Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy litewscy czczą Smoleńsk i Katyń

10.04.2015

W polskich szkołach na Litwie odbyły się apele i lekcje przypominające Smoleńsk i Katyń. Wieczorem ciąg dalszy uroczystości – msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

- Temat Katynia jest trudnym tematem dla współczesnej młodzieży, dlatego każda kolejna rocznica zbrodni jest krokiem ku zgłębieniu tematu - powiedział PAP Czesław Dawidowicz, dyrektor Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie.

Gimnazjum to, a także wileńskie Gimnazjum im. Jana Pawła II, biorą udział w programie edukacyjnym "Katyń - ocalić od zapomnienia", który trwa od roku 2008. Jego honorowym patronem był prezydent Lech Kaczyński. Celem programu jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie pamięci o tych osobach przez posadzenie 21 tys. 857 drzew zwanych Dębami Pamięci. Każdy dąb ma upamiętniać konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Miednoje lub Charkowie.

Na dziedzińcach obu wileńskich gimnazjów rosną dęby. Jeden przypominają ppłka Bronisława Hołuba, drugi por. Zygmunta Kosiłowicza, wilnian, którzy zginęli w Katyniu.

Do upamiętnienia 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej przygotowuje się również Szkoła Średnia im. św. Jana Bosko w Jałówce, w rejonie wileńskim. W przyszły wtorek zostanie tu odsłonięta tablica pamiątkowa.

W piątek wieczorem z inicjatywny polskiej placówki dyplomatycznej w wileńskim kościele pw. św. Rafała Archanioła zostanie odprawiona msza w intencji ofiar obu tragedii.

Przed siedmiu laty w tym kościele została odsłonięta tablica, upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, wśród których byli też Litwini. Świątynia znajduje się w dzielnicy Śnipiszki, gdzie przed wojną stacjonowało około 15 jednostek wojskowych, m.in. I Pułk Piechoty Legionów, którego pierwszym dowódcą był późniejszy marszałek Józef Piłsudski.

Przed laty nieżyjącemu już wileńskiemu dziennikarzowi Jerzemu Surwille udało się ustalić nazwiska około 500 osób, przedstawicieli polskiej inteligencji z Wilna i Wileńszczyzny, a także z dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, którzy zginęli w Katyniu.

Litewskie media w piątek wspominają głównie o 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Przed pięciu laty w katastrofie tej zginął wielki przyjaciel Litwy prezydent Lech Kaczyński - powiedział w rozmowie z polską rozgłośnią w Wilnie Znad Wilii Arturas Paulasukas, przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony. Poseł wyraził żal, że wokół tej tragedii zrodziło się wiele spekulacji, mitów i teorii spiskowych”.

PAP

[FOTO: PAP/SERGEI CHIRIKOV]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

Katyń

Warto poczytać

 1. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 2. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

 3. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 4. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 5. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 6. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 7. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 8. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook