Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy na Ukrainie w dramatycznej sytuacji

15.07.2015

Polski rząd odmówił pomocy Polakom ze wschodu Ukrainy.

Rząd polski odmówił pomocy pięćdziesięciu Polakom z Ukrainy, którzy starali się o przyjazd do Polski.

„W Polsce informuje się o konflikcie Rosjan i Ukraińców, a Polacy nie zdają sobie sprawy, że tam dochodzi do ludzkich dramatów” - powiedziała Polskiemu Radiu Wiktoria Charczenko z fundacji Wolność i Demokracja.

„Ludzie są w depresji. O ile wcześniej chcieli pomocy, dziś wielu mówi, że zamierza ze sobą skończyć” - dodaje.

Obywatele Ukrainy, którzy prosili o pomoc rząd polski powołując się na polskie korzenie, to mieszkańcy Mariupola i okolic.

„Około 50 osób z Mariupola starało się o przyjazd do Polski. Niestety nasz rząd odmówił pomocy” - powiedział Michał Dworczyk, szef fundacji Wolność i Demokracja.

Powodem odmowy pomocy miał być fakt, że Mariupol nie leży w strefie działań wojennych. Poprzedni uchodźcy z Donbasu przyjęci przez polski rząd zostali przywiezieni właśnie z terenów ogarniętych działaniami wojennymi.

W rozmowie z IAR pracownicy fundacji Wolność i Demokracja podkreślają, że pomoc dla naszych rodaków na wschodzie Ukrainy opiera się głównie na działalności Kościoła Katolickiego.

W Polsce przebywa 63-ech uchodźców z Donbasu, którzy nie zostali objęci rządowym planem pomocy. Zwrócili się do Bronisława Komorowskiego o przyznanie im polskiego obywatelstwa.

Na stronie fundacji [Wolność i Demokracja](www wid.org.pl) znajdą państwo szczegółowe informacje na ten tego, jak można pomóc Polakom na wschodzie Ukrainy.

mly/PAP

[fot. Fratria]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Polacy

,

uchodźcy

,

rząd

Warto poczytać

 1. barc200092017 20.09.2017

  Hiszpański rząd przejął bezterminowo kontrolę nad budżetem Katalonii

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 2. football127020092017 20.09.2017

  Anglicy zwolnili trenera reprezentacji, choć ten miał świetne wyniki. Zgubiło go poczucie humoru

  - Mark Sampson od 2013 roku prowadził piłkarską reprezentację Angli kobiet. Jego podopieczne grały bardzo dobrze, ale został zwolniony za niewłaściwe zachowanie w poprzedniej pracy.

 3. Merkel05092017 20.09.2017

  Merkel ostro krytykuje przemówienie Trumpa w ONZ

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 4. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

 5. Katalonia 20.09.2017

  Hiszpańskie media: Katalonia bez szans na referendum

  Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook