Jedynie prawda jest ciekawa

Oklaski dla tysięcy Polaków w Budapeszcie

15.03.2012

Na placu Kossutha w centrum Budapesztu jest kilka tysięcy Polaków. Po przejściu z Góry Zamkowej nasi rodacy zostali owacyjnie przyjęci przez gospodarzy, którzy na ten moment utworzyli specjalny szpaler na skraju placu Kossutha.

Węgierskie portale internetowe z przyjazdu tysięcy Polaków uczyniły informację dnia, a tygodnik "Magyar Demokrata" na stronie tytułowej zamieścił biało-czerwoną flagę i tekst po polsku: Dzisiaj ponownie jesteśmy razem, ponieważ nie tylko zapach wiosny unosi się nad budapesztańskimi ulicami i placami, ale również grożące niebezpieczeństwo dla odradzającej się chrześcijańskiej Europy.  

Na placu  jest morze biało-czerwonych flag ze znakiem "Solidarności", słowami wsparcia dla Viktora Orbana. Nie mogło też zabraknąć hasła "Polaków Węgier dwa bratanki".

Finał Wielkiej Wyprawy na Węgry rozpoczął się o godz. 15.00, gdy ruszył ogólnonarodowy węgierski wiec, będący elementem uroczystości Święta Narodowego Węgrów.

Plac Kossutha i okoliczne ulice wypełniło po brzegi ponad 300 tys. osób. Do obecnych wśród nich kilku tysięcy Polaków zwrócił się Victor Orban, który powiedział po polsku: - Za wolność Waszą i naszą!

Pociąg z Warszawy do Budapesztu wyruszył wczoraj o godz. 13.45. Po drodze zabierał kolejnych uczestników wyprawy, zatrzymując się w Radomiu, Kielcach, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Na ostatnim polskim przystanku czekała na podróżnych wspaniała niespodzianka. W Nowym Sączu siostry zakonne wyszły na peron z poczęstunkiem. - To było wzruszające przyjęcie. Siostry częstowały wszystkich własnymi wypiekami.

Pociągiem specjalnym pojechało do Budapesztu 700 osób. Ponad 2 tys. wyruszyło autokarami. Wśród nich jest także 50 Litwinów.

Po przyjeździe uczestnicy Wielkiej Wyprawy na Węgry udali się do Muzeum Narodowego, gdzie od godz. 9.00 rozpoczęły się polskie uroczystości.

Do zgromadzonych przemówił m.in. burmistrz Budapesztu Istvána Tarlósa, który był inicjatorem powstania w Budapeszcie pomnika upamiętniającego zbrodnię katyńską. W 2008 r. został odznaczony przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej przyznała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach przemówienie wygłosi redaktor Tomasz Sakiewicz.

15 marca 1848 r. na Węgrzech rozpoczęła się rewolucja. Miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego. Powołano parlament i niezależny od Austrii rząd, na którego czele stanął Lajos Kossuth. Rewolucję węgierską 1848 - 1849 roku poparł polski rząd narodowy na emigracji, a w walkach po stronie węgierskiej walczył trzytysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. W lutym 1849 naczelnym dowódcą wojsk węgierskich mianowano gen. Henryka Dembińskiego, zaś od sierpnia 1849 naczelnym wodzem armii węgierskiej został gen. Józef Bem. Dzień 15 marca stał się Świętem Narodowym na Węgrzech. W tym dniu odbywają się liczne uroczystości państwowe, mające upamiętnić krew bohaterów, w tym również Polaków, którzy zginęli w walkach o wolność.

PiKa
[fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook