Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy zlikwidowali arsenał talibów

06.12.2011

Jak poinformował kpt. Guzenda, Afgańskie Regionalne Centrum Dowodzenia i Koordynacji (ARCDK) w Ghazni przekazało polskim żołnierzom informację na temat składu amunicji. Do ARCDK zgłosił się mieszkaniec prowincji, który poinformował, że w Dystrykcie Ghazni znajduje się skład pocisków i amunicji strzeleckiej. Jest to rejon odpowiedzialności Zgrupowania Bojowego "Alfa". Arsenał zlikwidowano.

Na miejsce wysłano Patrol Szybkiego Reagowania, w którym znaleźli się też specjaliści z Grupy Inżynieryjnej oraz Zespołu Rozpoznania Środków Walki - WIT (Weapon Intelligence Team). Razem z Polakami na miejsce pojechali również afgańscy policjanci.

Okazało się, że we wskazanym rejonie ukryte jest potężne składowisko pocisków i amunicji, tzw. "Weapon Cache". Obok uzbrojenia sprzed ponad 20 lat znaleziono też znacznie nowszą i świetnie zachowaną amunicję różnego kalibru produkcji między innymi hiszpańskiej, irańskiej, bułgarskiej i chińskiej. Broń mogła służyć talibom do konstruowania improwizowanych ładunków wybuchowych i ostrzału baz wojsk koalicji.

Żołnierze z patrolu zabezpieczyli teren, a saperzy i specjaliści z WIT-u wydobyli z magazynów starej poradzieckiej bazy rakiety, pociski moździerzowe i amunicję różnego kalibru. Zawartość arsenału została zniszczona - prace saperów trwały trzy dni, zużyto do tego ok. 500 kg materiałów wybuchowych.

Jak oceniają żołnierze z WIT, całość znaleziska ważyła ponad 6,5 tony. W składzie znajdowało się prawie 3 tys. pocisków, amunicji i zapalników, które detonowano w 10 partiach.

PAP
[fot. isaf.wp.mil.pl/Zespół Bojowy ”Alfa”]
Słowa kluczowe:

Afganistan

,

talibowie

,

Polska

,

Polacy

,

wosko

,

misja

Warto poczytać

  1. ydkR3qNdiw-big-reduce460 22.10.2016

    Katastrofa rosyjskiego śmigłowca

    Co najmniej 19 osób poniosło śmierć w rezultacie katastrofy śmigłowca transportowego Mi-8.

  2. mid-epa05596176 22.10.2016

    ISIS traci kolejne ważne miasto

    Kirkuk, leżący na północy kraju, jest znów w rękach irackich sił rządowych.

  3. juppestef2110 21.10.2016

    Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

    "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

  4. mig-st 21.10.2016

    Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

    Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

  5. mil-st 21.10.2016

    Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

    Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

  6. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

    Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

    List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

  7. saltire-10700391920 20.10.2016

    Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

    Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

  8. szydlozworkaSI 20.10.2016

    Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

    Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook