Jedynie prawda jest ciekawa


Polityk CDU ujawnia: Merkel przesuwa partię w lewo

23.10.2017
Merkel23102017
Polityk CDU ujawnia: Merkel przesuwa partię w lewo

Polityk CDU Alexander Mitsch opowiedział się w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk za wymianą kierownictwa chadeckiej partii. Jego zdaniem Angela Merkel przesunęła CDU za bardzo na lewo, co nie podoba się członkom partii o poglądach konserwatywnych.

- Potrzebne nam jest nowe kierownictwo partii - powiedział w poniedziałek Mitsch. 49-letni polityk CDU uznał za "kardynalny błąd" politykę migracyjną rządu zaznaczając, że jego krytyka pod adresem Merkel nie ogranicza się do problemu uchodźców.

- Nie podoba nam się cała polityka partii w minionych dwóch czy trzech latach, ponieważ kierowana przez Merkel CDU przesuwana była coraz bardziej na lewo - wyjaśnił szef poziomej struktury grupującej konserwatywnych działaczy CDU.

Jego zdaniem CDU odbierana jest obecnie jak partia znajdująca się na lewo od centrum, czego nie mogą zaakceptować chadeccy politycy o poglądach konserwatywnych.

Mitsch zwrócił uwagę, że wszelkie próby zmiany kursu "tłumione były w zarodku" przez kierownictwo CDU. Jak podkreślił, nawet po słabym wyniku w wyborach parlamentarnych w kierownictwie CDU brak jest gotowości do zmian.

Blok partii chadeckich wygrał wybory do Bundestagu 24 września, jednak uzyskany przez chadeków wynik 32,9 proc. jest najgorszy w powojennej historii tego ugrupowania.

Zdaniem Mitscha niemieckiej CDU bardzo by się przydał polityk w rodzaju szefa Austriackiej Partii Ludowej Sebastiana Kurza. - Chcemy odzyskać naszą dawną CDU: konserwatywną, chrześcijańską, kierującą się wartościami europejskimi - podkreślił Mitsch.

Jego zdaniem niemiecki rząd musi poważnie traktować lęki obywateli, którzy obawiają się, że za 30 lat Niemcy "przestaną być krajem zachodnioeuropejskim, a staną się krajem islamskim czy afrykańskim".

Wypowiedź Mitscha jest kolejnym w ostatnim czasie krytycznym głosem pod adresem Merkel. Sven Rissmann z berlińskiej CDU w liście otwartym do członków partii nazwał wynik wyborów parlamentarnym "katastrofalnym". - Od kilku lat CDU ulegała degeneracji spowodowanej stałym przyklaskiwaniem pani kanclerz - czytamy w liście.

Premier Szlezwiku-Holsztyna Daniel Guenther opowiedział się niedawno za rozpoczęciem dyskusji o sukcesji po Merkel. - Wyborcy chcą wiedzieć, jaka jest perspektywa na przyszłość - wyjaśnił.

Podczas zjazdu młodzieżówki CDU Junge Union na początku października w Dreźnie wielu działaczy krytykowało Merkel, obarczając ją odpowiedzialnością za słaby wynik w wyborach. Apel jednego z delegatów, by Merkel ustąpiła ze stanowiska, umożliwiając "nowe otwarcie" w partii, został jednak odrzucony przez większość uczestników zjazdu.

Krytycy Merkel uważają, że mógłby ją w przyszłości zastąpić 37-letni Jens Spahn - polityk otwarcie krytykujący politykę migracyjną rządu. Spahn jest obecnie sekretarzem stanu w ministerstwie finansów, ale - zdaniem ekspertów - jego ambicie sięgają znacznie wyżej.

Z sondażu opublikowanego w niedzielę przez "Bild am Sonntag" wynika, że 60 proc. Niemców opowiada się za "personalną odnową" w kierownictwie partii chadeckich CDU i CSU. 55 proc. uczestników ankiety uważa, że Merkel powinna pozostać przez najbliższe cztery lata na stanowisku kanclerza, a 37 proc. jest zdania, że powinna odejść.

PAP
Fot: EPA/OMER MESSINGER 

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 3. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 4. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 5. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 6. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 7. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 8. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook