Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polscy posłowie do PE przeciw małżeństwom dzieci

28.05.2015

Jadwiga Wiśniewska i Marek Jurek potępili tzw. śluby nieletnich, które są problemem w środowisku mniejszości islamskiej w Europie.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata na temat wczesnych, przymusowych małżeństw dziewcząt. Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że ta praktyka stanowi brutalne ograniczenie dzieciństwa i pogwałcenie praw dziecka, dlatego powinna być uregulowana prawnie i karnie.

Z danych UNICEF wynika, że obecnie co 3 kobieta wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem 15 lat.

Jak wskazuje europosłanka PiS, przypadek ośmioletniej dziewczynki z Jemenu, która zmarła wskutek wewnętrznego krwawienia po nocy poślubnej z pięciokrotnie starszym mężem jest bardzo wymowny i bolesny. „To nie jest sprawa prywatna rodzin, to sprawa publiczna, którą musimy traktować jak przestępstwo. Wczesne, przymusowe małżeństwo jest brutalnym ograniczeniem dzieciństwa i pogwałceniem praw dziecka, dlatego praktyka ta powinna być uregulowana prawnie i karnie” – oceniła Jadwiga Wiśniewska. „Nie wolno nam na nią przymykać oczu i musimy jednogłośnie jej się przeciwstawiać, jednak nie poprzez nakłanianie Unii Europejskiej do przyjęcia i ratyfikowania konwencji stambulskiej” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska i dodała, że ideologiczny charakter konwencji nie tylko nie rozwiąże tego problemu, a jedynie otworzy pole do demontażu społecznego i podważenia instytucji rodziny.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej należy przeciwdziałać praktyce przedwczesnych małżeństw w rozmowach z krajami partnerskimi na temat współpracy między Unią Europejską a tymi krajami. „Musimy także uważnie patrzeć, aby przypadki tego typu nie zdarzały się w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mimo formalnego zakazu. Niezbędne są kampanie informacyjne uświadamiające zgubne skutki takich praktyk. Nie wolno nam tolerować przemocy, która uderza w ludzką godność, prawo do wolności, edukacji, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i złego traktowania, włączając w to honorowe zabójstwa” – apelowała europosłanka PiS.

Marek Jurek zaapelował do władz UE, by nie udawać, że problem przymusowych małżeństw ma charakter egzotyczny: „w pewnych środowiskach w Niemczech nawet co dziesiąta kobieta może padać ofiarą takiego losu”. Poseł Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że nie dzieje się tak w krajach, które opowiedziały się niedawno za naturalnym ustrojem rodziny – na Słowacji, w Chorwacji, na Litwie, ale praktycznie jest to problem muzułmańskich środowisk imigracyjnych w Europie. „Nie dziwię się, że chodzimy tak naokoło tego problemu, skoro nie chcemy nazywać rzeczywistości po imieniu. Ale my, w Polsce i w Europie Środkowej, chcemy nadal zachować wolność niepopełniania Waszych błędów i niewchodzenia na drogę, którą dziś chce nam się narzucić i której ciemne aspekty dziś dyskutujemy” – powiedział Marek Jurek.

Słowa kluczowe:

dzieci

,

małżeństwa

,

islam

Warto poczytać

 1. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 2. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 3. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

 4. mid-epa058770142 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 5. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 6. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 7. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 8. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook