearnym. Wielu ekspertów wskazuje również, że Władimir Putin w 2000 roku mógł podjąć decyzję o wznowieniu produkcji broni jądrowej – pisze Tomasz Szatkowski w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Autor artykułu zaznacza, że nawet osoby pamiętające wyścig zbrojeń zdają się być przekonane, że broń nuklearna jest przeżytkiem dawnej epoki. Wskazuje jednak, że to myślenie nieuprawnione. - Niestety, obserwując ostatnie działania Rosji, możemy stwierdzić, że zagrożenie nuklearne dla Polski nadal istnieje, a nawet wzrasta - zaznacza.

Publicysta wskazuje, że nie wiadomo obecnie, jakim arsenałem de facto dysponuje Rosja, a wielu specjalistów nie wyklucza, że wbrew wcześniejszym tendencjom Moskwa kilkanaście lat temu wróciła do produkcji broni jądrowej. Co równie niepokojące, Kreml obniża progi użycia tego typu broni. - Deklarują obecnie gotowość do „pierwszego użycia” broni atomowej także wobec krajów nienuklearnych, które poważnie zagrożą rosyjskim interesom.(...) Rosjanie zdają się liczyć, że ich radykalna przewaga w tej kategorii, w połączeniu z porozumieniem NATO-Rosja o nieskładowaniu głowic nuklearnych na terytorium nowych państw członkowskich Sojuszu, może im pozwolić na bezkarne zastraszanie NATO, poprzez atak nuklearny właśnie na terytorium Polski lub państw bałtyckich - pisze w "GPC".

Dziennikarz zaznacza, że oznacza to „powrót groźby nuklearnej wobec Polski”. Szatkowski przypomina, że atak na Polskę Rosjanie ćwiczą od 1999 w ramach ćwiczeń „Zapad”. Zdaniem autora tekstu, te ćwiczenia mają na celu zastraszanie Sojuszu.

Więcej w „GPC”

as
[Fot. Wikipedia.pl]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

NATO

,

rakiety

,

atak

,

Polska

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook