Jedynie prawda jest ciekawa


Pokojowe orędzie papieża

25.12.2013

"Boże Narodzenie wzywa nas do tego, by oddać chwałę Bogu - powiedział papież Franciszek w swym pierwszym świątecznym orędziu „Urbi et Orbi”, wygłoszonym ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra. Pozwólmy, by nas poruszyła dobroć Boga" - wezwał Ojciec Święty.

Swe orędzie papież oparł na pieśni aniołów z Ewangelii: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. Wyjaśnił, że Boże Narodzenie wzywa nas przede wszystkim do tego, „aby oddać chwałę Bogu, bo jest dobry, wierny i miłosierny”. „W tym dniu życzę wszystkim, aby rozpoznali prawdziwe oblicze Boga, Ojca, który dał nam Jezusa. Życzę wszystkim, by odczuli, że Bóg jest blisko, by przebywali w Jego obecności, aby Go miłowali, aby oddawali Mu pokłon. A każdy z nas może oddać chwałę Bogu zwłaszcza przez swoje życie, przez życie wypełnione miłością Boga i braci” - tłumaczył Franciszek.

Mówiąc o pokoju wskazał, że „prawdziwy pokój nie jest równowagą między przeciwnymi siłami”, nie jest też „piękną «fasadą», za którą kryją się spory i podziały”. Pokój jest codziennym zaangażowaniem w oparciu o łaskę, jaką Bóg nam dał w Jezusie Chrystusie.

Wojny unicestwiają i ranią tak wiele istnień ludzkich!” - stwierdził Ojciec Święty i przywołał trwające obecnie konflikty. Wezwał do modlitwy, aby Bóg „oszczędził umiłowanemu narodowi syryjskiemu nowych cierpień, a strony konfliktu położyły kres wszelkiej przemocy i zapewniły dostęp do pomocy humanitarnej”. „Widzieliśmy, jak potężna jest modlitwa! I cieszę się, że dziś w to nasze błaganie o pokój w Syrii włączają się także wyznawcy innych religii. Nigdy nie traćmy męstwa w modlitwie! Odwagi, by powiedzieć: Panie, obdarz Twoim pokojem Syrię i cały świat!” - wezwał papież nawiązując do wrześniowego dnia modlitwy i postu w intencji pokoju, po którym nie doszło do interwencji zbrojnej w Syrii.

Następnie Franciszek prosił Boga o pokój dla Republiki Środkowoafrykańskiej, „często zapomnianej przez ludzi”. „Ale Ty, Panie o nikim nie zapominasz! I pragniesz przynieść pokój także na tę ziemię, rozszarpywaną spiralą przemocy i ubóstwa, gdzie tak wiele osób nie ma domów, wody i pożywienia, tego minimum niezbędnego do życia” - mówił papież.

Wspomniał o konflikcie w Sudanie Południowym, „gdzie obecne napięcia już przyniosły szereg ofiar i zagrażają pokojowemu współtworzeniu tego młodego państwa”.

„Ty, Książę Pokoju, nawróć wszędzie serca ludzi przemocy, żeby złożono broń i podjęto drogę dialogu” - modlił się Ojciec Święty. W tym kontekście wymienił Nigerię, Ziemię Świętą - z prośbą do Boga, by „osiągnięto szczęśliwy rezultat negocjacji pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami” - a także Irak.

„Ty, O Panie życia, chroń tych, którzy są prześladowani ze względu na Twoje imię. Obdarz nadzieją i pociechą przesiedleńców i uchodźców, zwłaszcza w Rogu Afryki i we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Spraw, aby imigranci poszukujący godnego życia znajdowali gościnność i pomoc. Niech nigdy więcej nie będzie takich tragedii, jakich byliśmy świadkami tego roku, z wieloma zmarłymi na Lampedusie!” - apelował Franciszek.

Prosił Dziecię z Betlejem, by dotknęło „serc wszystkich, którzy biorą udział w handlu ludźmi, aby zdali sobie sprawę, jak jest to bardzo poważne przestępstwo przeciwko ludzkości”. „Zwróć swe spojrzenie ku wielu dzieciom, które są uprowadzane, ranione i zabijane w konfliktach zbrojnych i na te, które zamienia się w żołnierzy, okradając je z dzieciństwa” - modlił się papież.

„Panie nieba i ziemi, spójrz na tę naszą planetę, którą często pożądliwość i chciwość ludzi nadmiernie eksploatuje. Pomagaj i broń osoby będące ofiarami klęsk żywiołowych, szczególnie umiłowany naród filipiński, poważnie dotknięty niedawnym tajfunem” - kontynuował Ojciec Święty.

Dodał na zakończenie, że właśnie „na tym świecie, pośród tej ludzkości dziś narodził Zbawiciel”. „Zatrzymajmy się przed Dzieciątkiem z Betlejem. Pozwólmy, aby nasze serce się wzruszyło, pozwólmy, by rozpaliło się ono czułością Boga. Potrzebujemy Jego serdeczności. Bóg jest wielki w miłości, Jemu cześć i chwała na wieki! Bóg jest pokojem: prośmy Go, aby nam pomógł budować go każdego dnia w naszym życiu, w naszych rodzinach, w naszych miastach i narodach, na całym świecie. Pozwólmy, by nas poruszyła dobroć Boga” - apelował Franciszek.

ansa/KAI

[fot. PAP/EPA]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook