Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy ewakuowani z Syrii

30.08.2012

Kolejna grupa obywateli Polski zostanie ewakuowana w czwartek z objętej rebelią Syrii - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeksandr Dikusarow.

Polacy przylecą w godzinach wieczornych z Damaszku do Kijowa ukraińskim samolotem wojskowym. Ukraina ewakuuje z Syrii obywateli RP już po raz drugi.

Na początku sierpnia z syryjskiego miasta Aleppo przyleciało do Kijowa sześć Polek i dziewięcioro ich dzieci. "W chwili obecnej wiemy, że do ewakuacji zgłosiło się pięcioro obywateli Polski, ale może być ich więcej" - powiedział Dikusarow.

"Pomagamy im w opuszczeniu Syrii w porozumieniu z polskim rządem. Po prostu mamy taką możliwość" - oświadczył rzecznik ukraińskiej dyplomacji. Prócz Polaków ukraiński samolot wojskowy przywiezie do Kijowa obywateli Ukrainy oraz Białorusi i Mołdawii. W sierpniu za pomoc w ewakuacji polskich obywateli podziękował stronie ukraińskiej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki podkreślał wówczas, że w ewakuację byli zaangażowani polscy dyplomaci w Kijowie, Bejrucie, Libanie oraz dyplomaci ewakuowani z Damaszku. W lipcu Polska podjęła decyzję o czasowym zawieszeniu działalności ambasady w stolicy Syrii. Szef MSZ mówił wtedy, że decyzję podjęto z powodu dramatycznie zaostrzającego się kryzysu wewnętrznego w Syrii, skutkującego pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa oraz brakiem możliwości dalszego wykonywania powierzonych zadań przez polskich dyplomatów. Sikorski zapowiedział, że dyplomaci wrócą do Syrii, kiedy tylko będzie to możliwe. Od marca 2011 roku trwa w Syrii powstanie przeciwko reżimowi Asada. Początkowe pokojowe demonstracje, inspirowane arabską wiosną, przerodziły się w opór zbrojny, krwawo tłumiony przez siły rządowe. Dotychczas zginęło w Syrii ok. 25 tys. osób, głównie cywilów.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Polacy

,

ewakuacja

,

Syria

,

Kijów

,

Damaszek

Warto poczytać

 1. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 2. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 3. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 4. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 5. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

 6. mid-epa05874016 28.03.2017

  Rosyjski bank potwierdza kontakty z zięciem Trumpa

  Jared Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

 7. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook