Jedynie prawda jest ciekawa


Pogrzeb ambasadora zabitego w Turcji

22.12.2016

Z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Dmitrija Miedwiediewa i szefa MSZ Siergieja Ławrowa odbyła się w czwartek w Moskwie uroczystość żałobna zabitego w poniedziałek w zamachu ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa.

W wystąpieniu na uroczystości Ławrow powiedział, że Karłow padł ofiarą "nikczemnego aktu terrorystycznego"; mówił też o jego zaletach jako dyplomaty i człowieka. Podczas uroczystości głos zabrali również deputowani do parlamentu Rosji i koledzy zabitego. Putin położył bukiet róż przy trumnie ambasadora i złożył kondolencje rodzinie dyplomaty. Uroczystość odbyła się w budynku MSZ Rosji przy placu Smolnym. 

Przy trumnie pełniła wartę straż honorowa, transmisję na żywo prowadziła państwowa telewizja. Kolejne uroczystości, już o charakterze religijnym, odbędą się w soborze Chrystusa Zbawiciela, poprowadzi je zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl. Putin nadał pośmiertnie Karłowowi tytuł Bohatera Rosji. W związku z uroczystościami, przełożona została zapowiedziana wcześniej na czwartek doroczna konferencja prasowa prezydenta Rosji. Do zamachu na ambasadora doszło podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze. 

Zastrzelił go 22-letni policjant Mevlut Mert Altintas, wznosząc okrzyk "Allahu Akbar!". Zbrodnia miała być zemstą za zaangażowanie Rosjan w ataki na syryjskie miasto Aleppo. Zamachowiec zginął od kul funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Zarówno Rosja, jak i Turcja widzą w tym zamachu próbę zablokowania trwającej odwilży w stosunkach dwustronnych. Doznały one znacznego pogorszenia w następstwie wojny w Syrii, gdzie Moskwa i Ankara wspierają przeciwstawne strony konfliktu.

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 2. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 3. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 4. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 5. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 6. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 7. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 8. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook