Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Podnoszenie Concordii

16.09.2013

We Włoszech rozpoczyna się operacja podniesienia wraku wycieczkowca Costa Concordia, choć z powodu nocnej burzy akcję opóźniono o dwie godziny.

Początkowo akcja miała rozpocząć się o 8-mej rano. 

Przyczyną opóźnienia - jak wyjaśnił Gabrielli - jest to, że w nocy z niedzieli na poniedziałek przeszła nad wyspą gwałtowna burza, która uniemożliwiła ekipom technicznym ustawienie przy wraku części sprzętu pływającego oraz innych maszyn.

Nie ustawiono m.in. tratwy, na której mieści się sztab kontrolny.

"Nie ma żadnego powodu o charakterze technicznym, który budziłby zaniepokojenie" - zapewnił Gabrielli na konferencji prasowej.

Obrona Cywilna informowała w niedzielę, że prace związane z wydobywaniem wraku może zablokować w ostatniej chwili jedynie nieprzewidziane pogorszenie pogody i warunków na morzu.

Przewiduje się, że obrócenie leżącej na burcie Concordii o 65 stopni, a następnie ustawienie jej na tzw. sztucznym dnie potrwa od 12 do 24 godzin. 

Operacja, w którą zaangażowanych jest około 500 ekspertów i techników z 26 krajów, ma kosztować co najmniej 600 milionów euro
Wycieczkowiec o długości 300 metrów, wysokości 70 metrów i pojemności 114 tys. ton rejestrowych brutto uległ katastrofie 13 stycznia ubiegłego roku, wchodząc na skały u brzegów wyspy. Zginęły wtedy 32 osoby.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Burza

,

wyspa

,

katastrofa

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook