Jedynie prawda jest ciekawa


Polonia zamierza zaskarżyć decyzję o usunięciu Pomnika Katyńskiego

07.05.2018
katyn05042018
Polonia zamierza zaskarżyć decyzję o usunięciu Pomnika Katyńskiego

Przedstawiciele Polonii amerykańskiej planują wystąpić do sądu w Jersey City z wnioskiem o powstrzymanie planów burmistrza Stevena Fulopa. Zapowiedział on, bez konsultacji z polską diasporą, usunięcie Pomnika Katyńskiego z prestiżowej części miasta.

W środowisku polonijnym krążą informacje, że pomnik ma zostać z usunięty placu Exchange Place już w nocy z wtorku na środę.

Nowojorski adwokat Sławomir Platta, który jest inicjatorem demonstracji w obronie monumentu zaplanowanej na 13 maja, powiedział PAP, że czeka na potwierdzenie tych doniesień przez biuro burmistrza.

"Jest taka pogłoska, że pomnik ma być usunięty w nocy z wtorku na środę. Jeszcze dziś, a najdalej jutro rano będziemy składali w sądzie w Jersey City wniosek o wstrzymanie decyzji burmistrza o usunięciu pomnika" - powiedział adwokat.

Wyjaśnił, że chce doprowadzić do formalnych przesłuchań z udziałem sędziego, podczas których będzie argumentował za wstrzymaniem decyzji. Wyraził nadzieję, że się to uda. "Będzie to przejaw zmiany postawy Polonii wobec atakującego ją burmistrza" - dodał.

Adwokat nazwał wykorzystywanie przez Fulopa "antysemickiej i antypolskiej" argumentacji "bardzo złą polityką, której sprzeciwia się cała Polonia, a także środowiska żydowskie i amerykańskie". "Nie możemy pozwolić, żeby używał pomnika do swojej gry politycznej, żeby deptał pomnik czczący pamięć nie tylko polskich bohaterów" - podkreślił Platta. Przypomniał, że w Katyniu zostali zamordowani też Żydzi i prawosławni.

"Nie możemy pozwolić na to, żeby pamięć o kimkolwiek została zatarta, zniszczona lub zbezczeszczona" - zaznaczył Platta.

Burmistrz Fulop komentując wypowiedź marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, w której skrytykował on plany władz dotyczące pomnika, napisał na Twitterze: "To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć".

Platta zapowiedział też, że podejmie starania, by jeszcze w poniedziałek spotkać się z Fulopem.

Wystąpienie na drogę sądową zapowiedział jednocześnie Komitet Katyński ze stanu New Jersey sprawujący pieczę nad monumentem.

Prezes Wydziału New Jersey Kongresu Polonii Amerykańskiej dr Stanisław Śliwowski powiedział PAP, że informacja o planach usunięcia pomnika z wtorku na środę pochodzi z Polski. Przekazał ją dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego prof. Sławomir Cenckiewicz.

"Napisał to na swoim Twitterze, przy czym nie podał źródła informacji. Różne osoby próbowały się z nim wczoraj kontaktować, ale był niedostępny i nie mogliśmy tego potwierdzić" - wskazał Śliwowski.

Według niego wszystkie takie informacje należy traktować poważnie. W związku z tym prawnik David Peirez z Komitetu Katyńskiego ma złożyć w poniedziałek w sądzie wniosek o wstrzymanie decyzji o usunięciu pomnika.

Skarbnik Komitetu Katyńskiego Bożena Urbankowska zaapelowała o koordynację z jej instytucją działań Polonii w budzącej duże emocje sprawie.

Społeczność polsko-amerykańska zbierze się 13 maja na Exchange Place. Decyzja o usunięciu stamtąd pomnika wzburzyła Polaków z New Jersey i metropolii nowojorskiej; informacje na ten temat pojawiały się w amerykańskich mediach.

W sobotę Fulop ogłosił, że Pomnik Katyński zostanie przeniesiony w miejsce, które - jak twierdzi - było przeznaczone na ten cel. Jednak według Platty burmistrz powołuje się na nieaktualne, zmienione później rozporządzenie.

Pomnik Katyński usytuowany jest w Jersey City w atrakcyjnym i często odwiedzanym przez mieszkańców miejscu przy rzece Hudson z widokiem na znajdujący się po drugie stronie Manhattan.

Exchange Place przyciąga uwagę deweloperów, którzy zamierzają tam stworzyć kosztem 90 mln dolarów park. Media w New Jersey informowały o powiązaniach deweloperów z burmistrzem i o finansowaniu przez nich m.in. kampanii wyborczej Fulopa, gdy ubiegał się o urząd gubernatora stanu New Jersey.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jhp/ mc/tgo/


Warto poczytać

 1. Papiez27052018 27.05.2018

  Papież ogłosił nową błogosławioną

  Papież Franciszek modlił się w niedzielę w południe z wiernymi o pokój w Afryce. W czasie spotkania w Watykanie pozdrowił też uczestników pielgrzymki do sanktuarium w Piekarach Śląskich

 2. TommyRobinsonYT 27.05.2018

  Nieprawdopodobne! Brytyjski dziennikarz uwięziony za relacjonowanie procesu islamskiego gangu handlującego dziećmi

  W nie mającym precedensu ataku na wolność mediów królewski sąd w Leeds wydał zakaz podejmowania przez dziennikarzy tematu aresztowania prawicowego aktywisty. Wiele brytyjskich mediów usunęło z tego powodu dostępne w internecie materiały dotyczące tej sprawy

 3. Uchodzcywiki1 27.05.2018

  Fala imigrantów dociera do Europy. Ta liczba niepokoi

  Dwa tysiące migrantów przybyło do Włoch w ciągu ostatnich dwóch dni - podały włoskie media powołując się na służby morskie. Notuje się ponowny wzrost fali migracyjnej z wybrzeży Tunezji

 4. dudatbilsisi 26.05.2018

  Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

  Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

 5. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 6. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 7. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 8. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook