Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pogrzeb pierwszej ofiary z Majdanu

24.01.2014

Pięć tysięcy osób przyszło we Lwowie na pogrzeb 51-letniego aktywisty protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Uprowadzono go ze szpitala i zakatowano w lesie w okolicach stolicy Ukrainy.

Jurij Werbycki został zabity "tylko dlatego, że był lwowianinem i >>banderowcem<<, jak zwracali się do niego jego kaci" - napisał portal Zaxid.net (czyt. Zachid.net).

Ceremonia przebiegała spokojnie. Prócz rodziny i znajomych przyszli na nią przedstawiciele władz Lwowa z merem Andrijem Sadowym oraz zwykli mieszkańcy miasta. "Wychodząc z cerkwi, ludzie śpiewali hymn Ukrainy i płakali" - relacjonuje portal Zik.ua.

Ciało Werbyckiego, nauczyciela, sejsmologa i alpinisty ze Lwowa, który uczestniczył w protestach na Majdanie, odnaleziono w środę w pobliżu wsi w okolicach Kijowa.

Znany działacz społeczny Ihor Łucenko, który został porwany z tego samego szpitala wraz z Werbyckim, lecz odzyskał wolność, poinformował wcześniej, że Werbyckiego wraz z nim wywieziono poza Kijów.

Według relacji Łucenki został on porwany ze szpitala we wtorek wieczorem przez ok. dziesięciu młodych, dobrze zbudowanych ludzi, gdy przywiózł tam człowieka ranionego w oko podczas starć z milicją. Łucenko mówił gazecie internetowej "Ukrainska Prawda", że wraz z Werbyckim został wywieziony do lasu, gdzie był przesłuchiwany przez porywaczy.

"Słyszałem, że ten Jurij jest bardzo silnie naciskany. Dlaczego on, a nie ja? Bo on - jak się okazało - jest ze Lwowa, a dla tych ludzi jest to (mieszkańcy Lwowa) szczególna kasta wrogów. Dlatego się za niego wzięli ci - można powiedzieć - najbardziej aktywni ludzie (porywacze). Mną w porównaniu z nim praktycznie nikt się nie zajmował" - powiedział Łucenko.

Łucenko, o którego porwaniu donosiły praktycznie wszystkie najważniejsze media, został pobity, jednak wypuszczono go - jak opowiadał - w szczerym polu, po czym zdołał dotrzeć do jakiejś wsi, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że ciało Werbyckiego odnaleźli mieszkańcy wsi Hnidyn wraz z ciałem innego, niezidentyfikowanego dotychczas człowieka. Ich głowy były obwiązane taśmą klejącą.

W środę podczas starć protestujących z milicją w Kijowie zginęło pięć osób. Cztery z nich zostały zastrzelone.

PAP, rch

[Fot. PAP / EPA]

 


Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Kijów

,

szpital

,

pogrzeb

,

protest

Warto poczytać

 1. papsyriapap 07.10.2015

  USA nie będą współpracować z Rosją

  Stany Zjednoczone nie będą współpracować wojskowo z Rosją w Syrii, gdyż strategia Moskwy jest "tragicznie błędna" - oświadczył minister obrony USA Ash Carter. To jego najmocniejsza dotychczas wypowiedź na ten temat .

 2. mid-epa04967216 07.10.2015

  Putin i Szojgu w TV na temat Syrii

  Show w rosyjskiej telewizji. Putin i minister obrony Rosji – Szojgu ogłosili na oczach rodaków jedność poglądów w kwestii zaangażowania w Syrii.

 3. mid-epa04966710 07.10.2015

  Francja walczy o nastolatków

  We Francji rusza kampania medialna mająca odwieść nastolatków od przyłączania się do Państwa Islamskiego.

 4. demo 07.10.2015

  Belgowie demonstrują przeciw oszczędnościom

  80 tysięcy Belgów wyszło na ulice Brukseli, by protestować przeciw decyzjom rządu.

 5. ukrainawybory36514 07.10.2015

  Ukraina: Wybory w Donbasie po demilitaryzacji

  „Wybory na terytorium, na którym obecne są zagraniczne wojska czy sprzęt wojskowy, są z zasady niemożliwe.”

 6. mid-epa04966783 07.10.2015

  Merkel traci poparcie

  Partia CDU, z której wywodzi się obecna kanclerz Niemiec, trafi poparcie w sondażach.

 7. popeFrancisSI 07.10.2015

  Papież: Potrzebny zastrzyk życia rodzinnego

  Podczas audiencji generalnej papież Franciszek powiedział, że “wszędzie potrzebny jest mocny zastrzyk ducha rodzinnego”. Katechezę papież poświęcił trwającemu w Watykanie synodowi biskupów na temat rodziny.

 8. dudpapSIpar 07.10.2015

  Duda leci do Paryża

  Prezydent Andrzej Duda 28 października uda się z wizytą do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Francji Francois Hollande'em - poinformował w środę prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Tematami rozmów mają być m.in. szczyt klimatyczny w Paryżu oraz szczyt NATO w Warszawie.

Facebook