Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy będą dowodzić komandosami NATO

01.01.2015

Polscy żołnierze rozpoczęli dyżur w sojuszniczych jednostkach do zadań specjalnych. To właśnie nasi rodacy będą kierować tymi strukturami.

To duże osiągnięcie, zwłaszcza że inne państwa NATO czekały na to 10-15 lat, a Polakom udało się przejąć dowodzenia po zaledwie 5 latach szkolenia. Ostatni sprawdzian odbył się jesienią.

„Jednym z ostatnich sprawdzianów były przeprowadzone we wrześniu 2014 roku ćwiczenia o kryptonimie 'Noble Swort'” - tłumaczy Inspektor Wojsk Specjalnych, generał Piotr Patalong w wywiadzie dla Polskiego Radia.

„To duży sukces, ale okupiony miesiącami ćwiczeń i sprawdzaniem naszych jednostek” - dodaje gen. Patalong.

3/4 zespołu oddziałów specjalnych Sojuszu stanowią polscy komandosi. Kluczową rolę będą w nim pełnić żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Polacy będą pełnić swój dyżur bojowy w jednostkach specjalnych przez cały rok. „Specjalsi” mogą pełnić swoje zadania w każdym zakątku świata. Komandosi są przygotowani do prowadzenia akcji na lądzie, w powietrzu i na morzu.

gah/polskieradio.pl

[fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/mon.gov.pl/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. refugeeswelcome 21.03.2018

  Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

  Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ"

 2. BialyDom 21.03.2018

  Interes Polski ważniejszy dla Trumpa od Niemiec! Sensacyjny projekt administracji USA

  Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje"

 3. trump20032018 20.03.2018

  Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

  Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

 4. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 5. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 6. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook