Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy ożywiają projekt gazociągu Nord Stream 2

19.12.2017
1270druganitka
Niemcy ożywiają projekt gazociągu Nord Stream 2

Możliwy powrót socjaldemokratów do niemieckiego rządu zwiększa szanse na przetrwanie projektu gazociągu Nord Stream 2 - wybija we wtorek na swej głównej stronie brukselski portal internetowy Politico.

W zaktualizowanej tego dnia wersji materiału, który pierwotnie ukazał się w zeszłym tygodniu, autor Matthew Karnitschnig podkreśla, że w ostatnich kilku latach kontrowersyjne plany budowy drugiej nitki biegnącego po dnie Bałtyku gazociągu napotykały poważne komplikacje, ale później projekt znów ożywał.

W ostatnim czasie taki zwrot wiąże się z prawdopodobnym powrotem do koalicji rządowej w Niemczech SPD - wskazuje Politico. Gdy kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie udało się utworzyć koalicji z liberałami z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, do gry wrócili socjaldemokraci.

W SPD są jednak silne opory przeciw koalicji z Merkel. Część socjaldemokratów uważa, że ich partia straciła w minionych czterech latach na współpracy rządowej z chadekami, a kontynuowanie koalicji może być "gwoździem do trumny" dla SPD. Partia Martina Schulza rozważa możliwość tolerowania rządu mniejszościowego Merkel, na co jednak nie zgadzają się CDU i CSU.

Karnitschnig wskazuje, że do zeszłego miesiąca wysocy rangą urzędnicy niemieckiego MSZ spodziewali się, że będący priorytetem dla prezydenta Rosji Władimira Putina Nord Stream 2 upadnie. Zieloni i FDP, którzy mieli utworzyć koalicję z chadekami, są sceptycznie nastawieni do rosyjskiego projektu.

"Silny sygnał dezaprobaty ze strony nowego rządu niemieckiego może powstrzymać projekt. Taki sygnał zmusiłby jego europejskich zwolenników, wśród których są notowane na giełdzie firmy, co najmniej do przeglądu swoich zobowiązań. Takie posunięcie wiodącego politycznego gracza w UE mogłoby również sprawić, że politycy i regulatorzy spoza Niemiec mogliby przyjąć bardziej krytyczne podejście" - wskazuje Politico.

Portal pisze, że niemieccy urzędnicy twierdzą, że mieli nadzieję na wykorzystanie Nord Streamu 2 jako karty przetargowej w kontaktach z Polską. "W zamian za zaprzestanie popierania Nord Stream 2 Berlin chciał, by Warszawa porzuciła roszczenia dotyczące reparacji wojennych" - twierdzi Karnitschnig.

Do tej podanej wcześniej informacji odnosił się w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił w Radiu Szczecin, że Polska nie łączy sprawy Nord Stream 2 z kwestią reparacji za IIwojnę światową.

Politico zaznaczyło, że niemiecki plan umarł, w momencie upadku trójstronnych rozmów koalicyjnych między FPD, Zielonymi i CDU. Teraz z kolei odżywać ma koncepcja popierania Nord Stream 2 w związku z tym, że na scenę wrócili socjaldemokraci. Portal przypomina, że lider SPD do zeszłego roku, minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel był adwokatem inwestycji rosyjskiej i nie pozostawia złudzeń, że dalej nim jest.

"Teraz nadszedł dobry czas, aby zintensyfikować naszą współpracę gospodarczą - przywołuje Politico słowa Gabriela wypowiedziane w listopadzie w Petersburgu. - Zawsze wiedzieliśmy, że Rosja jest szczególnie niezawodnym dostawcą gazu".

Portal wskazuje, że sprzeciw wobec planowanego gazociągu m.in. z państw Europy Środkowo-Wschodniej stawia Merkel w niezręcznej sytuacji. Planowany punkt końcowy gazociągu ma być w jej okręgu wyborczym, poza tym projekt cieszy się poparciem niemieckiego biznesu.

"Mimo wszystko urzędnicy zbliżeni do urzędu kanclerskiego twierdzą, że (Merkel) byłaby gotowa poświęcić gazociąg, jeśli mogłaby to zrobić, unikając starcia z SPD. Berlin mógłby pociągnąć za wiele dźwigni, od wstrzymania pozwoleń na budowę, po wywieranie presji dyplomatycznej, aby opóźniać lub zablokować projekt" - pisze Karnitschnig.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

fot. Gazprom.com

Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook