Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pogrzeb pierwszej ofiary z Majdanu

24.01.2014

Pięć tysięcy osób przyszło we Lwowie na pogrzeb 51-letniego aktywisty protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Uprowadzono go ze szpitala i zakatowano w lesie w okolicach stolicy Ukrainy.

Jurij Werbycki został zabity "tylko dlatego, że był lwowianinem i >>banderowcem<<, jak zwracali się do niego jego kaci" - napisał portal Zaxid.net (czyt. Zachid.net).

Ceremonia przebiegała spokojnie. Prócz rodziny i znajomych przyszli na nią przedstawiciele władz Lwowa z merem Andrijem Sadowym oraz zwykli mieszkańcy miasta. "Wychodząc z cerkwi, ludzie śpiewali hymn Ukrainy i płakali" - relacjonuje portal Zik.ua.

Ciało Werbyckiego, nauczyciela, sejsmologa i alpinisty ze Lwowa, który uczestniczył w protestach na Majdanie, odnaleziono w środę w pobliżu wsi w okolicach Kijowa.

Znany działacz społeczny Ihor Łucenko, który został porwany z tego samego szpitala wraz z Werbyckim, lecz odzyskał wolność, poinformował wcześniej, że Werbyckiego wraz z nim wywieziono poza Kijów.

Według relacji Łucenki został on porwany ze szpitala we wtorek wieczorem przez ok. dziesięciu młodych, dobrze zbudowanych ludzi, gdy przywiózł tam człowieka ranionego w oko podczas starć z milicją. Łucenko mówił gazecie internetowej "Ukrainska Prawda", że wraz z Werbyckim został wywieziony do lasu, gdzie był przesłuchiwany przez porywaczy.

"Słyszałem, że ten Jurij jest bardzo silnie naciskany. Dlaczego on, a nie ja? Bo on - jak się okazało - jest ze Lwowa, a dla tych ludzi jest to (mieszkańcy Lwowa) szczególna kasta wrogów. Dlatego się za niego wzięli ci - można powiedzieć - najbardziej aktywni ludzie (porywacze). Mną w porównaniu z nim praktycznie nikt się nie zajmował" - powiedział Łucenko.

Łucenko, o którego porwaniu donosiły praktycznie wszystkie najważniejsze media, został pobity, jednak wypuszczono go - jak opowiadał - w szczerym polu, po czym zdołał dotrzeć do jakiejś wsi, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że ciało Werbyckiego odnaleźli mieszkańcy wsi Hnidyn wraz z ciałem innego, niezidentyfikowanego dotychczas człowieka. Ich głowy były obwiązane taśmą klejącą.

W środę podczas starć protestujących z milicją w Kijowie zginęło pięć osób. Cztery z nich zostały zastrzelone.

PAP, rch

[Fot. PAP / EPA]

 


Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Kijów

,

szpital

,

pogrzeb

,

protest

Warto poczytać

 1. net-epa04503238 25.11.2014

  Rosjanie grożą Francji ws. okrętów

  Nie minęła doba odkąd Francja zdecydowała się, wstrzymać przekazanie Rosjanom okrętów typu Mistral, a Krem już zdążył zagrozić władzom w Paryżu z tego powodu.

 2. net-epa04503063 25.11.2014

  Francja odwołuje dostarczenie Rosjanom okrętów

  Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Francois Hollande jest zdania, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu desantowego typu Mistral.

 3. net-epa04502997 25.11.2014

  Papież Franciszek z wizytą w Parlamencie Europejskim

  Papież Franciszek przybył we wtorek do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Głowę Kościoła katolickiego przywitał przewodniczący PE Martin Schulz.

 4. rosjadonbasSI 25.11.2014

  Kreml wycofał część wojsk z Donbasu

  Dywersanci próbują obecnie utworzyć własne struktury siłowe i ogłosili już o powołaniu w Doniecku pułku wojsk wewnętrznych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

 5. 0a5e5e1b07267e86d8007b863212f07b 25.11.2014

  Tysiące przypadkowych ofiar w Pakistanie i Jemenie

  Brytyjski dziennik "The Guardian" przedstawił szokujący raport Reprieve, z którego wynika, iż w wyniku nalotów dronów na terenie Pakistanu i Jemenu mogło zginąć łącznie 1147 przypadkowych osób.

 6. MayUKPAPEPASI 24.11.2014

  Wlk. Brytania zagrożona atakiem terrorystycznym

  MSW: Wielka Brytania stoi obecnie w obliczu większego zagrożenia terroryzmem niż kiedykolwiek wcześniej od 11 września 2001 roku.

 7. PoroszenkoGrybaskaitePAPEPA 24.11.2014

  Litwa dozbroi Ukrainę?

  Według Grybauskaite Litwa udzieli Ukrainie "wszelkiej pomocy, której może udzielić".

 8. szczatkiSI 24.11.2014

  Szczątki boeinga w drodze do Holandii

  Pociąg ze szczątkami malezyjskiego boeinga strąconego w lipcu w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie dotarł do Charkowa. Stąd Charkowa zostaną przewiezione do Holandii.

Facebook