Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polonia musi walczyć o Smoleńsk i TV Trwam

18.05.2012

Jak będzie wyglądać aktywność Kongresu Polonii Amerykańskiej w najważniejszych dla Polski sprawach? Trwa wewnętrzna walka o to, by KPA przestał udawać, że w sprawie Smoleńska czy dostępu do niezależnych mediów w Polsce nic się nie dzieje.

W „Naszym Dzienniku” ciekawa rozmowa z dr. Stanisławem Śliwowskim, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie New Jersey. Opowiada o konflikcie w KPA wokół dziwnej strategii obecnych władz Kongresu, pod kierownictwem Franciszka Spuli.

16 lutego wydały one kuriozalne oświadczenie, że organizacja nie będzie zajmować stanowiska w sprawach katastrofy smoleńskiej i Telewizji Trwam. Protestuje przeciw temu coraz większa liczba regionalnych oddziałów Kongresu, na czele z New Jersey.

Dr Śliwowski tłumaczy, dlaczego tak ważne jest zabieranie głosu w aktualnych i gorących dla Polaków sprawach.

- Jedyna duża instytucja polityczna reprezentująca Polonię amerykańską, jaką jest Kongres, nie może być obojętna na los Ojczyzny i rodaków w kraju. Nie może, ponieważ jesteśmy w jakimś sensie częścią tego samego organizmu i tej samej wspólnoty. Odcinanie się od spraw polskich i głoszenie neutralności szkodzi nie tylko sprawie polskiej, ale też Polonii w USA i samemu Kongresowi. Może nawet właśnie Kongresowi najbardziej. Metafora gałęzi odciętej od drzewa, która niechybnie uschnie, jest tu na miejscu.

Zapytany o oświadczenie zarządu KPA z lutego, Śliwiński odpowiada:

- Kierownictwo stwierdziło, że w tych sprawach pozostaje neutralne. Ale co to znaczy neutralne? Tutaj popularne jest powiedzenie amerykańskiego historyka Howarda Zinna: "You can´t be neutral on the moving train" (Nie można być neutralnym wobec jadącego pociągu). To są sprawy, w których nie można być neutralnym, ponieważ wówczas jest to na rękę jednej ze stron, a konkretnie siłom chcącym upolitycznić sprawę. Mówienie nam, że wejście w te tematy oznacza też wejście w walkę polityczną w Polsce, jest po prostu obłudne i nie wyraża stanowiska znacznej większości Polaków. Przecież niewejście w te kwestie też jest opowiedzeniem się za czymś. Manipulacja polega na tym, że wmawia się nam, iż są to sprawy wewnętrznej walki politycznej w Polsce. A tak nie jest. Czy śmierć Kennedy´ego była sprawą tylko Partii Demokratycznej? Nie, to była sprawa wszystkich Amerykanów. Tak samo katastrofa smoleńska jest sprawą wszystkich Polaków. Zajęcie postawy neutralnej jest skandaliczne i nie do przyjęcia. Tak samo jest z wolnością słowa w Polsce, a konkretnie dyskryminacją Telewizji Trwam.

Śliwiński podkreśla, by nie traktować sporów w KPA jako walki personalnej z prezesem.

- Nasi wrogowie chcą, żeby to tak wyglądało, ale to nieprawda. My uznajemy, że Franciszek Spula jest prezesem, aż do wyborów, które będą w październiku. Nie chcemy go personalnie atakować. Ale kompletnie nie zgadzamy się ze stanowiskiem, które on i Rada Wykonawcza zaprezentowali 16 lutego.

Śliwiński chciałby, aby w sprawie Telewizji Trwam Kongres Polonii Amerykańskiej oficjalnie oprotestował działania polskich władz oraz aby uczynił to także w Departamencie Stanu. W sprawie Smoleńska natomiast chcemy, żeby Kongres Polonii Amerykańskiej powołał komisję tworzoną przez Radę Dyrektorów i przed nią odpowiedzialną, a więc nie przed prezesem i Radą Wykonawczą. Ta komisja miałaby za zadanie monitorować postęp śledztwa smoleńskiego. Powinna zbierać i analizować dane o katastrofie i informować członków KPA o przebiegu badania tej tragedii.

Dodaje, że komisja powinna mieć pewne uprawnienia do kontaktów z amerykańskimi władzami, aby ewentualnie pomóc w uzyskiwaniu od nich informacji potrzebnych do wyjaśnienia katastrofy. Przypomina tu rolę Kongres Polonii Amerykańskiej w badaniu zbrodni katyńskiej w latach 40. i 50.

- To m.in. dzięki naciskom Polonii amerykańskiej została powołana komisja pod kierunkiem kongresmana Raya Maddena, która jako pierwsza przerwała skorupę kłamstwa katyńskiego i wydała raport stwierdzający jasno, że za zbrodnią stoją Sowieci. Mamy nadzieję, że także w sprawie Smoleńska Polonia amerykańska będzie miała swój udział – kończy Śliwiński.

ruk, "Nasz Dziennik"

[fot. pac1944.org]

Warto poczytać

 1. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 2. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 3. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 4. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 5. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 6. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 7. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook