Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy protestują pod Ostrą Bramą

02.09.2015

Nasi rodacy walczą o prawo do nauczania po polsku.

Polacy w Wilnie znów muszą protestować. Na ulicy Ostrobramskiej zebrały się tłumy dzieci i młodzieży, którzy jednodniowym strajkiem chcą zwrócić uwagę na dyskryminacje polskiej mniejszości na Litwie. W Kaplicy Ostrobramskiej odbyła się Msza Św. w intencji poprawy sytuacji polskiej szkolnictwa.

"Ważne dla naszego serca sprawy zawierzamy Maryi, to jest wielkie wyznanie wiary. Dzisiaj chciałem, żeby na tej Eucharystii zabrzmiała pieśń "Magnificat" ("Wielbi dusza moja Pana"), byśmy mogli pomimo trudności zawierzyć się Bogu" - mówił ks. Włodzimierz Sołowiej podczas mszy św. w Kaplicy Ostrobramskiej w intencji szkolnictwa polskiego na Wileńszczyźnie.

Polscy wierni modlili się w intencji polskich szkół na Litwie. Protest, który zorganizowało Forum Rodziców Szkół Polskich, ma na celu zwrócenie uwagi na dyskryminacje polskiej mniejszości. Traktowanie Polaków na Litwie jako obywateli drugiej kategorii, to już stały element rzeczywistości politycznej bałtyckiej republiki. Dochodzi nawet do tego, że w państwie należącym do Unii Europejskiej, przedstawiciele mniejszości narodowej padają ofiarami zastraszeń.

"Jesteśmy zaniepokojeni tym, jak i jakie decyzje są podejmowane w stosunku do szkół mniejszości. Żyjemy w atmosferze niepewności, a nawet zastraszania. Nie chcieliśmy organizować strajku, ale nie widzimy innej możliwości zwrócenia uwagi władz na palące problemy w oświacie mniejszości narodowych" - powiedziała Danuta Narbut, jedna z organizatorek protestu.

"Uczestnicy strajku żądają odwołania dyskryminujących zapisów znowelizowanej 17 marca 2011 roku Ustawy o Oświacie, rezygnacji z ujednoliconego egzaminu maturalnego z języka litewskiego, przywrócenia obowiązkowego egzaminu z języka ojczystego (polskiego) na listę egzaminów maturalnych, zaprzestania stosowania dyskryminującej praktyki priorytetowego traktowana szkół litewskich, zwiększenia o 50 proc. koszyczka ucznia w szkołach mniejszości narodowych" - czytamy na portalu Wilonetka.lt

mly/wilnoteka.lt/wPolityce.pl

[fot.PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 2. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 3. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 4. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 5. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 6. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 7. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook