Jedynie prawda jest ciekawa


Pogranicze libańskie wolne od ISIS

29.08.2017

Ostatni dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opuścili w poniedziałek góry Kalamun znajdujące się na pograniczu libańsko-syryjskim i udali się do miejscowości al-Bukamal w Syrii. Tymczasem ciała ośmiu porwanych żołnierzy libańskich dotarły do Bejrutu.

Według informacji podanych przez libański Hezbollah specjalnie podstawione autobusy wywiozły ostatnią grupę 112 dżihadystów z punktu zbornego Szejk Ali w zachodniej części gór Kalamun i zawiozły ich do miasta al-Bukamal w syryjskiej muhafazie Dajr az-Zaur. Wcześniej ambulanse Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca wywiozły tam z tego samego punktu zbornego 26 rannych dżihadystów. Łącznie 670 osób zostało objętych ewakuacją: 331 cywilów i 308 bojowników IS uzbrojonych w lekką broń, a także 26 rannych.

Transport dżihadystów na wschód Syrii jest częścią niedzielnej umowy zawartej między IS a Syrią, Libanem i Hezbollahem. Dziennik "New York Times" informował wcześniej o 400 ewakuowanych dżihadystach, według syryjskiej telewizji państwowej jest ich 600.

IS spełniło też inny warunek umowy, przekazując armii libańskiej informację, że 8 spośród 9 żołnierzy porwanych w okolicach miejscowości Arsal w 2014 r. nie żyje i zostało pochowanych w okolicach Arsalu. Zostali zabici w 2015 r. Ich zwłoki zostały ekshumowane w poniedziałek i przewiezione do szpitala wojskowego Badaro w Bejrucie, gdzie trwają badania genetyczne. Nie jest znany los dziewiątego żołnierza. Premier Libanu Saad Hariri oświadczył, że po konsultacji z prezydentem tego kraju Michelem Aounem została podjęta decyzja, że po potwierdzeniu tożsamości zwłok zostanie ogłoszona jednodniowa żałoba narodowa.

Wyjazd terrorystów IS do al-Bukamal kończy trwającą tydzień libańską operację Fadżr al-Dżorud, której celem było oczyszczenie z nich libańsko-syryjskiego pogranicza. Jak podał przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah, w operacji tej zginęło 7 żołnierzy syryjskich i 11 bojowników Hezbollahu. Obszar objęty działaniami zbrojnymi miał 310 km kwadratowych, w tym 140 km kwadratowych w Libanie.

Nasrallah, który wystąpił w poniedziałek wieczorem na żywo w jednej z libańskich telewizji, poinformował również, że Hezbollah domagał się od IS informacji o dwóch syryjskich biskupach porwanych z Aleppo oraz fotoreporterze Samirze Kassabie. IS oświadczyło jednak, że nic nie wie o ich losie.

Na uwagę zasługuje fakt, że ewakuacja nastąpiła do al-Bukamal, a nie miasta Dajr az-Zaur. W tym drugim od 3 lat oblężone są oddziały armii syryjskiej (SAA), a ofensywa SAA zbliżyła się ostatnio na odległość około 50 km od tego miasta. SAA chce je jak najszybciej zdobyć. Tymczasem al-Bukamal będzie prawdopodobnie celem ofensywy wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), z którymi SAA rywalizuje o kontrolę doliny Eufratu.

PAP/Flickr

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook