Jedynie prawda jest ciekawa


Pogranicze libańskie wolne od ISIS

29.08.2017

Ostatni dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opuścili w poniedziałek góry Kalamun znajdujące się na pograniczu libańsko-syryjskim i udali się do miejscowości al-Bukamal w Syrii. Tymczasem ciała ośmiu porwanych żołnierzy libańskich dotarły do Bejrutu.

Według informacji podanych przez libański Hezbollah specjalnie podstawione autobusy wywiozły ostatnią grupę 112 dżihadystów z punktu zbornego Szejk Ali w zachodniej części gór Kalamun i zawiozły ich do miasta al-Bukamal w syryjskiej muhafazie Dajr az-Zaur. Wcześniej ambulanse Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca wywiozły tam z tego samego punktu zbornego 26 rannych dżihadystów. Łącznie 670 osób zostało objętych ewakuacją: 331 cywilów i 308 bojowników IS uzbrojonych w lekką broń, a także 26 rannych.

Transport dżihadystów na wschód Syrii jest częścią niedzielnej umowy zawartej między IS a Syrią, Libanem i Hezbollahem. Dziennik "New York Times" informował wcześniej o 400 ewakuowanych dżihadystach, według syryjskiej telewizji państwowej jest ich 600.

IS spełniło też inny warunek umowy, przekazując armii libańskiej informację, że 8 spośród 9 żołnierzy porwanych w okolicach miejscowości Arsal w 2014 r. nie żyje i zostało pochowanych w okolicach Arsalu. Zostali zabici w 2015 r. Ich zwłoki zostały ekshumowane w poniedziałek i przewiezione do szpitala wojskowego Badaro w Bejrucie, gdzie trwają badania genetyczne. Nie jest znany los dziewiątego żołnierza. Premier Libanu Saad Hariri oświadczył, że po konsultacji z prezydentem tego kraju Michelem Aounem została podjęta decyzja, że po potwierdzeniu tożsamości zwłok zostanie ogłoszona jednodniowa żałoba narodowa.

Wyjazd terrorystów IS do al-Bukamal kończy trwającą tydzień libańską operację Fadżr al-Dżorud, której celem było oczyszczenie z nich libańsko-syryjskiego pogranicza. Jak podał przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah, w operacji tej zginęło 7 żołnierzy syryjskich i 11 bojowników Hezbollahu. Obszar objęty działaniami zbrojnymi miał 310 km kwadratowych, w tym 140 km kwadratowych w Libanie.

Nasrallah, który wystąpił w poniedziałek wieczorem na żywo w jednej z libańskich telewizji, poinformował również, że Hezbollah domagał się od IS informacji o dwóch syryjskich biskupach porwanych z Aleppo oraz fotoreporterze Samirze Kassabie. IS oświadczyło jednak, że nic nie wie o ich losie.

Na uwagę zasługuje fakt, że ewakuacja nastąpiła do al-Bukamal, a nie miasta Dajr az-Zaur. W tym drugim od 3 lat oblężone są oddziały armii syryjskiej (SAA), a ofensywa SAA zbliżyła się ostatnio na odległość około 50 km od tego miasta. SAA chce je jak najszybciej zdobyć. Tymczasem al-Bukamal będzie prawdopodobnie celem ofensywy wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), z którymi SAA rywalizuje o kontrolę doliny Eufratu.

PAP/Flickr

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook