Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy i Węgrzy oburzeni słowami Schulza. "Nie jest świadom podstawowych faktów"

05.01.2018
Schulz27112017
Polacy i Węgrzy oburzeni słowami Schulza. "Nie jest świadom podstawowych faktów"

Groźby szefa SPD Martina Schulza, że Niemcy ograniczą wpłaty do budżetu UE, jeśli Polska i Węgry nie pomogą w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego, są mylące i pokazują zapędy do dyktowania innym postępowania w UE - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

Schulz w wywiadzie dla piątkowego "Bilda" powiedział, że przy następnych wieloletnich perspektywach budżetowych UE Niemcy nie mogą po prostu nadal wpłacać do budżetu zwykłych sum, jeżeli kraje będące biorcami funduszy, jak Węgry czy Polska, nie przyczynią się do przyjęcia uchodźców.

- To nie jest tak, że sumy, które wpłacają Niemcy wynikają z wielkoduszności czy dobrej woli Niemiec, tylko wynikają po prostu z regulacji europejskich. To, że Niemcy są płatnikami netto, wynika z przepisów europejskich - powiedział PAP Krasnodębski.

Jego zdaniem stwierdzenia, jakie padły z ust Schulza, są mylące i sprawiają wrażenie, że to do Niemiec należy decyzja, ile wpłacają do budżetu i ile inne kraje z tego budżetu otrzymują. Przyznał, że Niemcy jako kraj członkowski mogą współkształtować budżet, ale są jednym z 27 państw, które będą to robić.

- Te wypowiedzi świadczą tylko o takich tendencjach, zapędach do dyktowania innym krajom postępowania, czyli nietraktowania Unii poważnie - zaznaczył polityki PiS.

Zauważył, że niedługo rozpoczną się negocjacje budżetowe (Komisja Europejska już pracuje na projektem wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r.), a polski rząd będzie starał się jak najskuteczniej obronić nasze interesy. - To nie jest tak, że te fundusze, które napływały do Polski, służyły tylko Polsce, bo jak wiemy, znaczna część tych pieniędzy z powrotem wracała do firm zachodnich, w tym niemieckich. Nie mówiąc o tym, że poprawianie infrastruktury służy też inwestorom zagranicznym w Polsce - podkreślił eurodeputowany.

Dlatego jego zdaniem tego rodzaju oceny, jak gdyby fundusze z UE były rodzajem jałmużny, świadczą jedynie o "zatrutej atmosferze w UE". - Jeszcze parę lat temu nikt by tak nie powiedział - dodał.

Krasnodębski opowiedział się jednocześnie przy tym, by rozmawiać z niemieckimi partnerami. - My chcemy jak najlepszych stosunków z Niemcami. To kraj sąsiedni i łączy nas bardzo wiele, ale do takiego lepszego porozumienia trzeba dwóch stron. Do tej pory nie było tak, że polscy politycy, nie mówiąc już o mediach, są bardzo negatywnie nastawieni do Niemiec, tylko odwrotnie - stwierdził.

Zdaniem europosła trudno zaakceptować taką sytuację, że za "absurdalną politykę migracyjną Niemiec", odrzucaną również przez tamtejsze społeczeństwo, będą odpowiadać inne państwa członkowskie.

Schulz skrytykował w wywiadzie postawę rządów w Budapeszcie i Warszawie oraz w Wiedniu za to, że "unikają odpowiedzialności" i postępują tak, jakby problem uchodźców dotyczył wyłącznie Niemców.

Polityk PiS zaznaczył, że polityka otwartych drzwi dla uchodźców przyczyniła się do niestabilności politycznej w Niemczech. - Pan Martin Schulz ma dziwną skłonność do apodyktyczności i trzeba mu przypomnieć, że nie na tym polega UE i wartości europejskie, na które skądinąd tak wielu polityków niemieckich lubi się powoływać - powiedział Krasnodębski.

Ponadto jego zdaniem wątpliwe jest, czy SPD wejdzie w ogóle do koalicji rządzącej. Zwrócił uwagę, że powtórki z wielkiej koalicji nie chce większość Niemców. Po załamaniu się w ubiegłym roku rozmów chadeków kanclerz Angeli Merkel z przedstawicielami Zielonych i liberałów teraz CDU ma rozmawiać o możliwości utworzenia gabinetu z SPD.

Krasnodębski ocenił, że jedną ze spraw, która prawdopodobnie przyczyni się do tego, że ta koalicja nie powstanie, jest właśnie polityka imigracyjna. Dlatego jego zdaniem ze strony Schulza podejmowana jest próba przerzucania odpowiedzialności za ten problem na inne kraje członkowskie. 

- Szef SPD Martin Schulz nie jest świadom podstawowych faktów i stale podstawia nogę Węgrom, które bronią także niemieckich obywateli - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w reakcji na wypowiedź Schulza.

Szef węgierskiej dyplomacji powiedział agencji MTI, że rząd Węgier miał nadzieję, iż Schulz odzyska poczucie rzeczywistości po powrocie "z brukselskiej bańki mydlanej do niemieckiej rzeczywistości". Schulz był do 17 stycznia 2017 r. przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

- Okazało się jednak definitywnie, że nadzieja ta była bezpodstawna. Martin Schulz nie jest nawet świadom podstawowych faktów. Znajduje się przy tym w wygodnej sytuacji, jest bowiem obywatelem kraju czerpiącego korzyści z tego, że Węgry za cenę dużych wysiłków, stosując prawo europejskie, bronią zewnętrznych granic strefy Schengen. Martin Schulz nieustannie podstawia od tyłu nogę Węgrom broniącym wszystkich niemieckich obywateli - oświadczył Szijjarto.

Dodał, że Węgry wydały dotąd na ochronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej i strefy Schengen miliard euro.

- Komisja Europejska odmówiła nawet częściowego pokrycia tej sumy, chociaż węgierska ochrona granicy służy też ochronie Niemiec i całej Unii Europejskiej. Brakiem solidarności wykazują się zatem nie Węgry, tylko Unia Europejska - oznajmił.

Podkreślił, że Węgry przyjmują każdego uchodźcę zgodnie z zapisami prawa międzynarodowego, ale zdecydowanie odrzucają przyjmowanie nielegalnych imigrantów i osób przybywających z przyczyn ekonomicznych.

- Podejmując wszystkie te działania Węgry biorą na siebie dużo większy ciężar, niż oznaczałyby kompletnie bezsensowne kwoty (rozdziału uchodźców między państwa UE - PAP) - powiedział minister.

Według Szijjarto Węgry nigdy nie uległy pokusie, by "fetować chaos prawny i anarchię" i zawsze "respektowały prawo europejskie".

- Jednocześnie zwracamy uwagę, że kraje środkowoeuropejskie, w tym nasza ojczyzna, odrzucają snute przez Martina Schulza plany budowy imperium i nadal opowiadają się za Unią Europejską opierającą się o silne, wolne narody europejskie - oświadczył.


PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook