Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polscy strażacy już w Bośni i Hercegowinie

23.05.2014

Grupa 37 polskich strażaków dotarła Bośni i Hercegowiny i rozpoczęła wypompowywanie wody z zalanych terenów w mieście Samac. Polska jest gotowa wysłać kolejnych strażaków - poinformował w piątek rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Grupa 37 polskich strażaków dotarła Bośni i Hercegowiny i rozpoczęła wypompowywanie wody z zalanych terenów w mieście Samac. Polska jest gotowa wysłać kolejnych strażaków - poinformował w piątek rzecznik PSP Paweł Frątczak.

"Nasi strażacy dotarli tam w czwartek i po godzinie, jeszcze przed wieczorem, rozpoczęli pracę. Rozstawili sprzęt i zaczęli wypompowywać wodę z zalanych obszarów i budynków. To zamieszkałe przez ok. 5,5 tys. osób miasto jest zalane praktycznie na całym obszarze. W niektórych miejscach woda sięga 2,5 metra" - powiedział PAP Frątczak.

Poinformował, że Serbia, która także zmaga się z powodzią, prawdopodobnie nie skorzysta z pomocy strony polskiej, choć PSP nadal ją oferuje. "Być może wzmocnimy jeszcze ten kontyngent w BiH, bo faktycznie jest tam ogrom pracy. Zależy to od rozmów prowadzonych przez oficerów łącznikowych. W gotowości jest grupa strażaków z woj. lubuskiego, która również jest wyposażona w pompę wysokiej wydajności" - powiedział rzecznik PSP.

Strażacy, którzy niosą pomoc w BiH, na co dzień służą w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku. Decyzję o ich wysłaniu podjął szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Ratownicy zabrali ze sobą specjalistyczny sprzęt, w tym pompę o wysokiej wydajności ok. 45 tys. litrów wody na minutę. Polscy strażacy muszą być samowystarczalni przez cały czas prowadzenia działań.

W akcji powodziowej w BiH od kilku dni biorą też udział żołnierze z polskiego kontyngentu wojskowego.

Grupy ratownicze wykorzystywane do usuwania skutków powodzi na terenie innego kraju są uruchamiane albo w ramach umów dwustronnych, albo w ramach mechanizmu wspólnotowego ochrony ludności Unii Europejskiej.

Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii szacują, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztowała miliardy euro, których nie ma w budżetach tych państw. W samej BiH straty mogą być większe od tych z czasów wojny z lat 1992-1995. Rządy BiH oraz Serbii podkreślają, że nie poradzą sobie z odbudową dotkniętych przez żywioł terenów bez międzynarodowej pomocy. Po powodziach, w wyniku których ok. 50 osób zginęło, a ucierpiało ponad 1,6 mln, rośnie ryzyko epidemii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Bośnia

,

powódź

,

strażacy

,

pomoc

Warto poczytać

 1. mid-epa05603781 26.10.2016

  Trwa likwidacja "dżungli" w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, likwidują dzikie obozowisko.

 2. mid-epa05601839 26.10.2016

  Szef NATO: Hiszpanie mają prawo tankować rosyjskie okręty

  "Decyzja, czy pozwolić rosyjskim okrętom zmierzającym do Syrii zawinąć do portu w Ceucie, należy do Hiszpanii".

 3. jjijoihuieywiryewyrui 26.10.2016

  Sawczenko udała się do Moskwy

  Jak poinformował, przybyła ona na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroków dla skazanych w Rosji dwóch obywateli Ukrainy.

 4. NATOFlag1 26.10.2016

  Decyzje ze szczytu NATO w realizacji

  Wdrażanie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie to główny temat dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu, które rozpoczęło się w środę w Brukseli.

 5. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 6. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 7. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 8. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook