Jedynie prawda jest ciekawa


Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

13.12.2017
Twitter1
Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji.

Według niektórych mediów rosyjskich Roskomnadzor zagroził możliwością podjęcia kroków w celu ograniczenia dostępu do Twittera, jeśli portal nie usunie konta openrussia_org.

Otwarta Rosja powiadomiła, że została oficjalnie poinformowana przez Twitter o żądaniu Roskomnadzoru i że regulator wyznaczył dobę na zastosowanie się do tego żądania.

Wcześniej zablokowana została grupa Otwartej Rosji na portalu społecznościowym Odnokłassniki, a także jej strona internetowa. Roskomnadzor umieścił tę stronę w swoim rejestrze zasobów internetowych zawierających materiały organizacji społecznej, której działalność jest niepożądana na terytorium Rosji. Zablokowane zostały ponadto strony internetowe projektów Otwartej Rosji: Prawozaszczita (obrona praw człowieka), Otkrytyj Uniwersitet (uniwersytet otwarty), Chodorkowskij.ru i Vmesto Putina (zamiast Putina).

Roskomnadzor ostrzegł w środę media społecznościowe, że ich strony będą blokowane w przypadku publikowania materiałów takich niepożądanych organizacji. - Jeśli materiały niepożądanej (w Rosji) organizacji rozpowszechniane są na innych zasobach, w tym na stronie mediów społecznościowych, Roskomnadzor powinien ograniczyć dostęp do tych zasobów - oświadczył urząd. Wskazał, iż odbywa się to na żądanie prokuratury generalnej Rosji.

Organizacja Otwarta Rosja udostępniła już na swoim koncie wskazówki jak omijać blokady nakładane przez władze rosyjskie. 


W kwietniu prokuratura generalna uznała za niepożądaną organizację Otwarta Rosja założoną przez Chodorkowskiego, a oficjalnie zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Jednak ruch Jedna Rosja zapewnia, że nie jest formalnie związany z brytyjskim podmiotem. Wskazuje, że jest ruchem rosyjskim, a więc nie może być uznany - jak podmioty zagraniczne - za organizacje, których działalność jest niepożądana na terytorium Rosji.

Chodorkowski założył fundację o nazwie Otwarta Rosja w czasach, gdy był szefem Jukosu i jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. W 2005 roku został skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy, gdy popadł w konflikt z prezydentem Władimirem Putinem, oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać partie opozycyjne. Ułaskawiony przez Putina, wyszedł na wolność po 10 latach; wznowił wówczas działalność Otwartej Rosji jako ruchu społecznego. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

PAP/kh

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 3. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 4. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 5. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 6. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook