Jedynie prawda jest ciekawa


Oklaski dla tysięcy Polaków w Budapeszcie

15.03.2012

Na placu Kossutha w centrum Budapesztu jest kilka tysięcy Polaków. Po przejściu z Góry Zamkowej nasi rodacy zostali owacyjnie przyjęci przez gospodarzy, którzy na ten moment utworzyli specjalny szpaler na skraju placu Kossutha.

Węgierskie portale internetowe z przyjazdu tysięcy Polaków uczyniły informację dnia, a tygodnik "Magyar Demokrata" na stronie tytułowej zamieścił biało-czerwoną flagę i tekst po polsku: Dzisiaj ponownie jesteśmy razem, ponieważ nie tylko zapach wiosny unosi się nad budapesztańskimi ulicami i placami, ale również grożące niebezpieczeństwo dla odradzającej się chrześcijańskiej Europy.  

Na placu  jest morze biało-czerwonych flag ze znakiem "Solidarności", słowami wsparcia dla Viktora Orbana. Nie mogło też zabraknąć hasła "Polaków Węgier dwa bratanki".

Finał Wielkiej Wyprawy na Węgry rozpoczął się o godz. 15.00, gdy ruszył ogólnonarodowy węgierski wiec, będący elementem uroczystości Święta Narodowego Węgrów.

Plac Kossutha i okoliczne ulice wypełniło po brzegi ponad 300 tys. osób. Do obecnych wśród nich kilku tysięcy Polaków zwrócił się Victor Orban, który powiedział po polsku: - Za wolność Waszą i naszą!

Pociąg z Warszawy do Budapesztu wyruszył wczoraj o godz. 13.45. Po drodze zabierał kolejnych uczestników wyprawy, zatrzymując się w Radomiu, Kielcach, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Na ostatnim polskim przystanku czekała na podróżnych wspaniała niespodzianka. W Nowym Sączu siostry zakonne wyszły na peron z poczęstunkiem. - To było wzruszające przyjęcie. Siostry częstowały wszystkich własnymi wypiekami.

Pociągiem specjalnym pojechało do Budapesztu 700 osób. Ponad 2 tys. wyruszyło autokarami. Wśród nich jest także 50 Litwinów.

Po przyjeździe uczestnicy Wielkiej Wyprawy na Węgry udali się do Muzeum Narodowego, gdzie od godz. 9.00 rozpoczęły się polskie uroczystości.

Do zgromadzonych przemówił m.in. burmistrz Budapesztu Istvána Tarlósa, który był inicjatorem powstania w Budapeszcie pomnika upamiętniającego zbrodnię katyńską. W 2008 r. został odznaczony przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej przyznała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach przemówienie wygłosi redaktor Tomasz Sakiewicz.

15 marca 1848 r. na Węgrzech rozpoczęła się rewolucja. Miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego. Powołano parlament i niezależny od Austrii rząd, na którego czele stanął Lajos Kossuth. Rewolucję węgierską 1848 - 1849 roku poparł polski rząd narodowy na emigracji, a w walkach po stronie węgierskiej walczył trzytysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. W lutym 1849 naczelnym dowódcą wojsk węgierskich mianowano gen. Henryka Dembińskiego, zaś od sierpnia 1849 naczelnym wodzem armii węgierskiej został gen. Józef Bem. Dzień 15 marca stał się Świętem Narodowym na Węgrzech. W tym dniu odbywają się liczne uroczystości państwowe, mające upamiętnić krew bohaterów, w tym również Polaków, którzy zginęli w walkach o wolność.

PiKa
[fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook