Jedynie prawda jest ciekawa


Północna Korea szykuje się do wojny? Globalny konflikt jest realny!

13.04.2017

Ryzyko potencjalnego konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną intensyfikuje się z godziny na godzinę. Jednocześnie niezwykle mocno widać zaostrzone napięcie między Rosją a Japonią, która najbardziej obawia się koreańskiego ataku. Dodatkowo, północnokoreański reżim – choć nie jest w stanie wyżywić ludności – mocno rozbudował swój arsenał nuklearny.

Konsekwencje jakiegokolwiek ruchu Koreańczyków z Północy mogą być straszliwe, bo Pyongyang ma w swoim arsenale rakiety dalekiego zasięgu. Jak oświadczył niedawno premier Japonii Shinzo Abe, może też dysponować pociskami wyposażonymi w broń chemiczną. Przy okazji wystąpienia premiera w Japonii przypomniano koszmarny zamach z wykorzystaniem gazu sarin, który 22 lata temu przeprowadziła w Tokio sekta religijna.

Według szefa japońskiego rządu reżim północnokoreański może dysponować pociskami uzbrojonymi właśnie w sarin. "To nowa faza zagrożenia" - powiedział Abe deputowanym z parlamentarnej komisji obrony. W Japonii ewentualna możliwość użycia broni chemicznej przywodzi na myśl zamach z 20 marca 1995 roku, podczas którego członkowie sekty Aum Najwyższa Prawda rozpylili w pociągach tokijskiego metra w godzinach porannego szczytu właśnie sarin. Gaz zabił wówczas 12 ludzi i spowodował obrażenia u ponad 5500.

W sobotę, 15 kwietnia, przypada 105. rocznica urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Korei Płn. i dziadka obecnego przywódcy Kim Dzong Una. Światowe media spodziewają się uroczystej parady w Pjongjangu i przypominają, że właśnie z okazji ważnych rocznic reżim przeprowadzał testy rakietowe oraz nuklearne.

Cały szereg działań dotyczących rozwoju programu nuklearnego w Korei Północnej podejmują Stany Zjednoczone. Oficjalnie, administracja Trumpa koncentruje się na sankcjach gospodarczych i wskazuje, że możliwe jest embargo na dostawy ropy naftowej, a także objęcie północnokoreańskich linii lotniczych zakazem lotów. Powołując się na źródła w amerykańskiej armii, Reuters nie wyklucza również przechwytywania północnokoreańskich statków towarowych, a także sankcji wobec chińskich banków robiących interesy z Pjongjangiem.

To wszystko zbiega się z wysłaniem w kierunku wybrzeży Korei Północnej lotniskowca USS Carl Vinson, kilku niszczycieli oraz krążowników rakietowych. Jednak przedstawiciele władz amerykańskich przekonują, że choć opcje militarne są aktualne, to uderzenia wyprzedzające byłyby wyjściem ostatecznym. Na razie administracja Trumpa kładzie nacisk na środki ekonomiczne i dyplomatyczne. Jednocześnie zapewnia, że ewentualnych rozwiązań militarnych wykluczyć nie można.

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook