Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska chce wojsk NATO. Holandia i Niemcy mówią: „nie”

02.04.2014

10 tys. wojsk NATO na terenie Polski? Taką propozycję złożył szef MSZ Radosław Sikorski. Brytyjski dziennik „The Daily Telegrach”, który sprawę nagłośnił, twierdzi że sprzeciw wobec tego pomysłu wyraziły Niemcy i Holandia.

Państwa te miały „odnieść się z dystansem” do polskich propozycji stałego rozmieszczenia w Polsce dwóch brygad pancernych NATO w sile 5 tys. żołnierzy każda.

Sikorski powiedział we wtorek w Weimarze, że strona polska byłaby "szczęśliwa", gdyby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Polska zwróciła się we wtorek do NATO o rozmieszczenie na jej terytorium 10 tys. żołnierzy widząc w tym wyraz gotowości Sojuszu do obrony wszystkich członków po zajęciu Krymu przez Rosję" - napisała gazeta w środę na swym portalu internetowym.

"Nie potrzebujemy żadnych wojsk NATO na granicy z Rosją" - cytuje "The Daily Telegraph" odpowiedź ministra spraw zagranicznych Holandii Fransa Timmermansa na tę propozycję.

"Oczekuje się, że Stany Zjednoczone skierują 600. osobowy personel do rumuńskiej bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu nad Morzem Czarnym. Jednak Niemcy i inni członkowie NATO mają się na baczności, by rozmieszczenie wojsk na granicach Sojuszu nie spowodowało dalszego wzrostu napięcia z Rosją" - zaznaczyła gazeta.

Zwiększenia obecności sił NATO chcą także kraje bałtyckie.

Generalicji NATO polecono, by zbadała możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, które po aneksji Krymu czują się zagrożone przez Rosję.

PAP, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

NATO

,

Holandia

Warto poczytać

Facebook