Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska coraz bardziej zagrożona rosyjskim atakiem nuklearnym

19.06.2012

- Groźby nuklearne pod adresem Polski powracają. Rosjanie obniżają próg decyzji o ataku nuklearnym. Wielu ekspertów wskazuje również, że Władimir Putin w 2000 roku mógł podjąć decyzję o wznowieniu produkcji broni jądrowej – pisze Tomasz Szatkowski w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Autor artykułu zaznacza, że nawet osoby pamiętające wyścig zbrojeń zdają się być przekonane, że broń nuklearna jest przeżytkiem dawnej epoki. Wskazuje jednak, że to myślenie nieuprawnione. - Niestety, obserwując ostatnie działania Rosji, możemy stwierdzić, że zagrożenie nuklearne dla Polski nadal istnieje, a nawet wzrasta - zaznacza.

Publicysta wskazuje, że nie wiadomo obecnie, jakim arsenałem de facto dysponuje Rosja, a wielu specjalistów nie wyklucza, że wbrew wcześniejszym tendencjom Moskwa kilkanaście lat temu wróciła do produkcji broni jądrowej. Co równie niepokojące, Kreml obniża progi użycia tego typu broni. - Deklarują obecnie gotowość do „pierwszego użycia” broni atomowej także wobec krajów nienuklearnych, które poważnie zagrożą rosyjskim interesom.(...) Rosjanie zdają się liczyć, że ich radykalna przewaga w tej kategorii, w połączeniu z porozumieniem NATO-Rosja o nieskładowaniu głowic nuklearnych na terytorium nowych państw członkowskich Sojuszu, może im pozwolić na bezkarne zastraszanie NATO, poprzez atak nuklearny właśnie na terytorium Polski lub państw bałtyckich - pisze w "GPC".

Dziennikarz zaznacza, że oznacza to „powrót groźby nuklearnej wobec Polski”. Szatkowski przypomina, że atak na Polskę Rosjanie ćwiczą od 1999 w ramach ćwiczeń „Zapad”. Zdaniem autora tekstu, te ćwiczenia mają na celu zastraszanie Sojuszu.

Więcej w „GPC”

as
[Fot. Wikipedia.pl]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

NATO

,

rakiety

,

atak

,

Polska

Warto poczytać

 1. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 2. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 3. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 4. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Lawina śnieżna w okolicach Pescary zabiła 30 osób.

 5. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 6. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 7. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook