Jedynie prawda jest ciekawa


Polonia musi walczyć o Smoleńsk i TV Trwam

18.05.2012

Jak będzie wyglądać aktywność Kongresu Polonii Amerykańskiej w najważniejszych dla Polski sprawach? Trwa wewnętrzna walka o to, by KPA przestał udawać, że w sprawie Smoleńska czy dostępu do niezależnych mediów w Polsce nic się nie dzieje.

W „Naszym Dzienniku” ciekawa rozmowa z dr. Stanisławem Śliwowskim, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie New Jersey. Opowiada o konflikcie w KPA wokół dziwnej strategii obecnych władz Kongresu, pod kierownictwem Franciszka Spuli.

16 lutego wydały one kuriozalne oświadczenie, że organizacja nie będzie zajmować stanowiska w sprawach katastrofy smoleńskiej i Telewizji Trwam. Protestuje przeciw temu coraz większa liczba regionalnych oddziałów Kongresu, na czele z New Jersey.

Dr Śliwowski tłumaczy, dlaczego tak ważne jest zabieranie głosu w aktualnych i gorących dla Polaków sprawach.

- Jedyna duża instytucja polityczna reprezentująca Polonię amerykańską, jaką jest Kongres, nie może być obojętna na los Ojczyzny i rodaków w kraju. Nie może, ponieważ jesteśmy w jakimś sensie częścią tego samego organizmu i tej samej wspólnoty. Odcinanie się od spraw polskich i głoszenie neutralności szkodzi nie tylko sprawie polskiej, ale też Polonii w USA i samemu Kongresowi. Może nawet właśnie Kongresowi najbardziej. Metafora gałęzi odciętej od drzewa, która niechybnie uschnie, jest tu na miejscu.

Zapytany o oświadczenie zarządu KPA z lutego, Śliwiński odpowiada:

- Kierownictwo stwierdziło, że w tych sprawach pozostaje neutralne. Ale co to znaczy neutralne? Tutaj popularne jest powiedzenie amerykańskiego historyka Howarda Zinna: "You can´t be neutral on the moving train" (Nie można być neutralnym wobec jadącego pociągu). To są sprawy, w których nie można być neutralnym, ponieważ wówczas jest to na rękę jednej ze stron, a konkretnie siłom chcącym upolitycznić sprawę. Mówienie nam, że wejście w te tematy oznacza też wejście w walkę polityczną w Polsce, jest po prostu obłudne i nie wyraża stanowiska znacznej większości Polaków. Przecież niewejście w te kwestie też jest opowiedzeniem się za czymś. Manipulacja polega na tym, że wmawia się nam, iż są to sprawy wewnętrznej walki politycznej w Polsce. A tak nie jest. Czy śmierć Kennedy´ego była sprawą tylko Partii Demokratycznej? Nie, to była sprawa wszystkich Amerykanów. Tak samo katastrofa smoleńska jest sprawą wszystkich Polaków. Zajęcie postawy neutralnej jest skandaliczne i nie do przyjęcia. Tak samo jest z wolnością słowa w Polsce, a konkretnie dyskryminacją Telewizji Trwam.

Śliwiński podkreśla, by nie traktować sporów w KPA jako walki personalnej z prezesem.

- Nasi wrogowie chcą, żeby to tak wyglądało, ale to nieprawda. My uznajemy, że Franciszek Spula jest prezesem, aż do wyborów, które będą w październiku. Nie chcemy go personalnie atakować. Ale kompletnie nie zgadzamy się ze stanowiskiem, które on i Rada Wykonawcza zaprezentowali 16 lutego.

Śliwiński chciałby, aby w sprawie Telewizji Trwam Kongres Polonii Amerykańskiej oficjalnie oprotestował działania polskich władz oraz aby uczynił to także w Departamencie Stanu. W sprawie Smoleńska natomiast chcemy, żeby Kongres Polonii Amerykańskiej powołał komisję tworzoną przez Radę Dyrektorów i przed nią odpowiedzialną, a więc nie przed prezesem i Radą Wykonawczą. Ta komisja miałaby za zadanie monitorować postęp śledztwa smoleńskiego. Powinna zbierać i analizować dane o katastrofie i informować członków KPA o przebiegu badania tej tragedii.

Dodaje, że komisja powinna mieć pewne uprawnienia do kontaktów z amerykańskimi władzami, aby ewentualnie pomóc w uzyskiwaniu od nich informacji potrzebnych do wyjaśnienia katastrofy. Przypomina tu rolę Kongres Polonii Amerykańskiej w badaniu zbrodni katyńskiej w latach 40. i 50.

- To m.in. dzięki naciskom Polonii amerykańskiej została powołana komisja pod kierunkiem kongresmana Raya Maddena, która jako pierwsza przerwała skorupę kłamstwa katyńskiego i wydała raport stwierdzający jasno, że za zbrodnią stoją Sowieci. Mamy nadzieję, że także w sprawie Smoleńska Polonia amerykańska będzie miała swój udział – kończy Śliwiński.

ruk, "Nasz Dziennik"

[fot. pac1944.org]

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 5. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 6. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 7. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook