Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy posłowie do PE przeciw małżeństwom dzieci

28.05.2015

Jadwiga Wiśniewska i Marek Jurek potępili tzw. śluby nieletnich, które są problemem w środowisku mniejszości islamskiej w Europie.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata na temat wczesnych, przymusowych małżeństw dziewcząt. Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że ta praktyka stanowi brutalne ograniczenie dzieciństwa i pogwałcenie praw dziecka, dlatego powinna być uregulowana prawnie i karnie.

Z danych UNICEF wynika, że obecnie co 3 kobieta wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem 15 lat.

Jak wskazuje europosłanka PiS, przypadek ośmioletniej dziewczynki z Jemenu, która zmarła wskutek wewnętrznego krwawienia po nocy poślubnej z pięciokrotnie starszym mężem jest bardzo wymowny i bolesny. „To nie jest sprawa prywatna rodzin, to sprawa publiczna, którą musimy traktować jak przestępstwo. Wczesne, przymusowe małżeństwo jest brutalnym ograniczeniem dzieciństwa i pogwałceniem praw dziecka, dlatego praktyka ta powinna być uregulowana prawnie i karnie” – oceniła Jadwiga Wiśniewska. „Nie wolno nam na nią przymykać oczu i musimy jednogłośnie jej się przeciwstawiać, jednak nie poprzez nakłanianie Unii Europejskiej do przyjęcia i ratyfikowania konwencji stambulskiej” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska i dodała, że ideologiczny charakter konwencji nie tylko nie rozwiąże tego problemu, a jedynie otworzy pole do demontażu społecznego i podważenia instytucji rodziny.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej należy przeciwdziałać praktyce przedwczesnych małżeństw w rozmowach z krajami partnerskimi na temat współpracy między Unią Europejską a tymi krajami. „Musimy także uważnie patrzeć, aby przypadki tego typu nie zdarzały się w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mimo formalnego zakazu. Niezbędne są kampanie informacyjne uświadamiające zgubne skutki takich praktyk. Nie wolno nam tolerować przemocy, która uderza w ludzką godność, prawo do wolności, edukacji, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i złego traktowania, włączając w to honorowe zabójstwa” – apelowała europosłanka PiS.

Marek Jurek zaapelował do władz UE, by nie udawać, że problem przymusowych małżeństw ma charakter egzotyczny: „w pewnych środowiskach w Niemczech nawet co dziesiąta kobieta może padać ofiarą takiego losu”. Poseł Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że nie dzieje się tak w krajach, które opowiedziały się niedawno za naturalnym ustrojem rodziny – na Słowacji, w Chorwacji, na Litwie, ale praktycznie jest to problem muzułmańskich środowisk imigracyjnych w Europie. „Nie dziwię się, że chodzimy tak naokoło tego problemu, skoro nie chcemy nazywać rzeczywistości po imieniu. Ale my, w Polsce i w Europie Środkowej, chcemy nadal zachować wolność niepopełniania Waszych błędów i niewchodzenia na drogę, którą dziś chce nam się narzucić i której ciemne aspekty dziś dyskutujemy” – powiedział Marek Jurek.

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook