Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy w Wielkiej Brytanii: "Przestańcie nas obwiniać"

08.08.2015

Strajku nie popiera Federacja Polaków w Wielkiej Brytanii. Prezes Tadeusz Stenzel uważa, że protest może tylko zaszkodzić pracownikom a nie im pomóc.

Jak informuje „The Independent” Polacy mieszkający na Wyspach będą strajkować 20 sierpnia. Będzie to pierwszy protest imigrantów, którzy tam zarabiają pieniądze. Polacy nie zgadzają się na planom rządu, które zakładają zaostrzenie polityki przeciwko imigrantom. Chcą także zademonstrować, że nie są winni problemów gospodarczych, z którymi zmierza się Wielka Brytania.

Jest to efekt internetowej dyskusji na forach dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach. W strajku nie weźmie udziału żaden związek zawodowy, ale jest on wspierany przez gazetę  „Polish Express”.

Wydarzenie jest promowane na facebooku, wyprodukowano są czerwone t-shirty z hasłem „Dość! Przestańcie nas obwiniać”.  Dziennikarz „Polish Express” Tomasz Kowalski w rozmowie z „The Independent” przekonuje, że strajk jest potrzebny. „To sposób na pokazanie Brytyjczykom, że imigranci są ważną częścią tego państwa. Chcemy pokazać, że jesteśmy tutaj i chcemy czuć się docenieni.

Strajku nie popiera Federacja Polaków w Wielkiej Brytanii. Prezes Tadeusz Stenzel uważa, że protest może tylko zaszkodzić pracownikom. Natomiast ekspert prawa pracy z Uniwersytetu w Sheffield mówi, że sierpniowy strajk Polaków nie spełnia prawnych kryteriów.

TVP Info/es

fot. wPolityce.pl


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook