Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy na Litwie represjonowali. W Jaszunach pozrywano polskie tabliczki

15.03.2014

Od kilku miesięcy mieszkańcy Jaszun są intensywnie szczuci przez litewskie media i polityków za polskie nazwy ulic.

W nocy z 11 na 12 marca nieznani sprawcy pozrywali tablice z polskimi nazwami ulic. Poszkodowani właściciele budynków podejrzewają, że w ten sposób litewscy nacjonaliści upamiętnili obchodzony 11 marca Dzień Odrodzenia Niepodległości. Zapowiadają też, że na miejsce zerwanych tablic będą umieszczone nowe - podaje Kurier Wileński.

"Teraz zamówię większy napis, być może nawet duży baner, który umieszczę na dachu, żeby innym razem nie byłoby im łatwo" – mówi „Kurierowi” Jarosław Pieszko, właściciel sklepu przy ulicy Lidzkiej w Jaszunach, z którego zniknęła polska tablica z nazwą ulicy. Przed kilkoma laty, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą (2 maja), Jarosław Pieszko na swoim sklepie wywiesił polską flagę. Dostał za to wezwanie na policję, która chciała nałożyć karę grzywny.

"Wtedy ta sprawa mnie zbulwersowała. Postanowiłem więc umieścić na sklepie tablicę z nazwą ulicy po polsku i po litewsku. Była to jedna z pierwszych dwujęzycznych tablic w Jaszunach. Potem inni mieszkańcy zaczęli zamieszczać na swoich posesjach dwujęzyczne tablice i nikomu to nie przeszkadzało" – opowiada. Zauważa też, że dziś, z powodu zaszczucia ludzi przez litewskie media i polityków, tablic jest znacznie mniej.

CAŁY ARTYKUŁ NA STRONIE polskie-tabliczki/" target="_blank" title="http://kurierwilenski.lt/2014/03/13/w-jaszunach-pozrywano-polskie-tabliczki/">KurierWilenski.lt

Fot. Marian Paluszkiewicz/Kurier Wileński

Słowa kluczowe:

Litwa

,

Polska

,

mniejszość narodowa

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook