Jedynie prawda jest ciekawa

Polscy posłowie będą obserwować wybory w Gruzji

23.09.2012

16 posłów z pięciu komisji sejmowych pojechało do Gruzji, gdzie będą obserwować zaplanowane na 1 października wybory parlamentarne - poinformowała w niedzielę Kancelaria Sejmu. Polscy parlamentarzyści zostali zaproszeni do Gruzji przez tamtejsze władze.

Biuro prasowe Kancelarii Sejmu podało, że w niezależnej misji obserwacyjnej pod przewodnictwem posłanki Małgorzaty Gosiewskiej biorą udział: Andrzej Adamczyk, Marek Domaracki,  Andrzej Duda, Michał Jaros, Małgorzata Marcinkiewicz, Anna Paluch, Piotr Pyzik, Elżbieta Radziszewska, Elżbieta Rafalska, Andrzej Romanek, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Michał  Szczerba, Piotr Van der Coghen, Marek Wojtkowski i Jacek Żalek.       

"Działania podejmowane przez członków misji będą podzielone na dwa etapy. Na pierwszy z nich (23-28 września) zaplanowane są spotkania przewodniczącej Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej Małgorzaty Gosiewskiej m.in. z przedstawicielami gruzińskiej administracji wyborczej, komitetów wyborczych oraz organizacji pozarządowych" - poinformowano.          

Ostatnie dni kampanii wyborczej (od 29 września) oraz samo głosowanie w różnych regionach Gruzji monitorować będzie cała grupa 16 posłów podzielona na dwuosobowe zespoły.         

"Celem misji Sejmu RP jest przede wszystkim ocena zgodności procesu wyborczego w Gruzji ze standardami międzynarodowymi w kontekście promowania demokracji oraz poszanowania swobód i wolności obywatelskich. Chodzi także o wzmocnienie klimatu zaufania i bezpieczeństwa dzięki obecności obserwatorów na całym terytorium kraju" - dodano.           

Bezpośrednio po wyborach misja ma przedstawić raport wstępny, a po około dwóch miesiącach raport końcowy zawierający wnioski i ewentualne rekomendacje do wykorzystania przy przeprowadzaniu wyborów w przyszłości.         

Kancelaria Sejmu poinformowała, że misja obserwacyjna RP opiera się na zasadach niezależności, neutralności, nieingerowania w proces wyborczy i poszanowania lokalnego prawa,      

Podczas pobytu w Gruzji polscy obserwatorzy mają w planach spotkania z przedstawicielami partii politycznych, administracji wyborczej i państwowej oraz lokalnych organizacji pozarządowych.           

"Dzięki temu posłowie będą mieli możliwość przeanalizowania sytuacji pod kątem bezstronności administracji, integralności systemu wyborczego, przebiegu kampanii wyborczej, wyborów, liczenia głosów oraz podsumowania wyników głosowania" - wyjaśniono.             

Z kolei z ramienia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO wśród obserwatorów wyborów w Gruzji będą między innymi posłowie PiS Anna Fotyga i Marek Opioła.

Misja w Gruzji jest kolejną związaną z monitorowaniem wyborów w innych krajach. Przedstawiciele pierwszej izby polskiego parlamentu uczestniczyli w misjach m.in. OBWE, Rady Europy oraz NATO, a także w obserwacjach organizowanych niezależnie od misji zgromadzeń. Posłowie obserwowali dotychczas wybory parlamentarne (np. Gruzja - 2008 r., Rosja - 2011 r., Serbia, Armenia i Białoruś - 2012 r.), prezydenckie (np. Gruzja - 2008 r., Ukraina - 2010 r.) i samorządowe (np. Litwa - 2011 r.).              

Służby prasowe Sejmu podały, że w głosowaniu 1 października obywatele Gruzji wybiorą nowy jednoizbowy parlament, w którym przez najbliższe 4 lata zasiadać będzie 150 deputowanych. W związku z tym, że gruzińska ordynacja wyborcza ma charakter mieszany, 73 parlamentarzystów zostanie wybranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a 77 z ogólnokrajowych list partyjnych w systemie proporcjonalnym.             

Po wyborach parlament rozpocznie prace w nowej siedzibie, przeniesionej z Tbilisi do Kutaisi - drugiego największego miasta Gruzji. W trakcie nowej kadencji parlamentarnej w grudniu 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja gruzińskiej konstytucji, która zmienia relacje pomiędzy poszczególnymi gałęziami władzy, przekształcając tamtejszy system polityczny z prezydenckiego na parlamentarno-gabinetowy.              

Ostatnie wybory parlamentarne w Gruzji zostały przeprowadzone w maju 2008r. 

PAP

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. dzieci17122017 17.12.2017

  Dzieci śpiewają hymn ku czci diabła. Chora zabawa czy wstęp do satanizmu?

  W czasie Adwentu, kiedy chrześcijanie przygotowują się do godnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia, w Holandii kilkuletnie maluchy uczą się piosenki o tym, że są „dziećmi diabła”.

 2. 1270dontrump 17.12.2017

  Putin podziękował Trumpowi za pomoc CIA w udaremnieniu zamachu

  Prezydent Władimir Putin zatelefonował w niedzielę do prezydenta Donalda Trumpa, by podziękować mu za przekazane przez CIA informacje, które umożliwiły udaremnienie ataku terrorystycznego w Rosji - poinformowała służba prasowa Kremla.

 3. Berlinzamach2016wiki 17.12.2017

  Nowe fakty w sprawie zamachowca z Berlina. Policja wiedziała że uczy się budować bombę i oferuje usługi ISIS. Nic z tym nie zrobiono

  Islamski terrorysta Anis Amri, który rok temu w Berlinie zabił 12 osób, był na długo przed zamachem intensywnie obserwowany przez niemieckie służby - podał w niedzielę dziennik "Welt am Sonntag". Nie wiadomo, dlaczego go nie aresztowano

 4. Papiez17122017 17.12.2017

  "Dziękujemy Bogu za mądrego pasterza". Papież Franciszek kończy 81 lat

  Papież Franciszek kończy w niedzielę 81 lat. Katolicki dziennik "Avvenire" pisze, że papież nie lubi ceremonii na swoją cześć. Przypomina, że przed rokiem z okazji urodzin zaprosił grupę bezdomnych na śniadanie w Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie mieszka

 5. Pakistan17122017 17.12.2017

  Weszli do kościoła i zaczęli strzelać do ludzi. Nie żyje 9 osób

  Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 30 zostało rannych, gdy uzbrojeni napastnicy zaatakowali w niedzielę kościół metodystyczny w Kwecie, na zachodzie Pakistanu, detonując bombę i strzelając do wiernych. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwóch napastników

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook