Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy posłowie będą obserwować wybory w Gruzji

23.09.2012

16 posłów z pięciu komisji sejmowych pojechało do Gruzji, gdzie będą obserwować zaplanowane na 1 października wybory parlamentarne - poinformowała w niedzielę Kancelaria Sejmu. Polscy parlamentarzyści zostali zaproszeni do Gruzji przez tamtejsze władze.

Biuro prasowe Kancelarii Sejmu podało, że w niezależnej misji obserwacyjnej pod przewodnictwem posłanki Małgorzaty Gosiewskiej biorą udział: Andrzej Adamczyk, Marek Domaracki,  Andrzej Duda, Michał Jaros, Małgorzata Marcinkiewicz, Anna Paluch, Piotr Pyzik, Elżbieta Radziszewska, Elżbieta Rafalska, Andrzej Romanek, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Michał  Szczerba, Piotr Van der Coghen, Marek Wojtkowski i Jacek Żalek.       

"Działania podejmowane przez członków misji będą podzielone na dwa etapy. Na pierwszy z nich (23-28 września) zaplanowane są spotkania przewodniczącej Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej Małgorzaty Gosiewskiej m.in. z przedstawicielami gruzińskiej administracji wyborczej, komitetów wyborczych oraz organizacji pozarządowych" - poinformowano.          

Ostatnie dni kampanii wyborczej (od 29 września) oraz samo głosowanie w różnych regionach Gruzji monitorować będzie cała grupa 16 posłów podzielona na dwuosobowe zespoły.         

"Celem misji Sejmu RP jest przede wszystkim ocena zgodności procesu wyborczego w Gruzji ze standardami międzynarodowymi w kontekście promowania demokracji oraz poszanowania swobód i wolności obywatelskich. Chodzi także o wzmocnienie klimatu zaufania i bezpieczeństwa dzięki obecności obserwatorów na całym terytorium kraju" - dodano.           

Bezpośrednio po wyborach misja ma przedstawić raport wstępny, a po około dwóch miesiącach raport końcowy zawierający wnioski i ewentualne rekomendacje do wykorzystania przy przeprowadzaniu wyborów w przyszłości.         

Kancelaria Sejmu poinformowała, że misja obserwacyjna RP opiera się na zasadach niezależności, neutralności, nieingerowania w proces wyborczy i poszanowania lokalnego prawa,      

Podczas pobytu w Gruzji polscy obserwatorzy mają w planach spotkania z przedstawicielami partii politycznych, administracji wyborczej i państwowej oraz lokalnych organizacji pozarządowych.           

"Dzięki temu posłowie będą mieli możliwość przeanalizowania sytuacji pod kątem bezstronności administracji, integralności systemu wyborczego, przebiegu kampanii wyborczej, wyborów, liczenia głosów oraz podsumowania wyników głosowania" - wyjaśniono.             

Z kolei z ramienia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO wśród obserwatorów wyborów w Gruzji będą między innymi posłowie PiS Anna Fotyga i Marek Opioła.

Misja w Gruzji jest kolejną związaną z monitorowaniem wyborów w innych krajach. Przedstawiciele pierwszej izby polskiego parlamentu uczestniczyli w misjach m.in. OBWE, Rady Europy oraz NATO, a także w obserwacjach organizowanych niezależnie od misji zgromadzeń. Posłowie obserwowali dotychczas wybory parlamentarne (np. Gruzja - 2008 r., Rosja - 2011 r., Serbia, Armenia i Białoruś - 2012 r.), prezydenckie (np. Gruzja - 2008 r., Ukraina - 2010 r.) i samorządowe (np. Litwa - 2011 r.).              

Służby prasowe Sejmu podały, że w głosowaniu 1 października obywatele Gruzji wybiorą nowy jednoizbowy parlament, w którym przez najbliższe 4 lata zasiadać będzie 150 deputowanych. W związku z tym, że gruzińska ordynacja wyborcza ma charakter mieszany, 73 parlamentarzystów zostanie wybranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a 77 z ogólnokrajowych list partyjnych w systemie proporcjonalnym.             

Po wyborach parlament rozpocznie prace w nowej siedzibie, przeniesionej z Tbilisi do Kutaisi - drugiego największego miasta Gruzji. W trakcie nowej kadencji parlamentarnej w grudniu 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja gruzińskiej konstytucji, która zmienia relacje pomiędzy poszczególnymi gałęziami władzy, przekształcając tamtejszy system polityczny z prezydenckiego na parlamentarno-gabinetowy.              

Ostatnie wybory parlamentarne w Gruzji zostały przeprowadzone w maju 2008r. 

PAP

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 2. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 3. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 4. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 5. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 6. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 7. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 8. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook