Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy na Ukrainie w dramatycznej sytuacji

15.07.2015

Polski rząd odmówił pomocy Polakom ze wschodu Ukrainy.

Rząd polski odmówił pomocy pięćdziesięciu Polakom z Ukrainy, którzy starali się o przyjazd do Polski.

„W Polsce informuje się o konflikcie Rosjan i Ukraińców, a Polacy nie zdają sobie sprawy, że tam dochodzi do ludzkich dramatów” - powiedziała Polskiemu Radiu Wiktoria Charczenko z fundacji Wolność i Demokracja.

„Ludzie są w depresji. O ile wcześniej chcieli pomocy, dziś wielu mówi, że zamierza ze sobą skończyć” - dodaje.

Obywatele Ukrainy, którzy prosili o pomoc rząd polski powołując się na polskie korzenie, to mieszkańcy Mariupola i okolic.

„Około 50 osób z Mariupola starało się o przyjazd do Polski. Niestety nasz rząd odmówił pomocy” - powiedział Michał Dworczyk, szef fundacji Wolność i Demokracja.

Powodem odmowy pomocy miał być fakt, że Mariupol nie leży w strefie działań wojennych. Poprzedni uchodźcy z Donbasu przyjęci przez polski rząd zostali przywiezieni właśnie z terenów ogarniętych działaniami wojennymi.

W rozmowie z IAR pracownicy fundacji Wolność i Demokracja podkreślają, że pomoc dla naszych rodaków na wschodzie Ukrainy opiera się głównie na działalności Kościoła Katolickiego.

W Polsce przebywa 63-ech uchodźców z Donbasu, którzy nie zostali objęci rządowym planem pomocy. Zwrócili się do Bronisława Komorowskiego o przyznanie im polskiego obywatelstwa.

Na stronie fundacji [Wolność i Demokracja](www wid.org.pl) znajdą państwo szczegółowe informacje na ten tego, jak można pomóc Polakom na wschodzie Ukrainy.

mly/PAP

[fot. Fratria]

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook