Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy posłowie do PE przeciw małżeństwom dzieci

28.05.2015

Jadwiga Wiśniewska i Marek Jurek potępili tzw. śluby nieletnich, które są problemem w środowisku mniejszości islamskiej w Europie.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata na temat wczesnych, przymusowych małżeństw dziewcząt. Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że ta praktyka stanowi brutalne ograniczenie dzieciństwa i pogwałcenie praw dziecka, dlatego powinna być uregulowana prawnie i karnie.

Z danych UNICEF wynika, że obecnie co 3 kobieta wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem 15 lat.

Jak wskazuje europosłanka PiS, przypadek ośmioletniej dziewczynki z Jemenu, która zmarła wskutek wewnętrznego krwawienia po nocy poślubnej z pięciokrotnie starszym mężem jest bardzo wymowny i bolesny. „To nie jest sprawa prywatna rodzin, to sprawa publiczna, którą musimy traktować jak przestępstwo. Wczesne, przymusowe małżeństwo jest brutalnym ograniczeniem dzieciństwa i pogwałceniem praw dziecka, dlatego praktyka ta powinna być uregulowana prawnie i karnie” – oceniła Jadwiga Wiśniewska. „Nie wolno nam na nią przymykać oczu i musimy jednogłośnie jej się przeciwstawiać, jednak nie poprzez nakłanianie Unii Europejskiej do przyjęcia i ratyfikowania konwencji stambulskiej” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska i dodała, że ideologiczny charakter konwencji nie tylko nie rozwiąże tego problemu, a jedynie otworzy pole do demontażu społecznego i podważenia instytucji rodziny.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej należy przeciwdziałać praktyce przedwczesnych małżeństw w rozmowach z krajami partnerskimi na temat współpracy między Unią Europejską a tymi krajami. „Musimy także uważnie patrzeć, aby przypadki tego typu nie zdarzały się w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mimo formalnego zakazu. Niezbędne są kampanie informacyjne uświadamiające zgubne skutki takich praktyk. Nie wolno nam tolerować przemocy, która uderza w ludzką godność, prawo do wolności, edukacji, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i złego traktowania, włączając w to honorowe zabójstwa” – apelowała europosłanka PiS.

Marek Jurek zaapelował do władz UE, by nie udawać, że problem przymusowych małżeństw ma charakter egzotyczny: „w pewnych środowiskach w Niemczech nawet co dziesiąta kobieta może padać ofiarą takiego losu”. Poseł Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że nie dzieje się tak w krajach, które opowiedziały się niedawno za naturalnym ustrojem rodziny – na Słowacji, w Chorwacji, na Litwie, ale praktycznie jest to problem muzułmańskich środowisk imigracyjnych w Europie. „Nie dziwię się, że chodzimy tak naokoło tego problemu, skoro nie chcemy nazywać rzeczywistości po imieniu. Ale my, w Polsce i w Europie Środkowej, chcemy nadal zachować wolność niepopełniania Waszych błędów i niewchodzenia na drogę, którą dziś chce nam się narzucić i której ciemne aspekty dziś dyskutujemy” – powiedział Marek Jurek.

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook