Jedynie prawda jest ciekawa

Pobili za krzyżyk na szyi: "uchodźcy" rządzą w Niemczech

17.07.2017

W stolicy Niemiec trzech młodych mężczyzn napadło i pobiło 39-latka. Prawdopodobnie napastnikom nie spodobał się łańcuszek z krzyżykiem, jaki ofiara nosiła na szyi. Rzeczniczka prasowa policji w Berlinie, w rozmowie z Polskim Radiem nie wykluczyła, że napastnikami mogli być uchodźcy z Północnej Afryki.

Niemiecka policja poszukują trzech nastolatków w wieku około 14-16 lat, którzy nocą w sobotę, w dzielnicy Prenzlauer Berg dokonali napadu.

"Nie można wykluczyć, że poszukiwani napastnicy pochodzą z krajów arabskich" – powiedziała rzeczniczka. Z zeznań świadków wynika, że sprawcy, mówiący słabo po niemiecku, wulgarnymi słowami obrażali ofiarę. Pobili go, zerwali mu z szyi krzyżyk i uciekli.

Sprawę napadu potraktowano poważnie, bowiem śledztwo nad nim przejął wydział Ochrony Państwa z policji śledczej w Berlinie. Zajmuje się on zapobieganiem i zwalczaniem czynów kryminalnych motywowanych politycznie, w tym m.in. przestępstw dokonanych przez skrajną lewicę, neonazistów, cudzoziemców i skrajnych islamistów.

Przerażająca skala agresji

Podczas rozpoczętego w weekend festynu w Schorndorf pod Stuttgartem na południu Niemiec doszło do przypadków molestowania seksualnego kobiet przez uchodźców oraz do ataków na policjantów - podały miejscowe media. Władze wzmocniły środki bezpieczeństwa.

"Agresja wobec policjantów była przerażająca" - powiedział rzecznik policji cytowany przez agencję dpa.

Z policyjnego komunikatu wynika, że uczestniczki festynu, w tym 17-letnia dziewczyna, były seksualnie molestowane na miejskim rynku oraz przed dworcem kolejowym. Podejrzanymi są Irakijczyk oraz trzech uchodźców z Afganistanu starających się o azyl w Niemczech.

W nocy z soboty na niedzielę w parku zamkowym zebrało się około 1000 nastolatków, z których – jak pisze policja - "duża część była obcego pochodzenia". Młodzież obrzuciła butelkami fasadę zamku, atakowała też innych uczestników.

Podczas próby zatrzymania jednego z napastników doszło starcia z pozostałymi uczestnikami. Liczące 30-50 osób grupy młodzieży przez całą noc atakowały policyjne radiowozy butelkami. Część z nich uzbrojona była w noże.

Polskie Radio/MBB

Fot. pixabay

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook