Jedynie prawda jest ciekawa


Pół miliona ludzi na Ukrainie objętych pomocą papieską

26.12.2017
ukraina26122017
Pół miliona ludzi na Ukrainie objętych pomocą papieską

- Pół miliona ludzi skorzysta zimą z pomocy papieża Franciszka dla Ukrainy, w której wschodniej części od 2014 roku toczy się wojna - powiedział PAP biskup pomocniczy diecezji lwowskiej Edward Kawa, kierujący sekretariatem rozdzielającym tę pomoc.

"Pomoc papieska skierowana jest do uchodźców wewnętrznych, ludzi, którzy w związku z konfliktem na Ukrainie zmuszeni byli do opuszczenia swoich domów. Są to osoby cywilne i nie tylko katolicy; pomocy udziela się każdemu potrzebującemu bez względu na to, czy jest wierzący, czy nie" - poinformował biskup.

"Patrzymy według tego, co jest konieczne, by człowiek mógł przeżyć i przetrwać ten trudny czas. Naszym zadaniem jest ubrać takiego uchodźcę, nakarmić go, dać mu schronienie i zapewnić leczenie" - zaznaczył.

W ramach pomocy od papieża Franciszka realizowany jest m.in. projekt kupowania opału dla mieszkańców strefy przyfrontowej. W Awdijiwce i Marjince w obwodzie donieckim za pieniądze z datków wiernych Kościoła katolickiego w domach montowane są kotły do ogrzewania.

"Tych kotłów jest ponad tysiąc i codziennie do dziesięciu domów podłączane jest ciepło oraz dostarczane dwie tony opału, żeby ludzie mogli przeżyć zimę" - powiedział bp Kawa.

Duchowny podkreśla, że w związku z działaniami wojennymi w Donbasie sytuacja w tym regionie jest bardzo trudna. Ludzie żyją tam pod ostrzałem i każdego dnia narażeni są na niebezpieczeństwo.

"Działania wojenne prowadzone są falami. My przychodzimy z pomocą, kiedy jest spokojniej. Odbudowujemy domy, staramy się zapewnić podstawowe warunki do życia. Za jakiś czas znów zaczynają się strzały i często niszczony jest cały dobytek" - mówi.

Taka sytuacja panuje m.in. w Nowołuhańsku, który znajduje się kilkaset metrów od linii rozgraniczenia między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

"Odbudowaliśmy tam z pieniędzy papieskich salę sportową w szkole, która wskutek wojny była zniszczona. W tej szkole uczy się około 200 dzieci. Kilka dni temu dostaliśmy informację, że szkoła została ostrzelana. Tuż obok szkoły był potężny wybuch, zostały powybijane okna a jedno dziecko, niestety, trafiło do szpitala. Udał się tam nasz przedstawiciel, by dowiedzieć się, jaka pomoc jest tam potrzebna" - powiedział biskup Kawa.

Według jego relacji jeszcze gorsza sytuacja panuje na terenach opanowanych przez separatystów. Mówił o tym po niedawnej wizycie w Ługańsku nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti.

"Na tych okupowanych terenach ludziom żyje się bardzo źle. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych. Wielu z nich zamarza, umiera z głodu i to wymaga naprawdę bardzo szybkiego działania. Spotykam się więc z organizacjami, które mają pozwolenie na działanie na tym terenie i chcemy wejść tam z naszą pomocą przez te organizacje, żeby dostarczyć tam żywność i leki" - powiedział biskup Kawa.

Katolicy na całym świecie, w tym w Polsce, zebrali na pomoc papieską dla Ukrainy 16 mln euro. W ubiegłym roku wykorzystano niemal połowę tej kwoty. "Wydaje się, że są to duże pieniądze, ale biorąc pod uwagę potrzeby, które tam są, to nie jest to wielka suma. Dlatego my się koncentrujemy tylko na tym, co jest konieczne. Nie kupujemy nieruchomości, samochodów lecz zaopatrujemy szpitale i pomagamy tym, co jest naprawdę potrzebne w życiu tych ludzi" - zaznaczył.

Bp Kawa podkreśla, że na wschodniej Ukrainie wciąż mieszkają katolicy i osoby z polskimi korzeniami. "Nie zostało ich wielu. Zazwyczaj są to ludzie, którzy mają polskie pochodzenie, choć często już po polsku nie rozmawiają. I oni też potrzebują pomocy. Spotykamy się z nimi, są dla nas jednym ze źródeł informacji, co się dzieje, jaka jest sytuacja i jaka pomoc jest potrzebna" - powiedział.

W związku z sytuacją na Ukrainie biskup poprosił wiernych w Polsce modlitwę o pokój.

"Ukraina dziś bardzo go potrzebuje. Tu nie chodzi tylko o konflikt na wschodzie. Ten pokój jest potrzebny w sercach wszystkich ludzi. Mówię to jako mieszkaniec Ukrainy i człowiek, który tutaj się urodził i wychował. Panuje ogromny niepokój, jest napięcie, stan bardzo depresyjny. Myślę, że te święta Bożego Narodzenia są taką wspaniałą okazją, by przeżywając Narodzenie Boże i miłość Boga do każdego człowieka, by doświadczyć pokoju. Poczynając od domu, własnej rodziny i na całym kraju kończąc" - podkreślił.

Hierarcha podziękował także Polakom za to, że wsparli swoimi datkami inicjatywę papieża Franciszka na rzecz Ukrainy.

"Chciałbym podziękować moim rodakom, Polakom i katolikom, wszystkim, którzy złożyli tę ofiarę na pomoc papieską, gdyż ze strony Kościoła katolickiego w Polsce było w tę akcję ogromne zaangażowanie" - powiedział bp Kawa w rozmowie z PAP.

Z Kijowa Jarosław Junko/PAP/jjk/ ap/ 

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. UchodzcyGrecja07052018 22.06.2018

  Imigranci demolują centrum niemieckiego miasta. Porażąjące sceny utrwalone na filmach

  Mistrzostwa Świata to impreza, która potrafi łączyć ludzi na świecie wywołując wielkie emocje. Jednak nie zawsze są one pozytywne, o czym dobitnie przekonali się mieszkańcy niemieckiego miasta Wuppertal, doświadczając ataku ze strony imigrantów

 3. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 4. lifeline22062018 22.06.2018

  Ostra wypowiedź szefa włoskiego MSW: „Jeśli statek z imigrantami wpłynie do nas, osądzimy załogę”

  "Załodze zostanie wytoczony proces, a jednostkę skonfiskujemy".

 5. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 6. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 7. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 8. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook