Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy posłowie do PE przeciw małżeństwom dzieci

28.05.2015

Jadwiga Wiśniewska i Marek Jurek potępili tzw. śluby nieletnich, które są problemem w środowisku mniejszości islamskiej w Europie.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata na temat wczesnych, przymusowych małżeństw dziewcząt. Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że ta praktyka stanowi brutalne ograniczenie dzieciństwa i pogwałcenie praw dziecka, dlatego powinna być uregulowana prawnie i karnie.

Z danych UNICEF wynika, że obecnie co 3 kobieta wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem 15 lat.

Jak wskazuje europosłanka PiS, przypadek ośmioletniej dziewczynki z Jemenu, która zmarła wskutek wewnętrznego krwawienia po nocy poślubnej z pięciokrotnie starszym mężem jest bardzo wymowny i bolesny. „To nie jest sprawa prywatna rodzin, to sprawa publiczna, którą musimy traktować jak przestępstwo. Wczesne, przymusowe małżeństwo jest brutalnym ograniczeniem dzieciństwa i pogwałceniem praw dziecka, dlatego praktyka ta powinna być uregulowana prawnie i karnie” – oceniła Jadwiga Wiśniewska. „Nie wolno nam na nią przymykać oczu i musimy jednogłośnie jej się przeciwstawiać, jednak nie poprzez nakłanianie Unii Europejskiej do przyjęcia i ratyfikowania konwencji stambulskiej” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska i dodała, że ideologiczny charakter konwencji nie tylko nie rozwiąże tego problemu, a jedynie otworzy pole do demontażu społecznego i podważenia instytucji rodziny.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej należy przeciwdziałać praktyce przedwczesnych małżeństw w rozmowach z krajami partnerskimi na temat współpracy między Unią Europejską a tymi krajami. „Musimy także uważnie patrzeć, aby przypadki tego typu nie zdarzały się w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mimo formalnego zakazu. Niezbędne są kampanie informacyjne uświadamiające zgubne skutki takich praktyk. Nie wolno nam tolerować przemocy, która uderza w ludzką godność, prawo do wolności, edukacji, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i złego traktowania, włączając w to honorowe zabójstwa” – apelowała europosłanka PiS.

Marek Jurek zaapelował do władz UE, by nie udawać, że problem przymusowych małżeństw ma charakter egzotyczny: „w pewnych środowiskach w Niemczech nawet co dziesiąta kobieta może padać ofiarą takiego losu”. Poseł Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że nie dzieje się tak w krajach, które opowiedziały się niedawno za naturalnym ustrojem rodziny – na Słowacji, w Chorwacji, na Litwie, ale praktycznie jest to problem muzułmańskich środowisk imigracyjnych w Europie. „Nie dziwię się, że chodzimy tak naokoło tego problemu, skoro nie chcemy nazywać rzeczywistości po imieniu. Ale my, w Polsce i w Europie Środkowej, chcemy nadal zachować wolność niepopełniania Waszych błędów i niewchodzenia na drogę, którą dziś chce nam się narzucić i której ciemne aspekty dziś dyskutujemy” – powiedział Marek Jurek.

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook