Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy litewscy czczą Smoleńsk i Katyń

10.04.2015

W polskich szkołach na Litwie odbyły się apele i lekcje przypominające Smoleńsk i Katyń. Wieczorem ciąg dalszy uroczystości – msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

- Temat Katynia jest trudnym tematem dla współczesnej młodzieży, dlatego każda kolejna rocznica zbrodni jest krokiem ku zgłębieniu tematu - powiedział PAP Czesław Dawidowicz, dyrektor Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie.

Gimnazjum to, a także wileńskie Gimnazjum im. Jana Pawła II, biorą udział w programie edukacyjnym "Katyń - ocalić od zapomnienia", który trwa od roku 2008. Jego honorowym patronem był prezydent Lech Kaczyński. Celem programu jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie pamięci o tych osobach przez posadzenie 21 tys. 857 drzew zwanych Dębami Pamięci. Każdy dąb ma upamiętniać konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Miednoje lub Charkowie.

Na dziedzińcach obu wileńskich gimnazjów rosną dęby. Jeden przypominają ppłka Bronisława Hołuba, drugi por. Zygmunta Kosiłowicza, wilnian, którzy zginęli w Katyniu.

Do upamiętnienia 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej przygotowuje się również Szkoła Średnia im. św. Jana Bosko w Jałówce, w rejonie wileńskim. W przyszły wtorek zostanie tu odsłonięta tablica pamiątkowa.

W piątek wieczorem z inicjatywny polskiej placówki dyplomatycznej w wileńskim kościele pw. św. Rafała Archanioła zostanie odprawiona msza w intencji ofiar obu tragedii.

Przed siedmiu laty w tym kościele została odsłonięta tablica, upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, wśród których byli też Litwini. Świątynia znajduje się w dzielnicy Śnipiszki, gdzie przed wojną stacjonowało około 15 jednostek wojskowych, m.in. I Pułk Piechoty Legionów, którego pierwszym dowódcą był późniejszy marszałek Józef Piłsudski.

Przed laty nieżyjącemu już wileńskiemu dziennikarzowi Jerzemu Surwille udało się ustalić nazwiska około 500 osób, przedstawicieli polskiej inteligencji z Wilna i Wileńszczyzny, a także z dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, którzy zginęli w Katyniu.

Litewskie media w piątek wspominają głównie o 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Przed pięciu laty w katastrofie tej zginął wielki przyjaciel Litwy prezydent Lech Kaczyński - powiedział w rozmowie z polską rozgłośnią w Wilnie Znad Wilii Arturas Paulasukas, przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony. Poseł wyraził żal, że wokół tej tragedii zrodziło się wiele spekulacji, mitów i teorii spiskowych”.

PAP

[FOTO: PAP/SERGEI CHIRIKOV]

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 5. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 6. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 7. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook